U soudu se Samem Bankman-Friedem budou všichni jeho spolupracovníci svědčit proti němu

Jednou z největších události posledních dnů je začátek soudu se Samem Bankman-Friedem, zakladatelem zkrachovalé burzy FTX. SBF je přitom jediný, který nepodepsal s orgány činnými v trestním řízení dohodu o vině. Všichni jeho kolegové z burzy FTX tak ale učinili a budou svědčit proti němu. Jako jeden z prvních byl k soudu předvolán technologický ředitel a jeden ze zákládajících členů FTX Gary Wang. U soudu potvrdil, že se on, SBF, Caroline Ellisonová a další pracovníci dopustili hned několika forem finančních podvodů. Wang nastínil také finanční transakce mezi společnostmi Alameda Research a FTX, ve kterých je hrozný nepořádek. Jde například o 8 miliard dolarů, které se objevily v účetnictví kvůli chybě softwaru a dlouhou dobu si toho nikdo vůbec nevšiml.

Wang potvrzuje vinu SBF

Gary Wang je v pořadí už čtvrtým svědkem předvolaným k výpovědi ohledně Sama Bankman-Frieda a jeho zkrachovalé burzy FTX. U soudu se rychle přiznal k tomu, že se společně s SBF, Caroline Ellisonovou a Nishadem Singhem dopustili podvodů s cennými papíry a komoditami. Všichni jmenování, kromě SBF, přiznali svou vinu ihned po zatčení. Tématem výslechu byly například finanční toky mezi společnostmi Alameda Research a FTX. Wang k tomu uvedl, že umožnili společnosti Alameda Research vybírat neomezené finanční prostředky z FTX a následně lhali, když veřejně tvrdili, že tomu tak není. Jednalo se o úvěrovou linku mezi oběma společnostmi, umožňující Alameda Research “půjčovat” si peníze z FTX bez jakéhokoliv limitu. Partnerská společnost burzy FTX navíc mohla nahlížet do order booku a zadávat nákupní příkazy dříve, než ostatní uživatelé. Gary Wang vypovídal po spoluzakladateli společnosti Paradigm Mattovi Huangovi. Paradigm investoval do FTX a FTX.US přes 278 milionů dolarů, Huang ale uvedl, že v současnosti oceňují tuto investici na nula dolarů. O nepořádku v účetnictví svědčí také fakt, že po spuštění FTX.US posílali dlouho uživatelé peníze na účet společnosti Alameda Research, která následně dlužila tyto peníze burze FTX. Na účet burzy ve většině případů peníze ale nikdy nedorazily. Z tohoto svědectví je jasné, že Alameda Research nakládala s prostředky uživatelů. FTX tyto prostředky na účet uživatelů burzy připisovala i přes to, že v podstatě ležely na účtu úplně jiné společnosti.

 

Opravdu zajímavá je také v úvodu zmíněná softwarová chyba v účetním programu. Ta zapříčinila, že se v účetnictví zdvojnásobil dluh, který měla Alameda Research vůči burze FTX z původních 8 miliard dolarů na 16 miliard. Chyba byla v programu hrozně dlouho a špatnou dlužnou částku zobrazoval program až do června 2022. To, že se si toho tak dlouho nikdo nevšiml opět svědčí o tom, jaký nepořádek měly obě společnosti v účetnictvím. O to horší toto provinění je, že se jednalo o peníze uživatelů. Chybu pak opravil Adam Yedidi a SBF a ostatní zjistili, že dluh Alameda Research vůči FTX dosáhl 8 miliard dolarů. Znovu připomeneme, že se jednalo převážně o prostředky uživatelů. Adam Yedidi uvedl, že z FTX odešel poté, co zjistil, že Alameda Research používá prostředky uživatelů ke splácení vlastních dluhů u svých věřitelů. Všechny tyto informace Yedidi prozdrail výměnou za imunitu. U výpovědí byl také SBF, který údajně seděl u notebooku a pracoval stejně, jako i u dalších slyšení u soudu. Společně s ním byl v soudní síní také jeho otec, který si údajně dělal poznámky do bloku a matka, která pouze seděla a poslouchala výpovědí.

Už při prvních slyšeních tedy vyplývá na povrch špatné řízení společnosti, zřejmé podvody a nepovolené nakládání s prostředky uživatelů. A to je jenom začátek. Můžeme si být jisti, že se objeví ještě řada skutečností, nad kterými čtenář nutně zakroutí hlavou. Pokud máte rádi spíše pikantnější informace, rozhodně si můžete počkat na výpovědi Caroline Ellisonové, která má vypovídat o svém vztahu s SBF a dalšími lidmi. V domě SBF totiž žilo hned několik lidí, kteří údajně udržovali polyamorní vztah. Podle předběžných informací se ve vile běžně užívaly drogy a pořádaly velké večírky.

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.