Soud schválil likvidační plán zkrachovalé burzy FTX. Tady je kompletní seznam prodávaných kryptoměn

Soud schválil likvidační plán zkrachovalé burzy FTX a rozhodl o prodeji kryptoměn v celkové hodnotě 3,6 miliardy dolarů. Největší zastoupení v portfoliu připraveném k prodeji má kupodivu Solana s celkovou hodnotou 1,16 miliardy dolarů. Informace o prodeji srazil cenu Solany o několik jednotek procent. Druhé největší zastoupení má bitcoin s celkovou hodnotou 560 milionů dolarů. Na jeho cenu ale informace o prodeji neměla vliv. Na prodej kryptoměnové zásoby FTX má dohlížet společnost Galaxy Digital pod vedením Mikea Novogratze. Rozhodnutí rozpoutalo také diskuzi o tom, zda takový příliv tokenů nezpůsobí přesycení trhu. Prodej ale zatím nezačal a není tak možné určit, do jaké míry bude mít vliv na cenu jednotlivých kryptoměn v portfoliu FTX. 

Je znám také kompletní seznam prodávaných kryptoměn

Právníci zařizující prodej kryptoměnového portfolia FTX už od začátku plánovali postupný prodej tak, aby velký příliv tokenů neovlivnil jejich hodnotu. To je samozřejmě nežádoucí, protože s klesající cenou by padala také hodnota portfolia FTX, které má být použito k uspokojení pohledávek zkrachovalé burzy vůči věřitelům. Zde je úplný seznam kryptoměn, které budou prodávány z portfolia FTX:

  • 1,16 miliardy dolarů v Solaně (SOL)
  • 560 milionů dolarů v bitcoinech (BTC)
  • 192 milionů dolarů v Ethereu (ETH)
  • 137 milionů dolarů v Aptos (APT)
  • 120 milionů dolarů v Tetheru (USDT)
  • 119 milionů dolarů v Ripplu (XRP)
  • 49 milionů dolarů v tokenu Biconomy Exchange (BIT)
  • 46 milionů dolarů ve Stargate Finance (STG)
  • 41 milionů dolarů ve wrapovaném bitcoinu (WBTC)
  • 37 milionů dolarů ve wrapovaném Ethereu (WETH)

Už dříve bylo rozhodnuto, že prodej bude probíhat v maximální hodnotě 50 milionů dolarů týdně a postupně se bude zvyšovat až na 100 milionů dolarů každý týden. U některých tokenů navíc platí pravidlo o včasném informování investorů. Jedná se především o insider tokeny, jakými jsou například Biconomy Exchange tokeny nebo Stargate Finance tokeny. U těchto tokenů musí správci 10 dní před prodejem informovat věřitele i vydavatele tohoto tokenu. 

Prodejem tokenů je nejvíce zasažena Solana

Na oznámení o prodeji tokenů nejhůře reagovala Solana, jejíž cena klesla o 4 % na 18,5 dolarů. Problém má Solana také v tom, že FTX držela téměř 16 % celkové nabídky tokenů v oběhu. Podle likvidačního plánu bude nyní uvolněno 9,2 milionů tokenů Solany každý měsíc tak, aby byl co nejvíce minimalizovaný dopad na cenu tokenu. I tak ale můžeme očekávat, že v příštích měsících bude cena Solany stagnovat nebo dokonce klesat. Téměř žádný dopad nemělo oznámení na cenu bitcoinu. Je to dáno tím, že FTX a Alameda Research drží bitcoiny v hodnotě přibližně 1 % denních obchodních objemů bitcoinu. Tak malou částku tedy trh a cena bitcoinu bez problémů absorbuje. Daleko větší obavy panují okolo tokenů Doge, Tron nebo Polygon, které nemají takovou likviditu a případný prodej by mohl ohrozit jejich tržní cenu. Možná právě z tohoto důvodu zatím nejsou na seznamu tokenů určených k prodeji přes to, že FTX drží i tyto tokeny. Jejich hodnota se pohybuje přibližně mezi 20 - 30 miliony dolary, což u těchto tokenů představuje až 12 % týdenního obchodní objemu těchto kryptoměn. Kromě kryptoměn bude FTX prodávat také luxusní nemovitosti na Bahamách v hodnotě 200 milionů dolarů a cenné papíry v hodnotě 529 milionů dolarů. Na kompletní výčet majetku a plán jeho prodeje se můžete podívat v podkladech pro soudní řízení. Je zde vyčíslen téměř všechen majetek (včetně fotografií nemovitostí), který FTX bude prodávat, aby umořila své dluhy a závazky vůči věřitelům.

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.