Michael Lewis prozradil pět nejšílenějších plánů Sama Bankman-Frieda

Michael Lewis je americký spisovatel a novinář zabývající se financemi. Je znám tím, že si dokáže vybrat zajímavé postavy finančního sektoru, o kterých následně píše knihy a články. Tím posledním je Sam Bankman-Fried, zakladatel zkrachovalé burzy FTX, jež je obžalován ze spáchání hned sedmi závažných trestných činů. Michael Lewis už stihl vydat knihu s názvem Going Infinite, která sleduje vzestup a pád SBF a jeho kryptoměnové burzy. Kniha vyjde v úterý, tedy ve stejný den, kdy začíná soudní proces SBF u federálního soudu v New Yorku. Lewis byl v neděli hostem v pořadu 60 minut a prozradil pikantní zajímavosti z knihy, kterou sestavil na základě více než 100 setkání s SBF během posledních dvou let. Zde je pět nejpodivnějších situací a plánů, které SBF Lewisovi prozradil.

5 nejzajímavějších událostí okolo Sama Bankman-Frieda

Jednou z menších zajímavostí je fakt, že SBF hrál během svého prvního televizního vystoupení videohru. Lewis uvádí, že na videu jde dokonce vidět, jak SBF těká očima nahoru a dolů, aby viděl na displej telefonu. 

Zajímavá je také historka, která souvisí s americkou módní ikonou a šéfredaktorkou časopisu Vogue Annou Wintourovou. Ta chtěla, aby se Sam Bankman-Fried stal hlavní sponzorem galavečeraa Met Gala. Je to s podivem, protože SBF nikdy nenosil nic jiného než kraťasy, tričko a vysoké ponožky v ošuntělých botách. Jednalo se samozřejmě o peníze, které mohl do akce SBF vložit. Sama Anna Wintourová označila SBF za nejhůře oblékaného Američana a nejhůře oblékaného miliardáře v historii miliardářů. SBF se navíc přiznal, že při první schůzce na Zoom s Wintourovou neměl vůbec tušení o koho se jedná a její jméno neznal. Wintourová chtěla využít plné peněženky SBF přes to, že jej považovala za nejhůře oblékaného Američana.

Lewis se rozpovídal také o sponzorských darech pro sportovce, kterých SBF rozdal opravdu požehnaně. Jedním z obdarovaných byl také quarterback NFL Tom Brady, který od SBF dostal 55 milionů dolarů za propagaci burzy FTX. Lewis také mluvil o tom, že SBF a Tom Brady byli opravdu kamarádi, ať už to bylo kvůli 55 milionům dolarů nebo ne. Podle toho, jak SBF o Bradym mluvil se prý zdálo, že si oba docela dobře rozumí a nejednou spolu cestovali také na různé kryptoměnové konference. 

O řád zajímavější je informace, že SBF chtěl zaplatit Donaldu Trumpovi, aby v roce 2024 nekandidoval na prezidenta. SBF věnoval miliony a miliony republikánům i demokratům. Donalda Trumpa ale považoval za takové ohrožení demokracie, že se mu rozhodl nabídnout peníze za to, aby v dalších volbách už nekandidoval. SBF údajně dlouho uvažoval, kolik by si za to Donald Trump vzal a nakonec se rozhodl pro částku 5 miliard dolarů. Zda se jedná pouze o výplod fantazie SBF, nebo informaci přímo od Trumpa, není známo. SBF zřejmě s Trumpem toto téma neprobíral, protože měl strach z toho, že by jeho jednání mohlo být považováno za úplatkářství. Všechny tyto plány padly poté, co burza FTX zkrachovala a SBF přišel o celé své jmění. 

Posledním zajímavým tématem, které v pořadu Lewis rozvedl, je případný pobyt SBF ve vězení. Šéfovi zkrachovalé burzy aktuálně hrozí trest odnětí svobody na více než 100 let, pokud žalobce prokáže, že je SBF vinen ve všech sedmi bodech obžaloby. Podle Lewise se SBF na vězení nejvíce bojí toho, že tam nebude mít internet. Lewis je přesvědčený, že kdyby měl SBF na výběr mezi penthausem na Bahamách bez internetu a vězením s internetem, dobrovolně by se nechal zavřít, aby mohl být online. 

Sam Bankman-Fried je poslední rok poměrně vyhledávanou osobu, protože na sebe navázal tolik kontroverze a nepochopitelných rozhodnutí, jako jen málokdo v kryptoměnovém průmyslu. V tomto měsíci proběhne také soud, na jehož závěru se všichni dozvíme, jak americké úřady naloží s člověkem, který připravil své klienty o miliardy dolarů. Dnes je to deset let, kdy byl uvězněn Ross Ulbricht a dostal dva doživotní tresty na provoz webového tržiště Silk Road. Podle těchto měřítek by SBF měl dostat přibližně 100 doživotních trestů a 40 let k tomu. SBF se během soudu nechoval vůbec příkladně a většina právníků se přiklání k tomu, že dostane přísnější trest za několik provinění proti rozhodnutím soudu. Případ bude jistě ostře sledován všemi médii a pokud se jen okrajově zajímáte o kryptoměny, o rozsudku a případném odsouzení Sama Bankman-Frieda určitě uslyšíte. 

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.