V Indii je 5x více uživatelů kryptoměn než ve Spojených státech

Podle některých zpráv by mohl počet uživatelů v Indii překročit hranici 150 milionů. To by znamenalo, že Indie má na globálním trhu s kryptoměnami více než polovinu uživatelů. Toto prvenství samozřejmě souvisí s obrovskou populací, zároveň je ale Indie fintechovou zemí, kde jsou stále oblíbenější digitální platby. Indie je zároveň zemí s 5. největší ekonomikou na světě. Společně s velkou populací tedy není divu, že kryptoměny hrají v této zemi velkou roli. Za poslední roky se počet uživatelů kryptoměn v Indii každý rok zdvojnásobí.

Indie je zemí fintechu a mobilních technologií

Přes všechna dogmata s touto zemí spojená je Indie jednou z nejaktivnějších zemí v oblasti fintechu. Společnosti v tomto odvětví stále více využívají blockchainové technologie k vytváření nových finančních tržeb. Dokud v Indii tento průmysl roste, roste s ním také oblíbenost a používání kryptoměn. Dalším důvodem růstu kryptoměnového průmyslu v Indii je hojné používání mobilních technologií. Indie je domovem druhého největšího trhu s chytrými telefony na světě, s více než 1 miliardou uživatelů chytrých telefonů. To pomohlo vytvořit velkou uživatelskou základnu pro digitální platby a technologie spojené s investováním do kryptoměn. Také mobilní peněženky jsou v Indii velice oblíbené, což opět souvisí s používáním kryptoměn. Snaha vlády o bezhotovostní ekonomiku vedla k nárůstu digitálních plateb a mnoho lidí používá tyto peněženky a digitální platební platformy k placení za zboží a služby. Kryptoměny jsou v tomto případě ideálním kandidátem na digitální aktiva. Hlavním stavebním kamenem adopce kryptoměn v takovém měřítku je ale četná populace Indie.  Navzdory nadměrnému růstu kryptoměnového průmyslu a oblíbenosti mezi obyvateli je indická vláda skeptická k tomuto finančnímu sektoru. V roce 2018 vydala Indická centrální banka prohlášení, ve kterém zakázala bankám obchodování s kryptoměnami, které zjevně podkopávají snahu tamní vlády o používání výhradně jejich digitálních peněz. To mělo velký dopad na kryptoměnový průmysl, protože to vedlo k dočasnému poklesu zájmu o kryptoměny v Indii. Nakonec ale Nejvyšší soud Indie v březnu 2020 zákaz zrušil a obyvatelé Indie se opět vrátili k používání kryptoměn. Spor o používání kryptoměn v běžném bankovním sektoru ale stále trvá a plní přední stránky některých indických zpravodajských webů. Například nedávno indické úřady zakázaly reklamu na kryptoměnou společnost v místní ženské kriketové lize. Vláda se stále snaží přísně regulovat kryptoměny a upravil například zákon tak, aby společnosti uváděli jakékoliv investice do kryptoměn ve svých daňových přiznáních. Naznačuje to ale, že se tamní vláda nechystá dále kryptoměny zakazovat, spíše se je pokusí regulovat. 

Počet uživatelů kryptoměn v Indii může dosáhnout 150 milionů

Kryptoměny se těší v Indii stále větší oblíbenosti a stále více lidí je používá jako hlavní prostředek směny a uchování hodnoty. Očekává se, že v roce 2023 budou transakce v kryptoměnách po celém světě představovat přibližně 43 miliard dolarů, což bude nárůst o 24 % oproti loňským 34,3 miliardám. Transakční hodnota ale závisí na cenách kryptoměn a toto číslo tedy může daleko větší v případě, že bude hodnota kryptoměn letos nadále narůstat. Velmi závisí také na regulacích a případných zákazech, ke kterým by se mohly některé světové velmoci uchýlit. Je zřejmé, že kryptoměny představují ohrožení pro běžný finanční systém pod kontrolou světových vlád, což se jim evidentně nelíbí. Přestože téměř polovina těchto transakcí pochází z USA, což je největší trh s kryptoměnami na světě, v počtu uživatelů stále vede Indie. Očekává se tedy, že v roce 2023 bude v Indii používat kryptoměny více než 156 milionů uživatelů, což bude pětkrát více než ve Spojených státech.  Rozhodující pro růst tohoto odvětví v Indii byly problémy během pandemie. Trh s kryptoměnami získal v tomto období na popularitě, zejména kvůli nedostatečně finanční infrastruktuře. Řada lidí se tak nemohla dostat ke svým penězům a uchýlili se k používání kryptoměn. Počet uživatelů v období mezi lety 2017 a 2022 prudce vzrostl o 760 % na 134 milionů. Celosvětově stoupl v tomto odvětví počet uživatelů kryptoměn o 190 %. Aktuálně se odhaduje, že na světě je 420 milionů uživatelů kryptoměn a Indie tedy tvoří přibližně jednu třetinu uživatel. Celkově se očekává, že počet uživatelů kryptoměn po celém světě bude nadále růst rychleji, než tomu bylo v roce 2022. Ve spojených státech je ale jen 10 % uživatelů kryptoměn, za což mohou přísné regulační zákony a zvýšený dohled nad kryptoměnami ze strany amerických úřadů. Indie tedy zaznamenala jeden z největších nárůstu investorů do kryptoměn, který byl podpořen vzestupem fintechu a rozšířením mobilních technologií. Indická vláda byla v uplynulých letech nepřátelská vůči kryptoměnám. Vypadá to ale, že se sektor stává více otevřeným a dohled úřadu nebude tak přísný. S dalším rozvojem indické ekonomiky budou kryptoměny pravděpodobně hrát stále důležitější roli ve finančním ekosystému. 
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.