MetaMask nadále popírá, že by jejich peněženka byla zdrojem krádeže 5000 etherů

Tvůrci ethereové peněženka MetaMask již několik dní popírají tvrzení, že by jejich peněženka byla zdrojem krádeže 5000 etherů. Vývojáři dokonce sestavili bezpečnostní tým, který má za úkol zjistit opravdový zdroj a očistil tak jejich jméno. Bezpečnostní experti spolupracují s ostatními tvůrci Web3 peněženek, aby odhalili zdroj úniku etherů, dalších kryptoměn a NFT v hodnotě okolo 10 milionů dolarů. Na MetaMask a další web3 peněženky ukázal Twitterový účet Taylor Monahan, zakladatelky open-source nástroje pro správu ethereových peněženek s názvem MyCrypto.

Masivní únik etherů probíhá už od prosince 2022

Před několika málo dny upozornil twitterový účet @tayvano_ na dlouhodobě probíhající operace vysávající kryptoměny z nejrůznějších peněženek. Podle jeho tvrzení za to mohou kompromitované privátní klíče vytvořené od roku 2014 do roku 2022. Část těchto klíčů má navíc pocházet z peněženky MetaMask, což její tvůrci popírají a sestavili expertní tým, který má za úkol zjistit skutečný zdroj úniku dat. Může se jednat o data stará až několik let, ze kterých v současnosti útočníci čerpají osobní informace uživatelů. Na tweet obviňující MetaMask a další peněženky reagovali vývojáři hned následující den, aby tvrzení popřeli. Podle tweetů totiž probíhá odliv kryptoměn už od prosince 2022 a bylo ukradeno již přes 10 milionů dolarů v kryptoměnách a nejrůznějších NFT. Vývojáři MetaMask popírají, že by část kompromitovaných klíčů pocházela z MetaMask. Znamenalo by to totiž, že se vývojářům někdo dostal do systému již před několika lety a ti si toho nevšiml, případně celý problém zamlčeli.

MetaMask se snaží uvést data na správnou míru a dodává, že zmiňovaných 5000 etherů bylo odcizeno z mnoha adres na 11 různých blockchainech. Právě toto je podle MetaMask argument, který je zbavuje zodpovědnosti za ukradené prostředky. Ohm Shah, spoluzakladatel společnosti Wallet Guard, uvedl v rozhovoru pro Cointelegraph, že bezpečnostní tým sestavený MetaMaskem pracuje na zjištění zdroje úniku dat. Prozatím ale nejsou k dispozici žádná data, která by původ úniku privátních klíčů osvětlila. Na vyřešení záhady pracuje také řada nezávislých bezpečnostních expertů. Všichni se ale shodují, že zřejmě došlo k úniku privátních klíčů nebo dokonce secret phrases, které by útočníkům poskytly plnou kontrolu nad řadou peněženek. Zakladatelka open-source nástroje MyCrypto je k úniku velice skeptická a dodává, že mohlo dojít také k úniku informací o hardwarových peněženkách. Podle ní tedy nejsou v bezpečí ani uživatelé hardwarových peněženek, které jsou obecně považovány za bezpečnou úschovu kryptoměn. Jak celá kauza dopadne se dozvíme až ve chvíli, kdy dojdou k závěru bezpečnostní experti z MetaMask či jiných společností, pracující na osvětlení celého problému. Taylor Monahan také dodává, že by nikdo neměl držet kryptoměny několik let pod jedním privátním klíčem a čas od času by měl vytvořit novou peněženku a prostředky na ni převést.

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.