Dominantní postavení Lido Finance a odmítnutí dohody o stakování vyvolává obavy z centralizace Etherea

Přestože se o možné centralizaci Etherea mluví již dlouho, toto téma je opět aktuální díky dohodě, kterou se rozhodly uzavřít největší stakovací služby v kryptoměnovém světě. Všechny se dohodly, že žádná z nich nebude držet více než 22 % stakovaného ethera. K dohodě se ale nepřipojila stakovací služba Lido Finance, která aktuálně drží přes 30 % stakovaného etherea. V ethereové komunitě tedy znovu vznikají obavy z centralizace a možném problému v podobě velkých společností držících velké množství etherů. U stakovacích služeb je problém také v tom, že vydávají vlastní tokeny jako zástavu za stakované ethery. Mohlo by se tedy v budoucnu stát, že velká část běžných etherů bude neaktivní a bude ležet ve stakovacích poolech velkých společností, zatímco se budou používat náhradní tokeny těchto služeb.

Je Lido Finance hrozbou pro Ethereum?

Jedním z nejhlasitějších hlasů proti centralizaci Etherea je Evan Van Ness, který se označuje jako hlavní decentralizátor Ethera. Ten uvedl, že Lido Finance může být největší hrozbou pro decentralizaci druhé největší kryptoměny světa v celé její historii. Podle společnosti Dune Analytics vzrostl za poslední rok objem stakovaných etherů o téměř 95 %. Před rokem totiž hlásily stakovací služby přibližně 22 miliard dolarů zamčených v jejich poolech, v současnosti je to již přes 41 miliard dolarů. Z této obrovské částky připadá 32,7 % všech stakovaných etherů službě Lido Finance, zatímco Coinbase na druhém místě drží pouze 8,7 % stakovaných etherů. Tento obrovský rozdíl a velké množství ethereů v držení Lido Finance znervózňuje řadu uživatelů, kteří se bojí o budoucnost Etherea. Druhá největší kryptoměna byla navržena jako decentralizovaná platforma s chytrými kontrakty a je základem mnoha ekosystémů a tokenů v DeFi prostoru. Lido Finance je také jedním z těchto ekosystémů, služba si ale vytvořila na trhu dominantní pozici a stává se jedním z největších validátorů na světě. Stále více uživatelů navíc vkládá své prostředky do podobných služeb, aby zúročili své úspory a silná pozice stakovacích služeb stále roste.

Velkým problémem jsou také tokeny, které tyto služby vydávají jako zástavu za Ethereum. Postupně se totiž nativní tokeny ethereové sítě kumulují u velkých firem, které do oběhu vydávají vlastní tokeny a v podstatě tak přebírají moc nad ethereovou sítí. Řada uživatelů si totiž neuvědomuje, že společně s ethery předává stakovacím službám také moc ovlivňovat ethereovou síť, zatímco služba jim vydá tokeny, které mají pouze finanční hodnotu. Uživatelé se tak dobrovolně zbavují jedné ze základních funkcí Etherea - hlasovací systém v podobě nativních tokenů. Po přechodu na Proof-of-Stake Ethereum nabízí uživatelům hlasování, kde váhu hlasu určuje počet etherů zamčených ve validačních uzlech. Vytvořit vlastní validační uzel na Ethereu je extrémně složité a navíc je potřeba minimálně 32 etherů k tomu, aby validační uzel mohl ověřovat transakce a hlasovat o změnách v síti. Velká část uživatelů tedy využívá stakovací služby, kam lze vložit daleko menší částku a úročení vyplývající z ověřování transakcí získají i u menších obnosů. Problémy okolo Lido Finance mohou ale mít dalekosáhlé následky. V případě, že Lido nesníží svou pozici na trhu, může řada uživatelů Etherea nakonec vložit tokeny do jiné služby, aby předešli centralizaci Etherea. Lido ale může poškodit také samotné Ethereum, jehož centralizace, ať už reálná nebo klidně jen domnělá, může odradit velké institucionální investory, kteří přestanou Ehtereum vnímat jako kvalitní decentralizované aktivum. Může se také stát, že to bude TO Ethereum, které sice vytvořil Vitalik Buterin, z větší části jej ale vlastní společnost Lido Finance. Všechny tyto aspekty snižují naději, že se Ethereum někdy stane celosvětově uznávaným finančním systémem.

Lido Finance se chystá vytvořit vlastní hlasovací systém pro své uživatele. Nastínil to jeden z členů LidoDAO Martin Tvrdić a uvedl, že Lido zkoumá model dvojího řízení. Ten by poskytl držitelům stETH právo veta nad návrhy podanými držiteli tokenu LDO - nativní token stakovací služby Lido. Současný systém řízení je založen právě na tokenech LDO, což znamená, že o návrzích mohou hlasovat pouze držitelé nativního tokenu LDO. To dává držitelům tohoto tokenu moc na protokolem, kterou držitelé stETH prozatím nemají. Podle údajů z webu CoinGecko je DAO token společnosti Lido Finance v současnosti 36. největší token s tržní kapitalizací přes 1,3 miliardy dolarů. Držitelé tohoto tokenu mají v současnosti právo rozhodovat o změnách v protokolu Lido. Držitelé stETH rozhodovací právo nemají přes to, že stETH je sedmým nejobchodovanějším tokenem s tržní kapitalizací přibližně 14 miliard dolarů. Je zde vidět zřejmý rozdíl mezi dvěma tokeny, z nichž má hlasovací právo ten menší, zatímco token s téměř desetinásobnou tržní kapitalizací je pouze zástupným tokenem společnosti Lido. Znamená to tedy, že pokud stakujete své ethery, odevzdáváte je společnosti Lido, která vám na ně vydá tokeny bez jakéhokoliv vlivu na ekosystém Ethereum. Pokud chcete hlasovat v protokolu Lido, musíte si koupit ještě další token LidoDAO. Jak celý nápad s dvojím řízení dopadne se dozvíme, až Lido Finance umožní držitelům stETH hlasovat. Ani to ale nevyřeší problém s tím, že Lido Finance drží více než jednu třetinu stakovaných etherů a v budoucnosti může mít velký vliv na celé Ethereum.

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.