Ethereum se potýká s dalším problémem ohledně centralizace. Uživatelé stakují své ethery u velkých firem

Přestože se Ethereum prezentuje jako decentralizovaná kryptoměna, jedna z velkých společností na stakovaní etherů začíná na trhu přerůstat. V posledních dnech se objevují obavy z přemrštěného vlivu staking poolu Lido Finance na ethereovou síť. Na problém upozornil Anthony Sassano, který je známý v ethereové komunitě díky svému pořadu The Daily Gwei. Sassano ve svém tweetu dokonce vyzval vyvojáře Etherea, aby vymysleli lepší protokoly pro likvidní staking. V opačném případě se bude centralizace sítě nadále zvyšovat až do chvíle, kdy může negativně ovlivnit ekosystém Etherea. Obrovský příliv na služby podobné Lido Finance byl zaznamenán poté, co se uvolnily stakované ethery uživatelů díky poslednímu velkému updatu ethereové sítě. Podle statistik Lido Finance mají uživatelé v jejich poolu uložených 7 milionů etherů.

Problém představují také deriváty kryptoměn

Současná kontroverze kolem Etherea se týká především derivátů stakovaných kryptoměn. Ty jsou označovány jako LSD, tedy Liquid Staking Derivates, a velký podíl na jejich objemu má právě služba Lido Finance. Za vložení etherů do protokolu Lido totiž uživatelé získají token stETH, který zastupuje stakované ethery u služby Lido. Díky tomu pak mohou uživatelé pracovat se svými ethery v podobně stETH, aniž by přišli o zisk z poskytování svých etherů službě Lido. Jedná se o náhradní platidlo, které pak může uživatel vyměnit u Lido finance zpět za své stakované ethery. Problém je tedy v tom, že služba Lido Finance má aktuálně tržní dominanci, která představuje 74 % všech LSD. Do poolu Lido Finance už uživatelé přispěly 7 miliony ethery, což odpovídá přibližně 13 miliardám dolarů. Za poslední měsíc navíc podíl stakovaných etherů u Lido vzrostl o 12 %. Řada investorů vidí problém v postupné centralizaci sítě a koncentraci tokenů ve velkých poolech ovládaných soukromými společnostmi.

Přestože Lido nemůže ovlivňovat blockchain ani zabránit transakcím, představuje velká koncentrace etherů v jedné službě bezpečnostní riziko. Velké pooly s miliony etherů ale nejsou jediným strašákem pro investory. Podle některých jsou problémem samotné LSD tokeny, které zastupují ethery. Při stakovaní etherů totiž dostanete token, který běží na stejné síti a zastupuje nativní token ethereové sítě. Tímto způsobem pak vzniká paralelní větev financí, která je vázána na ethery uzamčené v poolu. Decentralizované nativní tokeny ethereové sítě se tedy postupně proměňují v tokeny stETH, které jsou z velké části pod správou Lido Finance. Postupně tak v podstatě dochází k centralizaci Etherea, protože uživatelé za vidinou zisku odevzdávají ethery do liquid poolů a používají náhradní měnu vydávanou samotným poolem. Celý problém navíc nabývá na vážnosti s tím, jak americké úřady postupně zavírají jednu kryptoměnovou službu za druhou. V tom nejčernějším scénáři se pak může stát, že bude provoz Lido Finance ukončen, kryptoměny zabaveny úřady a uživatelům zbydou jen bezcenné stETH tokeny.

Problém s centralizací Etherea se řeší již dlouho

Podobné obavy se objevily také v minulém roce, kdy se diskutovalo o problému centralizace etherea ve spojitosti posledním mergem Etherea. V té době se zase objevovaly obavy z toho, že by velké centralizované entity mohly blokovat některé transakce. Typicky by mohlo jít o peněženky, které někdy interagovaly s mixérem kryptoměn Tornado Cash, na který byly uvaleny sankce ze strany Spojených států. Obavy z centralizace Etherea zaznamenala také Ethereum Foundation. Ta ve svém blogovém příspěvku mluví o kartelech, který by mohly pomocí stakovaných derivátů vytvořit silné entity v síti. S velkým počtem etherů mohou tyto entity dosáhnout nadměrných zisků pomocí MEV botů. Velké stakovací pooly pak mohou ovlivňovat zpracování transakcí (nemohou ale žádnou úplně zablokovat), což může vést k dalšímu růstu transakčních poplatků. Celý problém se navíc nabaluje, protože čím více etherů bude mít služba pod správou, tím větší odměny může nabídnout svým uživatelům a tím více uživatelů bude nadále své ethery do služby přidávat. Podle ethereového vývojáře Erica Connera je stakování na etherů jedním z největších problémů současnosti.

Podle Erica Connera a dalších vývojářů je problém ve složitosti stakování etherů. Samostatně stakovat ethery a provozovat validační uzel je složité a vyžaduje pokročilé znalosti ethereové sítě. Stakování u Lido Finance a podobných služeb vyžaduje jen založení účtu a odeslání etherů na jejich peněženku. Navíc je ke stakování potřeba 32 etherů, což je aktuálně přibližně 1,3 milionů korun a běžný retailový investor nemá šanci na takovou částku dosáhnout. K tomu všemu může špatně fungující validační uzel dostat pokutu za výpadky a nezpracování transakcí. Všechny tyto aspekty nutí uživatele stakovat ethery u velkých společností. Ethereum Foundation v čele s Vitalikem Buterinem by měla zvážit změnu pravidel pro stakování, které vychází z doby, kdy jeden ether stál jen zlomek aktuální ceny a 32 etherů si mohlo dovolit daleko více lidí. Pochvalu v tomto směru zaslouží projekt Dappnode, v rámci kterého je možné koupit hardwarové zařízení připravené k provozování validačního uzlu. Stále ale uživatel musí vlastnit ethery v hodnotě alespoň 1,3 milionů korun. Vývojář Eric Conner vyzval uživatele etherea, aby si raději vytvořili vlastní validační uzel ve spolupráci s přáteli a neposílali všechny své prostředky do likvidních poolů. Ty totiž postupně sbírají ethery a do oběhu vypouští vlastní token stETH, který navíc vytváří paralelní větev financí a v podstatě duplikuje nativní token ethereové sítě.

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.