Krypto Kompas #10: Genslerova grilovačka, nové DeFi a LSD projekty, krypto gaming a další zajímavosti!

Od makro situace, přes zprávy až po hluboká zákoutí altcoinového světa. Ano, v dnešním díle Krypto Kompasu se pobavíme na účet Garyho Genslera, v rychlosti projedeme makro a ustanovíme si stav trhu, mrkneme na plány eToro o implementaci krypto obchodování do Twitter platformy, podíváme se na nejdůležitější LSD projekty, jež jsou součástí momentálního narativu a neunikne nám ani stopování veřejné peněženky jedné z největších krypto velryb, nechvalně známého investora Sifu. Čtěte dokonce, dnes se mrkneme i na několik velmi zajímavých, nadcházejících titulů z téměř zapomenutého sektoru krypto her.

Makro: USD likvidita stále stoupá, Bitcoin má prozatím zelenou

Od začátku roku 2023 a zejména potom od března je zkrátka a dobře jasné, že USD tiskárna je opět v plném proudu. Hrozba širokosáhlých bank-runů donutila FED tisknout a nyní stačí sledovat, zdali USD likvidita stále stoupá – a ano, trhy mají pořád zelenou:

Jak dlouho ještě tato situace potrvá? Kvantitativní uvolňování pod záminkou “nouzových cílených injekcí likvidity“ určených pro banky v nesnázích budeme bedlivě sledovat a pokud čtete Krypto Kompas pravidelně, potom vám změna trendu neunikne.

Zároveň je třeba zmínit, že jsou trhy opravdu hodně horké – viděli jsme rapidní vzestup Bitcoinu během bank-run narativu, posílení Etherea po úspěšném Shapella upgradu a nyní již v krypto zákoutích vidíme šílené meme-coin pumpy, například token PEPE, který udělal téměř 100x obrat za pouhých pár dní.

Co z toho vyvodit? Je možné, že během května (sell in May and walk away) dojdou krypto trhu narativy a volatilita se typicky ustálí na letní sezónu.

Co je však také možné je, že se narativ překroutí z příjemných větrů nové likvidity do dalších špatných zpráv o inflaci či krachu realitního trhu a vybouchnutí kreditní bubliny, což jsou dva faktory, které stále hrozí.

Nicméně – dokud se tiskne, trh má zelenou. Pozor si však máme dávat v případě, kdy Bitcoin začne uzavírat denní svíčky pod hranicí 29.000 USD, tedy alespoň podle jednoho z našich nejoblíbenějších analytiků Erika Crowna.

Pokud chcete tržní likviditu sledovat live ve svém Trading View, mrkněte na tyto skripty (cc @tedtalksmacro):

 

Co myslíte, nacházíme v novém bull runu nebo jen v horké fázi medvědí pumpy?

DXY na cestě ke dnu

Jak již dobře víme, světové trhy jsou navzájem propletenou pavučinou a pokud za vlásek zatáhnete na jedné straně, echo pohybu se projeví v mnoha dalších částech celé sítě. To platí naprosto jednoduše ve vztahu dolaru a Bitcoinu: pokud dolar, a tedy index DXY klesá, většinou z toho těží jak akciové trhy, tak i krypto a v první řadě Bitcoin.

Momentálně se děje něco opravdu historického, a i přesto, že zde nemáme prostor pro rozepsání všech faktorů ovlivňujících měnu USA, jistě jste si všimli, že globální nadvláda petrodolaru je dost možná u konce. Tento proces a tlak, pod kterým se utilita dolaru momentálně nachází, vidíme v grafu DXY naprosto jasně.

Zároveň však platí, že pokud dojde k vyplnění scénáře #BigFlip, prudkému návratu inflace a nutnosti opětovného cyklu zvedání úroků, potom lze očekávat i relativní návrat síly DXY a oslabení riskantních trhů.

Vzájemné pohyby lze jednoduše denně sledovat a pokusit se tak rozluštit, jakým směrem se brzy vydáme, jelikož jak pravil legendární investor Bernard Baruch: „ukaž mi graf, a já ti řeknu zítřejší zprávy.“

Čínská ekonomika pumpuje

Zelenému trhu nahrává i rychle rostoucí ekonomika Číny, která se stále zelená po uvolnění Covid opatření během startu roku. Někteří z makro analytiků tvrdí, že se Čína snaží exportovat inflaci na západ. Pamatujme na to, že světová ekonomika je propletená jako pavučina.

Ostatně, pozitivní tržní vliv Číny jsme zmiňovali již během ledna tohoto roku v článku „Leden 2023: Medvědí pumpa nebo start bull marketu?“

Genslerův Gril

Gary Gensler, oblíbená vládní loutka určité podskupiny Bitcoin maximalistů, kteří si každý den před spaním přejí, aby se z celého krypto trhu stal cenný papír a jedinou komoditou bylo BTC, si včera ráno užil doslova “grilovačku“ ze strany několika kongresmanů, kteří krypto komunitu velmi příjemně překvapili.

Hned ze startu slyšení se do Garyho pustil kongresman McHenry, který po hlavě SEC vyžadoval jasnou odpověď na to, zdali je Ethereum komodita nebo cenný papír. Z odpovědí Genslera bylo i přesto, že neodpověděl napřímo, jasné, že je podle něj Ethereum cenný papír v souvislosti s jeho vznikem, tedy tím, že za zrodem projektu stála skupina veřejných osob, které rozprodali první zásobu ETH coinů.

Nicméně ve fázi, ve které se Ethereum nachází nyní, se již o cenném papíru nedá mluvit, jedná se o nezměnitelný blockchainový systém, který neovládá žádná malá skupina lidí. Zdali Ethereu hrozí centralizace (například koncentrací stETH v určitých platformách jako je Lido DAO), je debatou, kterou necháme na jindy.

Avšak, příjemné bylo pozorovat, jak silné má Ethereum a krypto jako takové zastoupení v Kongresu USA – zatímco většina mainstream médií v zemi před kryptem pouze varuje a celou věc hanobí, v pozadí se rýsují silné hlasy, kterým se jednání SEC opravdu nezamlouvá – například právě kongresman McHenry, Warren Davidson nebo Tom Emmer.

Vyklepaného Garyho si můžete užít v tomto videu:

Celkově lze říci, že během slyšení Gary nepřednesl žádné pádné argumenty či důvody pro to, proč by měl být krypto průmysl v USA natolik tvrdě regulován. Slovy dalších kongresmanů je jediným efektem „… zbytečné vyhánění krypto podniků za hranice USA“. Ostatně, o přesunu sídla pryč z USA již přemýšlí i CEO Coinbase Brian Armstrong.

Fakt, že je Gensler naprosto zbytečný šašek, je jasný i po shrnutí pouhých několika zmíněných bodů. Genslerovy se nepodařilo investory ochránit ani během jediného krachu roku 2022, a to i přesto, že si byl až podezřele blízko s Samem z FTX.

 Nicméně, jeho jednání je zároveň alarmující, což včera dobře vystihl Ryan Sean Adams z Bankless:

  • Gary odmítá odpovědět jasně na otázku, jakým způsobem regulovat Ethereum – nejasnost v regulacích pouze přináší další problémy
  • Gary odmítá vzít jakoukoli zodpovědnost za jeho úsudek a spolupráci s SBF
  • Gary tvrdí, že centralizace je nutná pro to, aby mohl být dodržen absolutní dohled
  • Gary tvrdí, že krach bank v USA (SVB, Silvergate) byl přímo zapříčiněn činy krypto trhu

Garyho Algorand shill a absurdní útok na Bittrex

Nakonec je třeba zmínit, že Gensler doslova bezostyšně shilloval projekt Algorand a prohlašoval, že na něm bude možné „…vybudovat Uber budoucnosti“. Ti, kteří v tu dobu Algorand koupili, jsou nyní o 90 % chudší. Dobrá práce Gary, co by si bez tebe investoři počali…

Nakonec pro vás máme poslední ránu absurdity ve formě zprávy, která je jako vystřižená z hodně špatné komedie: během tohoto týdne se SEC rozhodlo zažalovat starou dobrou burzu Bittrex za prodej cenných papírů. Jakých cenných papírů? Ano, za prodej kryptoměny Algorand!

Warren Davidson na konec slýchání dodal, že je nutné provést kompletní restrukturalizaci SEC včetně zbavení Garyho pozice. Souhlasíte?

Twitter jako krypto burza a platforma?

Zpráva jako vytažená z vrcholku bull runu 2021: Twitter a eToro oznamují partnerství, díky kterému budou moci uživatelé oblíbené sociální platformy nakupovat kryptoměny i akcie přímo z rozhraní Twitteru.

Muskův tah dává smysl, jelikož krypto komunita je jednou z dominantních Twitter skupin a zdejší “CT“ je zkrátka a dobře středobodem či centrálním náměstím krypto nadšenců z celého světa. Konec konců, dle Muska se má z Twitteru stát doslova “super aplikace“ a jak víme, obchodní platformy a burzy jsou hned vedle sociálních médií jedněmi z naprosto nejpoužívanějších appek.

Na Twitteru si již teď můžete všimnout, že po vložení dolarového symbolu spojeného s tickerem, například $tsla, se vám zobrazí i momentální cenový graf.

a16z krypto report 2023

Jeden z největších krypto fondů vůbec, a16z, nyní vydal krypto report pro rok 2023. Nejenže tento report detailně rozebereme v jednom z příštích článků tak, abychom nad trhem mohli přemýšlet podobně, jako top investiční fondy, pro dnešek si zde vytáhneme pár zajímavých rychlých poznatků.

Investiční společnost a16z za nejdůležitější faktory pro 2023 považuje:

  • Blockchainy mají více uživatelů a způsobů, jak je používat: mezi sledované metriky patří aktivní organické adresy, jejichž počet dosahuje historických výšek. Jedná se o meziroční zdvojnásobení. Pamatujete na Arbitrum, o kterém zde píšeme často? Arbitrum je typickou ukázkou organického krypto ekosystému, který rostl i přes to, že byl rok 2022 pod krutým tlakem medvědů.
  • DeFi a NFT aktivita stoupá a rýsují se zde nové aplikace: zejména během prvního kvartálu 2023 bylo DeFi středem pozornosti – po retailové mánii konce roku 2021 a šílenství nesmyslných meme coinů se trh zaměřuje na inovace DeFi sektoru (viz. i naše další dnešní zprávy; Tapioca, crvUSD a dále), přičemž to samé platí o NFT trhu, který po tvrdém roku 2022 zažil lednové probuzení
  • Počet developerů se udržel a pomalu stoupá: ano, developerská komunita je v krypto trhu stále aktivní a už jen vývoj Etherea během minulého roku i nyní je razantní a vše jde podle plánu: minulý rok jsme zažili EIP-1559, přechod na Proof of Stake a nyní také úspěšný Shapella upgrade. Ti, kteří se v krypto trhu pohybují denně ví, že tento průmysl nikdy nespí a v nejbližší době vývoj neustane. Počet developerů jednotlivých projektů můžete sledovat zde na platformě Token Terminal. Nejenže krypto přežilo, ale vzkvétá.
  • Nové technologie, které byly považovány za nemožné, jsou již téměř zde: Ano, obrovský pokrok pozorujeme v oblasti takzvaných zK-rollup a také optimistic rollup technologií, které umožňují rapidní škálování blockchainových sítí. Obzvláště potom zK-rollup technologie, které považuje například Vitalik Butterin za naprosto nejdůležitější pokrok, dost možná umožní doslova extrémní škálování blockchainů a nejdříve tedy Etherea. My se soustředíme zejména na tyto projekty z této kategorie: zKSync, Scroll, Metis, Aztec a Starknet. Nezapomeňte – metriky L2 sítí můžete sledovat zde: com

Do detailu celého reportu vstoupíme v nadcházejícím článku.

Top projekt na Layer Zero na obzoru: Tapioca DAO

Tapioca DAO je jedním z nejsledovanějších nadcházejících projektů, které budou součástí ekosystému Layer Zero.

O Layer Zero se dozvíte více v minulém Krypto Airdrop článku

Tapioca DAO má v plánu vytvořil kompletně interoperabilní, takzvaně omni-chain peněžní trh, ne nedodobný například lídru kategorie AAVE. Nejen to – Tapioca má v plánu stát se doslova základní  omni-chain vrstvou likvidity. Součástí projektu bude i burza a decentralizovaná stablecoin kryptoměna USD0.

Tapioca DAO jakožto interoperabilní vrstva likvidity dává smysl i v souvislosti s výše zmíněnými zK-rollup projekty: po dosažení zkRollup škálování dojde ke kryptografickému propojení všech sítí, a tedy razantnímu prohloubení dostupné likvidity.

Projekty jako je Tapioca DAO si nenechte ujít, dost možná se také chystá airdrop. Doporučujeme tedy navštívit Discord projektu a odebírat jejich Twitter:

crvUSD na obzoru + související projekty

Sektor DeFi a zejména potom oblast vývoje decentralizovaných stablecoinů je nyní velmi zajímavou oblastí trhu.

Jednou z naprosto základní součástek DeFi je projekt Curve, mimo jiné poskytující nejhlubší stablecoin likviditu celého trhu. Z tohoto důvodu je mnoho DeFi příznivců nyní nadšených z blížícího se příchodu stablecoinu projektu crvUSD .

Dle dostupných zpráv to vypadá, že start crvUSD nebude daleko. Nejen to, s tímto projektem souvisí mnoho dalších významných hráčů DeFi sektoru, přičemž řada z nich nyní chystá své vlastní stablecoiny (včetně výše zmíněné Tapiocy). Při pohledu na následující projekty zjistíte, že se zde dost možná rýsuje éra nových dominantních hráčů DeFi sektoru:

Jak najít “korejské pumpy“?

Zajímavou taktiku, jak najít projekty chystající se na pump, přednesl na Twitteru Miles Deutscher.

Ve zkratce: pokud vidíme, že začnou jistou kryptoměnou bidovat Korejci, potom lze předpokládat, že se chystá silná pumpa.

Jak to poznat? Jednoduše – sledovat, u kterých kryptoměn nejvíce roste intra denní obchodní objem, tedy volume, na největší Korejské krypto burze Upbit.

Celý návod najdete zde:

LSD narativ a s ním spojené projekty ke sledování

I přesto, že se momentálně altcoinový trh zmítá v totální memecoin mánii (pokud si chcete ušpinit ruce: $PEPE, $CHAD $WOJAK $APED – nedoporučujeme!!), nesmíme zapomínat na LSD narativ, který neustále nabírá na síle.

Po úspěšném Shapella upgradu se nyní mnoho projektů může posunout do další fáze vývoje, což povede k nadšení a zvýšení potenciálních DeFi výdělků. Nenechte si tedy ujít:

ETH staking opět v zeleném!

Jistě vám neuniklo, že před Shanghai upgradem, který umožňuje vytáhnout ETH coiny z do té doby uzamknutého stakingu, se řada účastníků trhu obávala z propadu ceny ETH z důvodu silného prodejního tlaku stakerů. Nicméně, opak je pravdou a prokázalo se, že dlouhodobí ETH stakeři nejsou krátkozrakými investory a svých ETH coinů se jen tak nevzdají.

ETH staking je opět v zeleném a ekosystém je zdravější, než kdy jindy:

Našli jsme peněženku Sifu: investor operující se 450 mil. USD

Sifu, nechvalně známý manager pokladny projektu Wonderland, proslulý on-chain DeFi bandita, který momentálně operuje s vlastní kasou o hodnotě 450 milionů dolarů, je jednou z nejznámějších krypto velryb.

Aby někdo mohl aktivně zacházet s natolik objemným kapitálem, musí se vyznat. Od lidí jako je Sifu se můžeme leccos poučit, tak proč nesledovat přímo jeho nyní objevenou peněženku?

  • Adresa Sifu: 0x5dd596c901987a2b28c38a9c1dfbf86fffc15d77

Jak správně sledovat jeho aktivitu?

Adresu importujte do následujících nástrojů:

Jelikož jsou momentálně největší krypto platformy, zejména tedy Ethereum transparentní, můžete pomocí výše zmíněných nástrojů denně sledovat operace jedné z nejbohatších velryb krypto trhu. Hodně štěstí!

Scammy na vzestupu! Chraňte své krypto peněženky

Během poslední doby se bohužel čím dál častěji doslýcháme o obětech on-chain scammů. K absolutní ztrátě kapitálu může během zacházení se smart kontrakty dojít rychleji, než si myslíte.

Právě proto si musíte dávat obrovský pozor na to, co podepisujete. V případě podepsání scam kontraktu vás bohužel neochrání ani hardwarová peněženka.

Pro zvýšení vaší bezpečnosti doporučujeme využít následující rozšíření a aplikace:

5 krypto her, na které se můžeme těšit

Na konec se pojďme hodit do pohody a mrknout se na pár trailerů z parádně vypadajících krypto her. Sektor krypto gamingu je již delší dobu v ústupu, avšak jak sami uvidíte, v pozadí probíhá rapidní vývoj!

4.3/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.