Jako obvykle, i dnes si projdeme makro výhled, posoudíme stav globální likvidity, mrkneme na technický výhled Bitcoinu, vysvětlíme si význam ETF v režii BlackRocku i potenciálních dopadů, pokusíme se rozluštit, kdy altcoin sektor opustí fázi časové kapitulace, a nakonec doporučujeme neminout několik tipů na možný stablecoin narativ spojený s velmi pozitivními náznaky pro DeFi a Curve Finance. Pojďme na to.
Jerome Powell: „Úroky tento rok bude vhodné zvednout ještě dvakrát“
Po minulé FOMC show Jeromeho Powella se trhy začaly pochopitelně radovat z pauzy ve zvedání úrokových sazeb, což naznačilo nevyhnutelně se blížící otočku FEDu, který postupně opět rozjede starou dobrou tiskárnu fiatu.
Nicméně, Powell se nechává slyšet, že bude úroky vhodné zvednout ještě dvakrát tak, aby bylo v USA dosaženo finálního cíle 2% inflace. Bude však trh na tyto zvednutí reagovat propadem jako tomu bylo během roku 2022? Nevypadá to tak: již nyní se totiž projevuje, že napříč očekávání se i v USA rýsuje šance na návrat likvidity do trhů:
Čínská likvidita se vyvíjí podobně a již od ledna je víceméně jasné, že býčí vliv Číny na Bitcoin a následně i zbytek krypto trhu bude tento rok významným faktorem:
Pokud chcete tržní likviditu sledovat live ve svém Trading View, mrkněte na tyto skripty (cc @tedtalksmacro):
Nejenže je zde naděje na postupnou obnovu likvidity, která se nevyhnutelně přelije i do krypto trhu, samotný Jerome Powell prohlásil, že: „Kolik, že byla maximální tržní valuace a kolik je nyní? Trilion nebo pár trilionů? Ano, vypadá to, že krypto trh má doopravdy sílu zůstat součástí finančního světa.“
Cameron Winklevoss: „Hong Kong se stane světovým lídrem krypto průmyslu“
Krypto Kompas není jedinou publikací či osobou, která v potenciálu Hong Kongu jakožto býčího faktoru pro krypto průmysl vidí naději. Nyní se k sentimentu mnohých dalších přidává i Cameron Winklevoss, spoluzakladatel Gemini:
„Co se týče vlivu na krypto průmysl, nevyhnutelně se blíží další převrat v poměru západu/východu. Hong Kong má nyní k dispozici jasnou právní cestu k zaregistrování kryptoměnových aktiv, přičemž zde již existuje celá listina schválených kryptoměn. Tímto způsobem se z Hong Kongu dost možná stane lídr krypto průmyslu.“
Bitcoin na 42,000 USD do konce srpna?
Bitcoin se nachází v býčím pochodu a momentální tržní struktura napovídá, že bear market rally teorie bude možná načase hodit za hlavu. I přesto, že má Bitcoin samozřejmě velikou šanci propadnout se dočasně klidně i o 30 % tak, jak je ostatně zvykem během všech býčích trhů, naděje pro nákup na nižších cenách než těch, kterých jsme se dočkali na podzim minulého roku (zejména po pádu FTX) jsou nyní mizivé.
S tímto sentimentem souhlasí i legendární a dlouhodobý analytik Bitcoinu Bob Loukas. Nejenže Loukas považuje vzestupný pohyb Bitcoinu odstartovaný ledna 2023 za oficiální začátek býčího trhu, jeho cíle pro tento rok sahají až na 42,000 USD.
Co myslíte, je zde šance dosáhnout klasického 420 meme targetu i napříč makro strachům a vysokým úrokovým sazbám? Nezastavitelný býčí posun trhů by ostatně perfektně sedl pořekadlu „Ode dna vypumpujeme extrémně rychle, ponecháme většinu investorů na pokraji, zaseknuté ve fiatu.“ Tak jako tak, Twitter účet Boba Loukase se vyplatí mít ve sledování…
Časová kapitulace altcoin trhu se chýlí ke konci
V kryptu čas ubíhá opravdu hvězdným tempem a zdá se, jako by to bylo teprve pár týdnů nazpět, kdy jsme si v článku „Stav Kryptoversa a Tradfi: Makro a výhled do posledního kvartálu“ popisovali rozdíl mezi cenovou a časovou kapitulací trhu.
Právě časová kapitulace je fenoménem, který postihuje zejména altcoin sektor. Altcoiny jsou všeobecně náchylné k obrovským deseti a více násobným obratům během býčích fází trhu. Tyto rapidní vzestupy ceny jsou však typicky následovány kapitulací o 90 % či více a následnou velmi dlouhou dobou akumulace a téměř totálního snížení tržního objemu.
Právě v pozdní fázi tohoto období se nyní nacházíme a i přesto, že se zbytek trhu momentálně soustředí zejména na Bitcoin, jehož dominance míří s největší pravděpodobností až na 60 %, právě během těchto časů je vynikajícím nápadem zkoumat a popřípadě na co nejnižších cenách akumulovat ty projekty, které považujete za lídry příštího býčího období.
Stejný plán má i velmi známý trader Pentoshi, který za akumulační období považuje právě druhou polovinu letošního roku.
Je možné, že po euforii z možného schválení všech nových ETF se dočkáme zklamání a dalšího pomalého krvácení trhu? Pokud ano, bude se jednat o perfektní příležitost k nastoupení do kvalitních projektů spojených s novými narativy, jako je LSDfi, RWA (real world assets), decentralizovanými stablecoiny a další.
Většinu z těchto narativů pravidelně pokrýváme v dílech Krypto Kompasu, zůstaňte na pozoru.
ETF sezóna v plném proudu
Bitcoin miluje narativy. Momentálním je jeden z těch nejstarších a nejznámějších – instituce klepou na dveře a za triliony dolarů vykoupí vaše pozice. Opravdu? Uvidíme…
Tak jako tak, ETF narativ, zejména ve spojení s velkolepým oznámením ze strany investiční korporace BlackRock, je nyní tou pravou dávkou Hopium dopingu, kterou BTC od startu květnového krvácení potřeboval k „obnovení pumpy“.
Tudíž, nynější otázkou je: má ETF šanci na schválení? V tomto ohledu je třeba vzít v potaz co je zač korporace jako je BlackRock. Nemluvíme zde o kdejakém investičním fondu, mluvíme o největší investiční korporaci světa a v tom případě i doslova investiční paži celé vlády USA, jelikož jak víme, peníze hýbou světem (a přemýšlením a rozhodovacím směrem politiků).
Statisticky a historicky: v 99 % případů, kdy BlackRock požádal o spotové ETF, dostal zelenou. V podstatě tedy není důvod pochybovat o tom, že ke schválení dojde i tentokrát.
Co to znamená pro Bitcoin? Jelikož je Bitcoin digitálním zlatem, okamžitě se nabízí porovnání s vývojem ceny zlata poté, co bylo schváleno GLD: spotové ETF pro zlato.
Jak sami vidíte, velmi krátce po schválení ETF se trh se zlatem po dlouhé době stagnace vydal na prudký býčí vzestup. Nicméně, zároveň si všimněte, že po tomto „posledním vzestupu“ je zlato opět v podstatě stagnující a ani extrémní tisknutí peněž Covidové éry s ním nepohnulo více, něž o 100 %.
Může podobný osud čekat i Bitcoin? Bude cena Bitcoinu po schválení ETF navždy stagnující a manipulovaná těmi nejvyššími vládci finančních trhů? Přesně tak to vidí známý youtuber Chico Crypto:
„Od té doby, co zlato dosáhlo nejvyššího bodu a získalo si oblibu retailu se cena propadla do konsolidace, ve které zůstala celých 10 let. Poté došlo ke krátkému vzestupu a opětovné manipulaci – zlato se propadne, zvedne, propadne a tak dále, stále dokola. Zkrátka a dobře, investoři ve zlatě si moc dobře nevedou. Proč? Protože je zlato konkurentem fiatu a dolaru – vláda spolu s BlackRockem ho nyní mají plně pod kontrolou, protože ovládají jeho trh.“
Co myslíte, stojíme na počátku posledního býčího trhu? Máme šanci v kryptu naposledy proměnit pár drobných v jmění, než bude trh naprosto regulován a pod kontrolou pařátů vlády a korporací?
Nezapomínejme však na Ethereum. ETH coiny jsou momentálně stále v deflační fázi a během minulého roku se z druhé největší kryptoměny začala stávat čím dál vzácnější komodita – konkrétně tedy deflační finanční aktivum, které poskytuje bezpečné úroky? Přesně to je něčím, co staré dobré instituce milují a lze očekávat, že po mánii Bitcoinových ETF produktů nás čeká otočka v dominanci BTC a narativ se rázem otočí směrem ke spekulacím o blížících se ETF produktech pro Ethereum a tedy nativní coin sítě ETH.
První prezidentské volby s Bitcoinem v hlavní roli
Jedny z nejzajímavějších prezidentských voleb USA jsou za rohem a vypadá to, že právě roku 2024 budeme ve spojení s tímto tématem často slyšet právě o Bitcoinu. Zájem veřejnosti totiž nyní strhává Robert F. Kennedy, který je přímým podpůrcem Bitcoinu a toho, co Bitcoin reprezentuje pro svobodu občanů:
„Jako prezident se postarám o to, aby bylo vaše právo držet Bitcoin nezvratitelné. Bitcoin je baštou postavenou přesně proti této vládní a korporátní expanzi. Bitcoin byl aktivně využit během protestů v Kanadě a Myanmaru.
Vy, jako nadšenci pro Bitcoin zde nejste proto, že vám tato kryptoměna připadá zajímavá. Jste tu proto, protože jste vášniví na téma svobody. Víte, že žijeme v době nové, rychle vznikající technologie, ze které se může stát náš totalitní žalářník.
Koho byste jako občané USA ve volbách podpořili vy? Podělte se s námi v komentářích!
Stablecoin narativ pro červenec?
Během července nás čeká hlasování o návrhu legislativy týkající se regulace stablecoinů a kryptoměn v USA. Jelikož půjde právě o stablecoiny, je zde naděje, že tento narativ trh v případě pokračujícího býčího postupu pojme jako pozitivní: v ohledu na stablecoiny se totiž příznivě vyjádřil i Jerome Powell, který řekl, že:
- „FED by rozhodně měl hrát roli v regulaci stablecoinů.“
- „Stablecoiny lze považovat za formu peněz.“
- „Implementaci CBDC prozatím nechceme přímo podporovat. Pokud by na CBDC došlo, budou pod kontrolou bankovních prostředníků.“
Ale ale… „čistě náhodou“ v krypto světě dochází k významným pokusům o vývoj co nejstabilnějších a postupně i nejvíce centralizovaným stablecoinům. Pokud vás tento narativ zajímá, rozhodně nemůžete minout tyto projekty:
- Redacted Cartel
- Liquity
- Lybra Finance
- Curve Finance
- Frax
Když už jsme u stablecoinů – momentálně se docela vysoký objem stablecoinů hrne na burzy. Co to znamená, si dozajista dokážete představit:
Projekt Mariana: Centrální banky mají v plánu implementovat Curve Finance?
Pokud čtete Krypto Kompas pravidelně, jistě o Curve Finance a například i nedávno vydaném stablecoinu cvrUSD již dobře víte. Stejně tak dobře o této „základní desce“ DeFi sektoru ví také BIS Innovation Hub, tedy vývojová paže Banky pro mezinárodní platby.
Momentálně v režii BIS probíhá výzkumný proces, který se pokouší zjistit, jak by šlo implementovat Curve Finance jakožto největší AMM burzu pro stablecoiny do mezinárodního finančního systému. Celá věc se děje za účasti Švýcarské národní banky, Banky Francie a Singapurské centrální banky.
DeFi bylo v opravdu dlouhém medvědím trhu a nadšenci pro „future of France“ se na další kolo těší již od léta 2020. V tandemu s pokrokem samotného Etherea a vzniku LSD protokolů i zbrusu nových stablecoinů to vypadá, že se za rohem rýsuje velkolepý návrat DeFi. Co myslíte, nakoupí instituce naše vykrvácené governance coiny?
Jelikož není token jako token a Curve Finance představuje důležitou součást půdy pro celý DeFi sektor, doporučujeme se poohlížet po podobných projektech: product market fit a dividenda držitelům tokenů, to je oč tu kráčí.
Stav Cardana: Hoskinson se plaví oceánem, zatímco jeho síť dělá 0.6 transakcí za sekundu
Jako třešničku na dortu se můžeme mrknout na stav Cardana, blockchainu, který má údajně konkurovat Ethereu, Polkadotu, Cosmosu a dalším platformám.
Co je zde nového? Charles Hoskinson se… plaví oceánem a hledá mimozemšťany? Jak je na tom blockchain Cardana, dozajista se po letech peer reviewed výzkumu těší adopci mnoha milionů uživatelů? Počet transakcí si prohlédněte jedním okem v tomto tweetu: