Jsme se v zajímavé situaci. Britská libra, japonský jen a euro jsou ve volném pádu, dolar vesele pumpuje dál, Meta i Google redukují pracovní sílu, Stanley Druckenmiller předpovídá tvrdý pád trhu na dno během příštího roku, zatímco krypto svět se díky stabilní ceně BTC během posledních týdnů drží a začíná spekulovat o zeleném čtvrtém kvartálu. Pojďme se podívat, jak na tom vlastně jsme.
Nejdříve si shrňme momentální makro obrázek. Ať se na věc podíváme z jakéhokoli úhlu, monetární politika dnešní doby udává tón všem tržním pohybům, krypto nevyjímaje:
Powell: „Věřte mi, míra našeho kvantitativní utahování bude dostatečná na to, abychom inflaci stáhli zpátky na 2 %.“
Po FOMC meetingu během minulého týdne si nelze než opět potvrdit pořekadlo, na které obchodníci měli pamatovat již od listopadu minulého roku
: nikdy neobchoduj v protisměru FEDu.
Jerome Powell během FOMC setkání minulého týdne v podstatě opět ujasnil, že tvrdý jestřábí přístup Federální reservy neustane, dokud inflace v USA nespadne zpátky na 2 %. Je jasné, že se zde v první řadě jedná o záchranu amerického dolaru, za jehož zdraví je bohužel třeba obětovat hodnotu indexů a akciových trhů.
Během krátkého pohledu na graf dolaru (DXY) a S&P 500 lze vidět, že se Jeromův plán prozatím pěkně vyplňuje (30.9). Nicméně, ani medvědí trh neplyne pouze jedním směrem a vypadá to, že obzvláště ten momentální zamotá hlavu nejednomu obchodníkovi.
V minulém článku jsme si vzájemné vztahy těchto grafů názorně vysvětlili. Pro širší popis makro situace se můžete vrátit ke článku „Krypto svět v troskách: mapa medvědího trhu a pohled do budoucna“.
Jedna věc je jasná: FED se nezastaví, dokud inflace nespadne zpět na 2 %. Nicméně, trhy jsou vždy takzvaně do budoucna vzhlížející, což znamená, že obrat v přístupu FEDu bude v cenové akci trhů možné zpozorovat mnohem dříve, něž o něm uslyšíte ve večerních zprávách.
Ostatně, přechod z kvantitavního utahovaní zpět na uvolňování může nastat znenadání. Tomu napovídají například zprávy ze směru UN, které nyní FED prosí o zastavení tvrdého přístupu trhu.
Příkladem toho, že jde opravdu do tuhého a v nejbližší době bude možná třeba v utahování likvidity trochu přibrzdit, napovídá i stav Banky Anglie, která musela z důvodu hrozící likvidace penzijních fondů v zemi opět začít tisknout fiat ve velkém.
Stanley Druckenmiller: „Tvrdý pád na dno čekám během roku 2023“
Takzvaný
„Soft landing“ neboli často opakované a dlouho plánované hladké přistání trhů dle slov FEDu vypadá s každým uplynulým měsícem méně a méně pravděpodobně.
Podobně se na momentální dění a celkový postup Federální reservy dívá také legendární investor Stanley Druckenmiller, kterého jsme zmínili v minulém článku. Stanley se po dlouhé době objevil v mainstreamových zprávách, kde konkrétně během rozhovoru u CBNC nynější situaci výborně shrnul:
Stanley zde konkrétně odpovídá na otázku
„… jaký, že to byl název, který jste během roku 2021 použil pro monetární politiku této doby? Vzpomínám si na to, protože jsme v tu dobu zažívali boom NFT tokenů, výbuch SPAC investičních společností, rapidní nárůst ceny Bitcoinu a mánii okolo DOGE. I přesto vše FED neviděl problém, co si o tom myslíte?
Stanleyho odpověď na tuto otázku krásně vystihuje momentální dění a důvody opodstatněné událostmi minulých let, během kterých došlo k naprosto extrémním tržím pohybům i politickým krokům:
„Ano, říkal jsem něco na způsob toho, že se jedná o historicky nejradikálnější monetární politiku v ohledu na momentální situaci. Ten samý rok jsem si dal novoroční předsevzetí, že se ani jednou neukážu v televizi. Jakmile jsem však viděl, co se děje, nemohl jsem si pomoci. Z mého pohledu bylo jasné, že si FED na vlastní triko bere neuvěřitelná rizika. Proč?
…v tu dobu jsme se nacházeli v oblasti těsně po úspěchu vakcíny, výkupu státních dluhopisů o hodnotě 120 miliard za měsíc a inflaci okolo 1.7-2 %. Nezapomínejte na to, že se FED rozhodl pro kvantitativní uvolňování o hodnotě 2 trilionů dolarů ihned poté, co byla potvrzena vakcína. Ano, myslím až po první vlně stimulu. Dohromady se jednalo o 5 trilionů.
Takže se nyní potýkáme s rizikem prasknutí té největší tržní bubliny, jakou jsem za svůj život zažil. FED vsadil na hladké přistání a byl na omylu. Kdo za tohle všechno zaplatí? Samozřejmě: chudší lidé v USA, zdevastovaná střední třída, která přestává existovat a také celá ekonomika, která kvůli těmto rozhodnutím bude trpět další dlouhá léta.
A to vše až poté, co se roku 2020 FED rozhodl, že nebude trhy předpovídat a bude své akce odvozovat od momentálních dat. Nadále jsme měli možnost pozorovat, že se Federální rezerva rozhodla stoupající inflaci označit za ‘přechodnou‘. A nyní jsme tam, kde jsme.
… z vlastních zkušeností si pamatuji, že ty nejhorší ekonomické krize následují po prasknutí tržních bublin…“
Z projevu velmi zkušeného investora Druckenmillera můžeme jednoduše vyčíst následující: nacházíme se na velmi tenkém ledě.
Vyhlídky do roku 2023 jsou přinejlepším řečeno trpké. Jak jsme na tom krátkodobě?
Retail se naučil shortovat, co to znamená?
Jistě nejste jediní, kdo v nedávné době slyší více a více zpráv o známých, kteří vesele shortují krypto i tradfi markety. Fakt, že je dle doslechu i statistik téměř celý market v short pozicích nás udržuje v pozoru. Pokud se celý trh dívá jedním směrem…
Během psaní první části tohoto článku 30.9, tedy minulý pátek, se téměř všichni soustředili na apokalyptický scénář propadu cen na 14-10,000 za BTC. Hned v pondělí se však pohled na věc změnil spolu se silným růstem indexu S&P 500.
Nacházíme se v hloubkách medvědího trhu. Nicméně, vystrašenost všech účastníků a nákupní cíle sahající až na cenu 10,000 USD za BTC nám napovídají, že se dost možná ocitáme někde okolo lokálního minima. Toho samého si ostatně všímá i trader Pentoshi, jeden z prvních obchodníků, kteří během minulého listopadu rozeznali, že se namísto 100,000 BTC spíše vydáme směrem dolů:
https://twitter.com/Pentosh1/status/1545767838039826433?s=20&t=i-zQbM0u74hc15iAxh1etQ
Čtvrtý kvartál v podobě
„bear market rally“ by nebyl ničím překvapivým. Zkušení obchodníci však zároveň zdůrazňují, že nalezení dna medvědího trhu neznamená okamžitý začátek nového bull marketu:
„Nejdříve proběhne kapitulace trhu založená na ceně, poté proběhne kapitulace trhu založená na čase.“
Během krátkého pohledu na momentální grafy lze vidět, že se prozatím nacházíme ve fázi kapitulace ceny. Níže jako příklad vidíme graf ETH:
Co se krátkodobého výhledu týče, je třeba pamatovat na to, že například tento měsíc riskantní aktiva ovlivní výsledky jako je CPI (Consumer Price Index) a projev Powella během setkání FOMC minutes.
Globální krize: čas beznaděje nebo příležitosti?
Záleží jen na vás, zdali výše zobrazený graf považujete za začátek konce nebo příležitost, která se vykreslí jednou za život.
Během událostí posledního půl roku, během kterého se světové trhy propadly do hlubin medvědích nor neviděných ani těmi nejzkušenějšími investory jako je výše zmíněný Stanley Druckenmiller,
se krypto trh dočkal velmi pozitivního vývoje, který však vystrašenému trhu a cenové akci uniká: přechod Etherea na Proof of Stake, rapidní vývoj L2 blockchainů, neustávající evoluce DeFi a v pozadí probíhající vývoj herního průmyslu.
Krach starého světa je nepopiratelný. Světové měny se nachází ve volném pádu, globální ekonomická bublina praská závratných tempem a investoři ztrácí naději. Mezitím se však těm, kteří nahlíží do budoucna se špetkou optimismu jeví obrovská příležitost: stejně jako po prasknutí dot.com bubliny se z trosek dnešního trhu vyklubou společnosti, které budou dominovat trhu budoucnosti.
Právě o zásadních developmentech jako je Bitcoin, Ethereum, výdělečných #Realyield protokolech typu GMX či blockchainech pro globální trh s udržitelnou energií jako je Energy Web vás budeme v budoucnu informovat.
I zde, v hlubinách bear marketu je tento trh plný příležitostí, jako je například účast ve vzkvétajícím L2 ekosystému Arbitrum a možném nadcházejícím airdropu ARBI, o kterém jsme informovali hned ve dvou článcích:
V době, kdy 90 % účastníků trhu mačká červené tlačítko zůstáváme v klidu a chladně zjišťujeme, které společnosti, blockchainy a protokoly budují budoucnost našeho světa. Tam, kde je největší tma se pro ty, kteří mají odvahu rýsuje příležitost. Zdali se rozhodneme poddat se strachu nebo se vydat napříč budoucnosti dlážděné lidskou inovativností je na každém z nás. My vás v budoucnu budeme i přes veškerý tlak medvědů informovat o potenciálu tohoto průmyslu, který bez debat zůstane tím, který tuto generaci investorů, obchodníků i uživatelů provede totální transformací světa takového, jaký ho doposud známe.
Zeptejte se sami sebe: jste připraveni čelit dekádě negativity? Máte dost informací na to, abyste si uvědomili,
že Bitcoin a blockchain technologie jsou naprosto jasnou budoucností všech trhů, od akcií přes deriváty až po herní či energetický sektor? Pokud vám tyto pojmy napovídají alespoň něco o budoucnosti našeho světa, čtěte dále, protože my se kvůli rapidnímu vzestupu starého dobrého dolaru ani zdánlivě přísnému přístupu Federální rezervy vzdávat nebudeme.
Zůstaneme soustředění, stejně jako byl Andreas Antonopoulos v dobu, kdy poprvé objevil Bitcoin a samým údivem málem vyhladověl.
V ohledu na čtvrtý kvartál vám může napovědět poslední projev známého “inverzního indikátora“ Jima Cramera:
https://twitter.com/Teaching_Crypto/status/1576280003188527106?s=20&t=PDbt2996VzHPpD_SyXmEIg
Zdroje:
CNBC. (2022, September 28).
CNBC transcript: Duquesne Family Office chairman & CEO Stanley Druckenmiller speaks with CNBC's Joe Kernen live during the CNBC delivering Alpha Conference Today. CNBC. Retrieved October 1, 2022, from
https://www.cnbc.com/2022/09/28/cnbc-transcript-duquesne-family-office-chairman-ceo-stanley-druckenmiller-speaks-with-cnbcs-joe-kernen-live-during-the-cnbc-delivering-alpha-conference-today.html
Dow Jones & Company. (2022, October 4).
U.N. calls on fed, other central banks to halt interest-rate increases. The Wall Street Journal. Retrieved October 6, 2022, from https://www.wsj.com/articles/u-n-calls-on-fed-other-central-banks-to-halt-interest-rate-increases-11664809202
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]