Dusno venku, dusno na trhu: nachystejte ledovou kávu či nalijte jedno chlazené, dnešní Krypto Kompas obsahuje opravdu vydatnou nálož informací. Jako obvykle i dnes myslíme na všechny odnože krypto nadšenců: makro analytikům nabídneme rychlý průstřel monetárním vývojem, Bitcoin fundamentalisty bude zajímat potenciál BlackRock ETF a tržní dominance, podíváme se na vývoj teze Čínského bull runu a nakonec samozřejmě neopomineme několik zajímavých vývojů a projektů z DeFi i NFT sektoru. Scrollujte dle chuti.
Poctiví čtenáři na konci neminou ani typy na pár nadějných airdropů!
USA: „Žádné snižování úrokových sazeb tento rok nečekejte“
Poslední FOMC show Jeromeho Powella proběhla (až na konečný dodatek) přesně tak, jak trh očekával: po minulém a prozatím posledním zvednutí sazeb o 25 bazických pointů se FED konečně rozhodl jestřábí zvedání stopnout.
Stopka ve zvedání je důležitým krokem v cestě směrem k uvolněnější monetární politice, nicméně, stále nás čeká dlouhá cesta. Jerome Powell na konci meetingu zdůraznil, že úrokové sazby zůstanou vysoké tak dlouho, jak bude potřeba. Jako horizont zmínil až několik let.
Co teď? Ekonomiky západu se nyní zkrátka a dobře musí dočkat udržitelného snížení inflace. Powell zároveň očekává „mírnou recesi“. Kdy lze čekat opětovné nastartování tiskárny a kvantitativního uvolňování, které jak víme, je doslova pohonnou hmotou Bitcoinu a zbytku krypto trhu?
Jednoduše řečeno, úrokové sazby zůstanou vysoké tak dlouho, dokud nezačnou trhy i ekonomika trpět na důsledky zvyšujících se recesních symptomů. Poté dojde ke startu utínání sazeb, tedy bájnému FED Pivotu.
Nicméně, utnutí sazeb není nutně takovým býčím signálem, jak si možná myslíte: FED je donucen sazby snížit pouze v případě, že se na trzích či v ekonomickém systému začíná něco doopravdy kazit.
Proto je dobré si uvědomit, že historicky vždy dochází k těm největším tržním krachům až právě v měsících následujících po utnutí sazeb, tedy po pivotu. A jelikož bájný pivot dle Powella proběhne až za několik let, mezitím můžeme teoreticky zažít celý další krypto cyklus: tentokrát hnaný opět Čínou.
Z inflace do deflace: přechod makro narativu?
Jelikož jsme nyní (ze západního pohledu) hluboko ve fázi cyklu kvantitativního utahování, pozorujeme rapidní skluz v grafu M2 money supply, vyjadřujícího peníze momentálně dostupné v ekonomickém oběhu.
Nejen to, M2 graf se nyní nachází v negativním teritoriu (nejníže od roku 1930), což znamená, že dochází k rychlému klesání inflace, avšak na obzoru se rýsuje nová hrozba: deflace.
Deflace je samozřejmě velmi komplexním fenoménem, v tomto případě však může vést ke kolapsu cen a dočasné tržní krizi: tedy přesně tomu, co může předcházet výše zmíněnému FED Pivotu a prudké otočce zpátky k tisknutí.
Zatímco retail ztrácí naději, BlackRock, Fidelity a Bank of America obsazuje krypto teritorium
Spirály smrti, regulační tlak, konec krypta v USA, likvidace nejdůležitějších součástek DeFi, operace Chokepoint, ztráta naděje a odchod retailu do napumpovaného tradFi trhu a AI akcií: přesně během těchto momentů si své nově uvolněné krypto teritorium obsazují velryby z hedgeového fondu BlackRock a trilionového institutu Fidelity.
Jelikož je v USA nejjednodušším způsobem vystavení portfolia vůči BTC nákup akcií Microstrategy, tedy jednoho z největších držitelů BTC vlastnících okolo 140,000 BTC, můžeme nahlédnout na pohyb holderů MSTR:
Ostatně, BlackRock během minulého týdne oznámil své plány na vytvoření Bitcoinového ETF a momentálně kolují i zvěsti o identickém plánu Fidelity. Instituce se samozřejmě vždy drží pořekadla „Fill before Shill“.
Pokud dojde ke schválení BlackRock ETF, jaké mohou být implikace na vývoj ceny BTC? Jelikož BlackRock prozatím historicky s žádostmi o vytvoření ETF nikdy nepohořel, rozhodně je na místě začít trochu spekulovat. Zajímavý pohled na věc nabízí Adam Cochran:
„Lidé si neuvědomují, že BlackRock po vytvoření ETF proměnil trh zlata z 1 trilionového na 13 trilionový sektor. BlackRock zde byl zlomovým hráčem, který protlačil narativ skrze armádu zaměstnanců a marketérů, čímž přidal trhu se zlatem obrovskou míru globální legitimity.“
Nelze než očekávat, že v případě reálného startu Bitcoin ETF pod fondem BlackRock se stane naprosto to samé: celosvětová mediální „masírka“ o tom, jak legitimní „najednou“ Bitcoin trh je.
Investoři a držitelé Bitcoinu se samozřejmě radují, celé toto dění je však hořkosladkým vývojem, který při troše zamyšlení zavání hnilobou elitní korupce. Ještě roku 2017 se o Bitcoinu CEO BlackRocku Larry Fink vyjadřoval jakožto o „indexu praní peněz“. Nyní se snaží získat první Bitcoin ETF:
O korupci systému v USA má jasno i přes 200 tisíc followerů Caitlin Long, jejíž hlavní projekt Custodia Bank byl během snahy získat bankovní licenci odmítnut Federální rezervou z důvodu konexí ke kryptoměnám, Bitcoinu a s nimi spojeným rizikům. Dobrá, pokud tedy nyní licenci získá BlackRock, potom je jasné, kdo má v USA zamluvené židle u elitního stolu, v tom s Caitlin nelze než souhlasit:
Aby toho nebylo málo, tokenizaci aktiv jakožto významný technologický pokrok ve finančnictví nyní vnímá i Micheal Tsu, administrátor federálního bankovního systému a výkonný ředitel OCC (Office of the Comptroller of the Currency).
S tímto nově objeveným pozitivním přístupem vůči tokenizaci se Michael nenechal slyšet nikde jinde než na konferenci Asociace amerických bankéřů. Háček? Tokenizaci a starání se o aktiva tohoto typu by měly mít povoleny pouze regulované entity spadající pod Genslera a podobné vládní pacholky:
Žaloby Sama Bankmana-Frieda staženy? (!)
Aby korupce nebylo málo, stažení žalob se možná dočká i miláček Genslera a „Clintonovic“ rodinky, Sam Bankman-Fried, tedy muž, který má na svědomí historicky dost možná největší peněžní podvod a ukradení miliardových hodnot z rukou mnoha investorů, obchodníků, různých osob a rodin.
Samovi, který mimochodem dodnes tvrdí, že je nevinný, nabízí soud USA stažení pěti z celkově třinácti obvinění, mezi které spadá snaha podplatit čínské soudce i obvinění z bankovního podvodu.
V tuto dobu je již docela jasné, že se o synka Sama někdo stará. Ostatně, mnoho všímavých pozorovatelů FTX kauzy to samé tušilo již od listopadu 2022, tedy krachu FTX. Přehnaná nyní již téměř nikomu nepřipadá ani „konspirace“ o tom, že byl Sam od začátku nasazeným vládním pacholkem sloužícím k poskytnutí imploze krypto trhu jakožto záminky k následného startu tvrdých regulačních taktik.
Regulátoři Hong Kongu „tlačí“ banky do nákupu kryptoměn
Nyní si pojďme spravit chuť na východ, kde od začátku roku v porovnání se západem panuje nejen naprosto kontrastní monetární politika, ale také přístup ke kryptoměnám a Webu 3.
Nejenže je administrativa Hong Kongu vůči kryptu velmi vlídná, nyní jsou zdejší banky doslova tlačeny k urychlenému poskytování kryptoměnových služeb, a to ze strany samotných regulátorů:
„Lidé jsou zaskočení tím, že Čína najednou podporuje krypto poté, co během roku 2021 došlo k údajnému zákazu. Tito lidé nechápou, jakým způsobem operuje Čínská komunistická strana, bavíme se tady o Státním kapitalismu. Zákaz kryptoměn nikdy nebyl zamýšlen jako ukončení krypto průmyslu v Číně, šlo o předání silné zprávy a tou je, že tady rozhoduje vláda.
Důvodem byl zejména fakt, že Čínské vládě unikalo mnoho čerstvě vytěžených bitcoinů, proto se rozhodli pro „ban“. Nicméně, neoficiální zprávy zmiňují vzkvétající krypto scénu v Číně, a pohled na hashrate ukazuje, že je Čína stále dominantní oblastí vlastnící zhruba 20% podíl na celosvětové těžbě.
Čína nyní používá Hong Kong jako své rozcestí pro krypto průmysl. Proč? Protože v kryptoměnách, tokenech a Webu 3 vidí budoucnost.
Amerika se snaží udusit krypto průmysl -> Amerika nenávidí krypto -> krypto je tedy pro Ameriku hrozba -> čím vyšší hrozba pro Ameriku a čím větší tlak vlády USA na ukončení krypta, tím větší podnět k podpoře kryptoměn ze strany Číny a dalších vlád.“
A jsme u jádra pudla: studené ekonomické války, ve které se dnešní svět nevyřčeně nachází. Pokud váš nepřítel pracuje na disruptivní technologii schopné proměnit to, jak jsou karty rozdány, potom nemáte na výběr, a musíte na ní pracovat taky. To samé nevyhnutelně čeká i USA.
Čína vydává tokenizované cenné papíry na Ethereu
Skoro jako naschvál, během kauz a nekonečných otázek legislativního systému USA o tom, co je v kryptu cenný papír a co ne, se nám vynořují zprávy o Číně, která si nyní přímo na blockchain Etherea „mintuje“ vlastní cenné papíry.
Ostatně, Čína spolu s Hong Kongskou administrativou dobře ví, jak velkým narativem budou RWA projekty: real world assets na blockchainu.
Co že je to RWA a jaké projekty sledovat? Přejděte zpět do Krypto Kompasu #16.
Peter Shiff je Ordinals maxi!
Z korupce USA, přes Čínu a studenou válku konečně do nitra kryptoměn, tentokrát do NFT scény na Bitcoinu.
Po celou historii Bitcoinu se nadšenci pro digitální zlato snaží o přemluvení nejvíce tvrdohlavého a urputného zlatého brouka Petera Shiffa k tomu, aby pochopil propozici hodnoty Bitcoinu. Peter je však známý odpůrce a nezlomný troll.
Nicméně, pouhého necelého půl roku po vzniknutí Ordinals protokolu nyní vidíme Petera s kšiltovkou reprezentující Ord.io, jedno z úhlavních tržišť pro Bitcoin inscriptions!
„NFTs are not dead“
Peter je na dobré cestě, stejně jako celý NFT trh. Není radno nechat se zmást prasknutím bubliny minulé mánie: NFT s námi ještě dlouho zůstanou a prošly pouze prvním cyklem.
Důkazem o stálý zájem o svaté grály NFT trhu jako je kolekce Ringers je nedávný prodej vzácného kusu generativního umění, a to za celých 4 miliony dolarů:
Pozor! likvidace Opic na obzoru
Když už jsme u NFT, pozor by si měli dávat držitelé známých Bored Ape Yacht Club opic. Opicím totiž hrozí historicky první masivní likvidace, jelikož si držitelé BAYC proti svým opicím s radostí vypůjčili krypto na nových NFT platformách:
GPU mánie + krypto narativ?
Nvidia, umělá inteligence a s nimi spojená mánie okolo AI akcií a pochopitelně i grafických karet a s nimi spojených služeb: zde se nám rýsuje dlouhodobý, reálný narativ, který několik kryptoměnových projektů dostává opravdu do popředí.
Tomuto tématu věnujeme celý příští článek, zde však máme pár rychlých tipů na projekty, které do kategorie AI a GPU trhu:
Callisto Network: novinky o Bitcoinmat partnerství způsobily globální hype!
V jednom z minulých dílů Kompasu jsme zmiňovali nadějné partnerství mezi Bitcoinmat a Callisto Network. Nyní si tohoto partnerství všímá i globální krypto komunita, včetně předního krypto zpravodaje Cointelegraph!
„Slovenská společnost pro kryptoměnové ATM značky Bitcoinmat nyní nově implementuje token CLO, nativní token sítě Callisto Network. Jedná se o masivní zprávy pro projekt Callisto. Díky partnerství s Bitcoinmat se Callisto dostane do podvědomí mnohem širší krypto komunity.“
DeFi projekt Frax oznamuje vlastní síť Fraxchain
Masivní zprávy pro všechny příznivce DeFi: Frax plánuje spustit svůj vlastní L2 blockchain, a to již do 6 měsíců!
Proč se jedná o významné zprávy? Frax je jedním z předních DeFi projektů a také poskytovatelů LSD (liquid staking derivative).
Pro držitele tokenů Fraxs hare je tento krok masivní jelikož:
- frxETH bude používáno jako gas na L2 Fraxchain
- poplatky na síti Fraxchain budou vypláceny držitelů tokenů Frax share
- Nové možnosti a ekosystém pro výdělky
Eigen Layer mainnet!
Doufáme, že jste se s námi během minulého dílu DeFi Pulsu vydaly na testnet projektu Eigen Layer: vypadá to totiž, že se projekt konečně vydává na hlavní síť. Co to znamená? Ano samozřejmě: možný blížící se airdrop pro brzké účastníky a testery projektu:
Zůstaňte tedy na pozoru, zejména potom pokud jste byli aktivní na testovní síti! Možná, že budete potěšeni…
RWA projekt Swarm Markets nabízí akcie na blockchainu
Máte dost krypta? Jste jedněmi z těch, které dostal Matrix a již máte bojování proti systému dost? Nevěste hlavu, na trhu Swarm máte možnost obchodovat s akciemi Blackrock, Coinbase, Microsoft, Microstrategy, Nvidia a další!
Vtipy stranou, Swarm Markets je plně regulovanou platformou a vypadá na potenciálně nadějného hráče v sektoru RWA. Jelikož se stále jedná o trhem neobjevený microcap, necháváme si ho v záložce:
DeBank Airdrop
DeBank je momentálně jedna z nejpoužívanějších sociálních aplikací spojených s krypto peněženkami a portfoliem krypto uživatelů a jejich adres. Jelikož se DeBank již nyní může chlubit důvěrnou a širokou základnou uživatelů, potenciální airdrop je zde samozřejmě zajímavou propozicí.
Nejen to, DeBank projekt nedávno získal 25 milionů dolarů na vývoj, což z něj dělá jednoho z předních hráčů v sektoru sociálních médií pro krypto uživatele.
Jednoduše se připojte na DeBank a zkrátka a dobře použijte všechny funkce, které zde vidíte, včetně vyzvednutí si vašich odznaků, které si zasloužíte dle historie vaší adresy: https://debank.com/
Callisto Network Airdrop!
Opět jsme u Callisto Network, tentokrát však z důvodu chystaného airdropu, který si samozřejmě nenecháme ujít.
Airdrop je spojený s kampaní na platformě Zealy. Neváhejte tedy a přidejte se k již více než 330,000 uživatelů, kteří na honbě za airdropem nyní pracují:
Questy (úkoly) můžete splnit zde: https://zealy.io/c/callistonetwork/questboard
Hodně štěstí!
Zdroje:
Ligon, C. (2023, January 27). Custodia Bank denied Federal Reserve System Membership. CoinDesk Latest Headlines RSS. https://www.coindesk.com/policy/2023/01/27/custodia-bank-denied-federal-reserve-system-membership/
Pereira, A. P. (2023, March 25). Custodia Bank’s membership denied for ties with crypto markets, says US Fed. Cointelegraph. https://cointelegraph.com/news/custodia-bank-s-membership-denied-for-ties-with-crypto-markets-says-us-fed
Yaffe-bellany, D. (2023, June 15). Prosecutors agree to withdraw new charges against Sam Bankman-Fried. The New York Times. https://www.nytimes.com/2023/06/15/business/sam-bankman-fried-charges.html
Sandor, K. (2023, June 12). Bank of China’s Boci Issues Tokenized Securities on Ethereum in Hong Kong. CoinDesk Latest Headlines RSS. https://www.coindesk.com/markets/2023/06/12/bank-of-chinas-boci-issues-tokenized-securities-on-ethereum-in-hong-kong/