Krypto Kompas #17: Rytíř Gensler, smrt altcoinů a nadcházející Velký Týden

Pokud si užíváte pěkného počasí a trávíte dny kdekoli jinde než zaboření v červených grafech kryptoměn, děláte dobře, vše důležité totiž najdete jako obvykle v dnešním díle Krypto Kompasu. Shrneme si křížovou výpravu proti kryptoměnám v čele Garyho Genslera, podíváme se jaké další faktory hrají roli v momentální “smrti altcoinů“ a samozřejmě se připravíme na Velký Týden, během kterého nás čeká FOMC a také odhalení dokumentů spojených se soudem SEC a Ripple.

V druhé části mrkneme na novinky z DeFi sektoru, kde najdete i několik dalších tipů na blížící se airdropy, čtěte dokonce.

Křížová výprava Garyho Genslera

Ano, ochránce retailu, rytíř bojující za bezpečí všech malých investorů Gary Gensler je momentálně v plném tažení proti zlým burzám, nástrahám altcoinového trhu a zejména hlavní hrozbě, nelegálním cenným papírům. Jeho “krusáda“ již sklízí ovoce a krátký pohled na altcoinový sektor názorně ukazuje, jak razantně byli během posledního týdne retailoví investoři ochráněni:

Co by si účastníci krypto trhu v USA bez Garyho počali? Ještě, že tyto nelegální cenné papíry nikdo z obyčejných lidí nenakupoval.

Jak již víte, součástí Garyho Křížové výpravy je i momentálně probíhající útok v podobě žalob dvou největších centralizovaných krypto burz Binance a Coinbase. Legální bitva o budoucnost krypto průmyslu v USA je tedy oficiálně v plném proudu a například Ryan Selkis, CEO analytické společnosti Messari zmiňuje, že příštích 18 měsíců bude pro osud krypta na americké půdě klíčových.

Pojďme však krátce nahlédnout na nedávnou minulost Garyho Genslera. Ještě, než se Gary proměnil v rázného bojovníka proti krypto podvodům, který je schopen v cenný papír proměnit i vaši babičku, byl Gary… fandou kryptoměn?

Není jasné, kdy a jak Garymu někdo z krypto průmyslu ukřivdil, nicméně, jeho nutkání proměnit všechny tokeny v cenné papíry předcházela několikaletá perioda působení jakožto proponenta krypto projektů a technologie blockchain.

Například, Gary Gensler byl profesorem působícím na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Jeho lekce? Gary zde s velkým nadšením přednášel na téma „Blockchain a peníze“, kde studentům vřele doporučoval, aby se do budoucna soustředili na významnou technologii blockchainu, která, dle Garyho vlastních slov, „… má potenciál být katalyzátorem historických změn ve fungování finančních a ekonomických systémů“.

Pokud se tedy chcete poučit o potenciálu blockchainu, neváhejte, a celou Garyho lekci si řádně nastudujte, tady máte odkaz ke stažení: https://ocw.mit.edu/courses/15-s12-blockchain-and-money-fall-2018/download/

Dále, roku 2018, kdy byl Gary stále krypto fandou, bylo jeho oblíbenou aktivitou shillování projektu Algorand. Nyní pochopitelně není v Garyho očích Algorand ničím jiným než nezaregistrovaným cenným papírem.

Co tady máme dále… samozřejmě nelze než zavzpomínat na Garyho bývalou přízeň pro centralizované krypto burzy. Právě zde se možná dostáváme k oné křivdě a momentu, kdy se kryptoměny v Garyho očích proměnily v cenné papíry. Právníci burzy Binance, která se nyní nachází pod Garyho palbou, se totiž ihned po žalobě SEC ohnali vzpomínkou na „… Garyho nabídku stát se poradcem Binance během roku 2019.“ V tu dobu se tedy ještě Gary nacházel ve své „krypto náladě“ - jako hlava SEC totiž začal působit až startem roku 2021.

Jaký je tedy výsledek křížové výpravy proti kryptoměnám? SEC nestihlo zabránit či alespoň varovat krachu FTX, neochránilo retail proti kolapsu Terra Luna, nenaučilo malé investory chránit se proti scamům ani nechvalně známým on-chainovým rug pullům. Co však zvládlo je strašit krypto trhy silnými řečmi, ničit portfolia, vyhánět krypto průmysl z USA a celou tu dobu tvrdit, že je to pro dobro občanů.

Obzvláště zajímavá je v tomto kontextu vzpomínka na Genslera a jeho přátelský přístup vůči Samovi Bankmanu Friedovi, bývalému CEO burzy FTX, který během podzimu minulého roku připravil retail investory připravil o miliardy dolarů.

Co myslíte, pracuje SEC v čele s Garym ve prospěch občanů USA? Na tuto otázku už si každý může odpovědět sám, nicméně, náš názor si rozumí se známým venture kapitalistou Davidem Sacksem:

„… Gensler v tomto ohledu v podstatě prohlásil, že provozovat krypto burzu v USA je nyní ilegální. Coinbase přitom jako burza udělala všechno správně. Osobně si myslím, že se Gensler dopouští značného přesahu – rozhodně není na něm aby rozkazoval, kdo může nebo nemůže nakupovat a držet kryptoměny. Proč bychom jako svobodní američtí občané měli mít zakázán přístup ke kryptu?“

Smrt altcoinového trhu

Z grafů Coingecko výše či rychlého pohledu na alt sektor je vám dozajista jasné, že máme do býčího trhu zřejmě dost daleko. Nejenže jsou altcoiny pod palbou SEC a jeden token vedle druhého je označován za cenný papír, strach zachvátil pochopitelně i prozatím nezažalované burzy, které obchodování s těmito tokeny nabízí.

Prozatímní seznam altcoinů, které jsou dle SEC prohlášeny za security:

  • SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS, COTI

Veškeré tyto tokeny i mnoho jiných je již teď vystaveno brutálnímu prodejnímu tlaku, k tomu všemu se však na obzoru rýsuje hrozba burzy Robinhood ve spojení s tokeny ADA, SOL a MATIC.

Jelikož je právě tato trojice kryptoměn v USA oficiálně považována za cenné papíry, bude je muset oblíbený retail burza Robinhood nejen přestat nabízet, ale rovnou se jich zbavit, tedy prodat je na volném trhu. Veškerým uživatelům, kteří tyto na svých účtech drží, budou tyto kryptoměny jednoduše automaticky prodány.

  • Oficiální datum automatického prodeje tokenů ADA, SOL a MATIC, které budou v držení uživatelských účtů burzy Robinhood je stanoveno na 27. června.
  • Na burze Robinhood se v těchto altcoinech nachází odhadem až 583 milionů dolarů hodnoty.

Ano, krypto trh a zejména altcoiny ještě čeká nějaká chvíle, než se vyprostí zpod drtivých tlap medvědů. Je však kryptu konec? Naopak, právě tyto časy, kdy se kryptu píší memoáry a trh se zmítá v krvavé lázni dvouciferných ztrát je tou nejlepší taktikou zachovat klid a plánovat vlastní strategii tak, abychom mohli na kapitulaci trhu kapitalizovat a obsadit vlastní, výhodné pozice. Pokud plánujete to samé, nejste sami…

Prozatím nikdy za celou historii kryptoměn se nestalo, že by chvíle, kdy mainstreamová média vyzývají k opuštění trhu a finálnímu rozloučení se s krypto průmyslem byly výhodným okamžikem k prodeji, právě naopak:

Kalendář pro Velký Týden

Pokud jste si mysleli, že po masakru minulého týdne bude ten momentální nudnější, potom jste dost možná na omylu.

Čekají nás totiž 2 velmi významné události: červnové FOMC a vydání Hinman dokumentů týkajících se soudní kauzy a dlouhodobé otázky toho, zdali je XRP cenný papír.

  • Úterý: zveřejnění Hinmanových dokumentů
  • Úterý: zveřejnění CPI inflačních čísel pro USA (consumer price index)
  • Středa: FOMC; odhalení míry či pauzy ve zvedání úrokových sazeb

Velký Týden nám vcelku jasně odhalí mapu dalších měsíců – možné pozitivní náznaky uvnitř Hinmanových dokumentů kauzy XRP napoví, jak velkou šanci mají kryptoměny považované za cenný papír do budoucna. Dle dosavadních zpráv má Ripple velmi vysokou šanci na výhru. Výhra SEC by v tomto případě znamenala další tvrdou ránu pro altcoin trh v USA.

Červnové FOMC je významné v tom smyslu, že trh poprvé očekává (z celých 70 %) pauzu ve zvedání úrokových sazeb. Opětovné zvednutí a pokračující jestřábí narativ ze strany FEDu pouze přiloží do ohně již tak zdecimovaného krypto trhu. Zároveň možná jestřábím projevem Powella dojde k utnutí téměř půlročního býčího trendu akcií a indexů.

Budoucnost DAOs? Vidím velký špatný…

Jednou ze základních krypto pouček je, že FUD nikdy nechodí sám. Další fackou krypto trhu je v tomto případě kauza CFTC, dozorového orgánu USA kontrolujícího obchodování na komoditních trzích s futures kontrakty, žalující Ooki DAO za provozování nelegální obchodní platformy a vytvoření DAO, tedy decentralizované autonomní organizace za účelem vyhnutí se legálním povinnostem.

Během minulého týden soudce vydal verdikt ve prospěch žaloby CFTC, čímž byl v podstatě poprvé vyřčen legální precedent o tom, že i DAO organizace budou legálně stíhatelné za své akty.

Exodus Ethereum validátorů? Ne tak rychle…

Krypto trh a zejména potom vše, kromě Bitcoinu, se v USA nachází pod plnou palbou SEC. V souvislosti s tlakem na legalitu celého průmyslu v USA je dobré sledovat stav validátorů Etherea, kde zájem o aktivní účast na validaci sítě či naopak snaha o exit naznačí sentiment pro nejbližší i delší časový horizont.

Prozatím to vypadá, že validátoři druhé největší blockchainové sítě na světě zůstávají celkem v pohodě – od startu SEC FUDu se k odchodu chystá pouhých 8 validátorů, přičemž zájemců o vstup neustále přibývá (momentálně 96333).

crvUSD  - stablecoin z díly Curve Finance sklízí úspěchy

Dobré zprávy pro DeFi trh přináší statistiky nejnovějšího produktu Curve Finance a námi v minulých dílech Krypto Kompasu zmiňovaného stablecoinu crvUSD. Stabilní coin crvUSD se momentálně rapidním tempem stává nedílnou součástí DeFi trhu a spolu s další inovací Curve Finance, která umožňuje takzvané “lehké likvidace“, během kterých mají uživatelé možnost a čas vyrovnat své dluhy postupně a nebýt instantně zlikvidováni (což vede ke snížení cenových šoků napříč finančním ekosystémem) se Curve Finance opět stává středobodem DeFi trhu na Ethereu.

Curve a další inovativní DeFi projekty jako je například Frax Finance či Redacted Cartel, spolu s LSDfi sektorem jsou dlouhodobě velmi nadějnou odvětví Etherea, jehož vývoj se vyplatí dlouhodobě sledovat. Stav DeFi ekosystémů totiž leccos napoví o zdravotní situaci a naděje pro budoucí pozitivní vývoj Etherea.

Layer Zero Airdrop mapa

Pokud jste četli náš první návod na Layer Zero airdrop a spekulovaný ZRO token zde, potom vás bude zajímat tato příhodná mapa, pomocí které můžete jednoduše cestovat skrz naskrz blockchainovými sítěmi a aplikacemi tak, aby se vaše adresa dostala co nejvýše v žebříčku Layer Zero aktivity.

Jelikož je Layer Zero jedním z předních projektů zaměřených na interoperabilitu krypto systémů, spekuluje se, že bude tento airdrop stejný nebo i větší než airdrop veleúspěšného projektu Arbitrum, o kterém jsme čtenáře informovali již od minulého jara.

Nakonec, pokud chcete sledovat svůj status a s ním i potenciál pro obdržení airdropu, můžete k tomu využít tuto Dune tabulku:

Linea Airdrop

Ve výše zmíněném airdrop návodu jsme si ukazovali i kroky pro získání tokenů velmi zajímavé zk-rollupu pro Ethereum Linea.

Nyní se ukázalo pár nových kroků a možností, jak projevit vaši aktivitu:

 

 

Zdroje:

Rogoswami. (2023, June 8). Binance Lawyers Allege SEC Chair Gensler offered to serve as advisor to Crypto Company in 2019. CNBC. https://www.cnbc.com/2023/06/07/binance-lawyers-say-sec-chair-gensler-offered-to-be-advisor-in-2019.html

Techmeme. (2023, June 10). A US judge ruled in favor of the CFTC after Ooki Dao failed to respond to an enforcement action, setting a precedent that daos are liable for legal violations (@colinwilhelm / the block)https://t.co/tmw0ndbpjchttps://t.co/i6ocpcfenn. Twitter. https://twitter.com/Techmeme/status/1667327258430955521

Torpey, K. (2023, June 9). Robinhood to delist Cardano, Polygon, and Solana Tokens. Investopedia. https://www.investopedia.com/robinhood-to-delist-cardano-polygon-and-solana-7510331

4.8/5 - (5 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.