Krypto Kompas #13: Banky kolabují, krypto fundamenty posilují, StarkNet na vzestupu, nadějné projekty a další zprávy!

Startem týdne je třeba se rychle otřepat a zejména zorientovat. Krypto trh nikdy nespí a v dnešním díle Kompasu si názorně ukážeme, že náš oblíbený průmysl prochází naopak velmi pozitivní evolucí. Největší těžební operace Středního východu, stav trhů z makro pohledu, Bitcoin jako nejvýhodnější investice světa dle reportu Goldman Sachs, 722 bank mířících ke dnu, analýza fundamentálního vývoje Etherea, inovace DEX burzy projektu Callisto Network, dominance sítě Arbitrum a mnohé další zajímavosti.  

Likvidita na ústupu

Pokud začne vysychat likvidita, potom si vzestupný trend neudrží ani prozatím nejvýkonnější aktivum roku 2023, Bitcoin (tedy až na Pepeho). Na grafu níže vidíme, že celková USD likvidita klesá již od března, což se pochopitelně jako obvykle doslova zrcadlí v grafu BTC:

Nicméně, během posledních týdnů pozorujeme inverzní korelaci likvidity a ceny BTC. Dle makro analytika TEDtalksmacro se nyní férová cena BTC v poměru k likviditě pohybuje okolo 28,000 USD. Pokud tedy bude likvidita nadále stoupat, je možné, že BTC nakonec prolomí poslední dobou až příliš opakované pořekadlo Sell in May and walk away.

„Od 26. dubna bylo do státní kasy USA injektováno celkem 96 miliard USD. Z momentálního stavu likvidity nám vyplívá férová cena za BTC okolo 28,000 USD.“ Tedtalksmacro

Dále, pokud chcete sledovat vývoj likvidity západu i východu přímo v grafech, doporučujeme implementovat tyto skripty do vašeho Trading View. Vývoj světové likvidity úzce souvisí jak s akciovým, tak krypto trhem a mít po ruce grafy jejího vývoje a akcí centrálních bank v porovnání s indexy je velmi příjemnou obchodní i investiční pomůckou:

Graf M2 money supply vykresluje naopak kontinuální snížení likvidity

Zatímco výše zmíněný graf poukazuje na dolarovou likviditu započítávající státní kasu USA, pohled na graf M2 money supply, tedy graf vyjadřující celkové množství peněz dostupných v aktuální ekonomickém oběhu USA, tedy v podstatě likviditu lidu a podniků, vidíme, že z tohoto směru není trhům moc co nabídnout:

Graf M2 se nachází v čím dál tím strmějším sestupu, který ne, a ne ustat již od startu roku 2022, tedy i startu nového monetárního režimu ve znamení nemilosrdných zvedání úroků ze strany FEDu.

Co z toho vyplívá? Jen stěží zde lze vidět tezi pro opravdový, udržitelnější býčí trh. Zároveň se však nacházíme na možném konci inflačního cyklu, čímž se pochopitelně blížíme utnutí úrokových sazeb. Nicméně, mix pozitivních i negativních signálů spolu se stávající hrozbou opětovného zvednutí inflace nám napovídá jediné: dost možná se budeme ještě nějakou dobu potácet v krabím trhu, kde dostanou klepeta příliš brzy nadšení býci, a naopak i nažhavení medvědi chystající se k bájným 10,000 USD za BTC.

Nicméně, spot obchodníci a zejména dlouhodobí investoři v této fázi trhu vidí tu naprosto nejlepší příležitost: akumulace kvalitních, tvrdých aktiv jako je BTC a ETH během letního, suchého trhu či popřípadě během nečekaných krachů a černých labutí, ke kterým stále může dojít zejména v tradičních trzích, je oportunitou časového okna dostupného pouze jednou za 3-4 roky. Trpělivost a dostatek střelného prachu pro tyto příležitosti jsou zde naprostým základem inventáře.

Bitcoin cenovou akcí od startu roku předehnal všechna přední aktiva

Bitcoin je již dávno něčím jiným než spekulativní magickou měnou kyberprostoru. Bitcoin je nejen naprosto jasně digitální zlatem, tvrdými penězi a nově i infrastrukturou pro rozvoj Webu 3.0 díky Ordinals, je také již poněkolikáté naprosto nejvýhodnější investicí.

Tentokrát se můžeme podívat na výkon Bitcoinu od startu roku 2023 v poměru k ostatním předním aktivům a indexům jako je ropa, zlato, dolar či NASDAQ:

Goldman Sachs: „Bitcoin je nejvýhodnější a nejméně rizikovou investicí“

Pro ty z vás, kteří se v kryptu pohybují alespoň od roku 2017, jsou nynější reporty a statistiky vychvalující Bitcoin do nebes vtipnou ironií, jelikož ještě několik let zpátky bylo BTC právě ze strany bankovního giganta Goldman Sachs označováno jako „investiční vozidlo pro zloděje a podvodníky“.

Nyní se karty obrátily a Bitcoin je dle Goldman Sachs konkrétně:

  • Nejvýhodnější a nejbezpečnější investicí roku 2023
  • Rozvíjejícím se ekosystémem signalizujícím odpojení se od teze “pouhého“ uchovatele hodnoty
  • Blockchainem zpracovávajícím rekordní počty transakčních objemů díky protokolu Ordinals
  • Nadějným ekosystémem pro vývoj Layer 2 sítí pro škálování

 

Bankovní kolaps pokračuje: až 722 amerických bank na pokraji krachu

Ano, Balaji sice svoji milionovou sázku o to, že Bitcoin díky bankovní krizi vystřelí na 1 milion USD do 90 dnů prohrál, nicméně, katastrofický stav bank spolu se scénářem smrti menších, FDIC nepojištěných bank, který jsme do detailu popsali v minulém článku, pokračuje.

Čtěte dále: Balajiho Alarm: Hyperinflace dolaru a BTC na milion USD do 90 dní

FED během minulého týdne odhalil, že již během třetího kvartálu roku 2022 se celkem 722 bank nacházelo v 50 % nezrealizovaných ztrátách. Pokud jste četli výše zmíněný článek, potom vás tato zpráva rozhodně nepřekvapuje. Vše je ostatně tak, jako to popsal Balaji: holdingy bank složené (konec konců dle doporučení FED guidelines) z dlouhodobých státních dluhopisů, byly díky nenadálému zvednutí úrokových sazeb během roku 2022 znehodnoceny rapidním způsobem vedoucím k momentální bankovní krizi.

FED měl tyto data již dávno, dobře věděli, co jejich lehkomyslné zvednutí sazeb způsobí. I přesto se rozhodli, že si tyto data ponechají pro sebe, nikoho nevarovali, ani veřejnost, ani vládu.“

Smrt regionálních bank a konsolidace monetární vlády do rukou pouhých několika masivních bank zní čím dál tím méně jako teorie, a čím dál více jako nevyhnutelný scénář. Nyní bude zajímavé pozorovat, jak s tímto vším mohou souviset plány na implementaci centralizovaných digitálních měn (CBDC), které ostatně opakovaně zmiňuje právě samotný náčelník FEDu Jerome Powell:

Vláda USA jako top 1 % Bitcoin “hodler“

Vláda USA stackuje saty jako všichni správní hodleři, ppuze malinko jiným způsobem. Oblíbeným mechanismem akumulace Bitcoinu je pro federály metoda zabavení a konfiskace BTC a lze říci, že tento způsob stackování satů je opravdu efektivní. Po krátkém pohledu na statistiku BTC portfolia vlády USA vidíme, že nyní drží celkem 1.06 % celkové cirkulující zásoby BTC, tedy konkrétně 205,515 bitcoinů.

Bude se vláda USA chovat jako poctivý hodler nebo se z této strany můžeme těšit na pár do ruda zabarvených svíček?

Arbitrum pokračuje v dominanci DeFi a L2 sektoru

O L2 síti Arbitrum se s vámi pravidelně bavíme již od první poloviny roku 2022 a od té doby víme, že k věnování pozornosti tomuto ekosystému existují pádné důvody. Nejenže jsme na BTCtipu psali návody na největší airdrop roku 2023 v podobě tokenu ARB, nyní lze názorně vidět, že je Arbitrum naprosto dominantním L2 ekosystémem, zejména potom v oblasti DeFi:

Během krátkého pohledu na tyto grafu jasně vidíme, že Arbitrum vyhrává na plné čáře ve všech metrikách využití vůbec, od výdělečnosti, přes počet transakcí a uživatelů až po poplatky.

Navíc, uživatelé sítě Arbitrum nejsou jedinými, kdo získali podpůrný balíček ARB tokenů, nynější opětovný nárůst aktivity pozorujeme z toho důvodu, že ARB tokeny začínají využívat hlavní protokoly sítě jako pobídku pro uživatele či pro vývoj.

Za zmínku zde rozhodně stojí tyto projekty, které budeme nadále bedlivě sledovat:

Ethereum nadále odolává OFAC cenzuře

Cenzura Etherea ze strany Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) byla tento rok žhavým tématem a zejména oblíbeným rýpnutím ze strany Bitcoinových maximalistů. Jak si tedy v této problematice Ethereum vede?

Zkrátka, naprosto výborně: podíl bloků Ethera cenzurovaných ze strany OFAC nyní spadl až na pouhých 27 %.

Ethereum je tedy stále tím, čím slibuje: decentralizovanou, necenzurovatelnou a nezměnitelnou sítí poskytující globální komputační vrstvu pro finanční i mnohé další využití. Nyní, z důvodu průběžné deflace zásoby ETH se o Ethereu čím dál častěji mluví jako doslovném Ultra Sound Money protokolu.

ETH staking yield na vzestupu

Nejenže je díky výše zmíněným vývojům Ethereum velmi bezpečnou sítí, je také vysoce výdělečným byznysem. Držitelé ETH coinů si momentálně doslova hoví ve staking pozicích, jejichž procentuální výnos kontinuálně roste.

Momentálně se yield za ETH staking pohybuje okolo 7.3 %:

Bezpečný yield, bezpečné peníze ve vlastních rukou, za pomocí vlastních klíčů – tato věta je propozicí, které jen tak někdo neodolá, zejména pokud jste někým, kdo potřebuje zaparkovat velké množství kapitálu a bezstarostně za něj pobírat pasivní příjem ve formě deflačních Ultra Sound Money ETH coinů.

To samé tvrzení je nyní podtrženo statistikou poukazující na rapidní zájem o ETH staking, na který je momentálně třeba vyčkat až 2měsíční řadu. Varování medvědů, kteří předpovídali masivní odemknutí zásoby ETH coinů po Shanghai upgradu, jež mělo vést k rapidnímu prodejnímu tlaku, není nyní ničím jiným, než matnou vzpomínkou a naprosto mylným předpokladem:

DEX burza Soy Finance na síti Callisto Network implementuje mechanismus pojištění

Velmi zajímavý vývoj lze pozorovat v ekosystému projektu Callisto Network, který znáte zejména z našich pravidelných technických analýz.

Během minulého týdne vydala přínosný upgrade konkrétně hlavní nativní DEX burza Soy Finance, díky kterému bude přímo v systému decentralizované burzy implementován systém pojištění, který nadále posílí důvěryhodnost a bezpečnost projektu:

300 milionů BTC uživatelů se stává vlastnictvím BlockFi

Nevlastníte své klíče, nevlastníte své krypto: tohle pořekadlo je naprosto základní pravdou všeho, co se týče kryptoměn jako takových. Jednou z úhlavních inovací našeho průmyslu je možnost být vlastní bankou, nezávislou entitou držící svá aktiva výhradně ve vlastních rukou a na vlastní zodpovědnost.

Na toto esenciální pravidlo však zapomnělo mnoho uživatelů nyní zkrachovalé služby BlockFi, kteří v honbě za pasivním příjmem své drahocenné BTC zastavili v prachobyčejně centralizované finanční službě. Výsledek? Soud během minulého týdne vynesl verdikt, který potvrdil, že se všichni uživatelé podepsáním uživatelských podmínek BlockFi v podstatě připravili o právo na své bitcoiny, čímž je předali do vlastnictví BlockFi. Naprosto stejná pohádka, jako v případě centralizovaného šmejdu Celsius.

Zkrátka a dobře, namísto pár procent pasivního příjmu se vyplatí koupit si hardware peněženku jako je Ledger či Trezor a své klíče nejlépe držet zaryté ve vlastní mysli.

Binance chystá zalistovat Bitcoin NFTéčka

Ordinals, Ordinals a zase Ordinals. Nyní o tomto fenoménu roku 2023 již slyšíme i ze strany jedné ze stále nejdominantnějších krypto burz světa, Binance. Doufejme, že jste se na Ordinals sezónu spolu s námi připravili již během startu roku, kdy jsme čtenáře informovali o tom, jak se v tomto NFT trhu pohybovat.

Nejenže se do toho sektoru po hlavě vydává Binance, první originální kolekce s historickou hodnotou a pořadovými čísly pod 10,000 nyní doslova vybuchují. Ty nejvíce vzácné se dnes již běžně prodávají okolo 5 BTC za NFT.

Nakonec, zde je pár velmi příjemných statistik zobrazujících svižný vývoj Ordinals na Bitcoinu:

PayPal oznamuje krypto holdingy o hodnotě 1 miliardy USD

Ano, i přesto, že se stále nacházíme někde mezi medvědím a býčím trhem, krypto trh se doslova tetelí pod neustálým návalem dobrých zpráv a celkově pozitivní evoluce. Jedna z takových zpráv nyní přistává ze strany platebního giganta PayPal, který se pochlubil svým krypto portfoliem o hodnotě celé miliardy dolarů:

Abu Dhabi vstupuje do sektoru těžby BTC (ve velkém)

Konkrétně tedy Zero Two, společnost z Abu Dhabi zaměřená na správu a infrastrukturu pro digitální aktiva, se nyní v partnerství s těžebním projektem Marathon rozhodla vstoupit do těžebního sektoru. Nejedná se však o ledajaký plán, Zero Two je plně podporována movitým suverénním fondem Abu Dhabi disponujícím kapitálem o hodnotě 853 miliard dolarů. Cíl? Vytvoření největší těžební operace na Středním východě:

https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1656041386821468170?s=20

StarkNet sezóna? Airdrop přípravy pokračují

Vypadá to, že po Arbitrum sezónně se nám začíná rozjíždět aktivita na L2 síti StarkNet.

StarkNet je hned po zkSyncu jednou z nejočekávanějších L2 sítí a ekosystémů.

Pokud se vám chce i zde pokusit získat dost možná výnosný airdrop, neváhejte a přejděte na náš návod v článku „Co dělat v bear marketu? Učit se a sbírat Airdropy“.

OpenSea integruje PEPE tokeny jako platidlo pro NFT trhu

PEPE hýbe nejen meme světem, ale nyní i krypto trhem. Nejnovější meme coin založený na ikoně žabáka Pepeho, který již nyní v mnohých metrikách jako je tržní objem během prvního měsíce či rychlost zalistování na Binance předčí například i legendární memecoin Shiba Inu, bude nyní integrován jako platidlo do nejznámějšího NFT tržiště OpenSea:

Brad Sherman: „Krypto borci vykouzlili 1 trilion dolarů z ničeho“

Pokud jste s námi již od minulého roku, jistě si s úsměvem vzpomenete na Brada Shermana, kongresmana z Kalifornie, jehož dílem bylo roku 2022 díky legendárnímu projevu o kryptoměnách zrození memecoinu Mongoose coin.

Nyní má pro nás Brad další důležité zprávy, které bychom si dle něj měli vzít k srdci: „Krypto borci vydělávají peníze doslova ze vzduchu a doposud vytvořili více než 1 trilion dolarů. Z ničeho! Nás obviňují z toho, že děláme to samé a tiskneme si vlastní dolary. Ano, možná to děláme, nicméně MY jsme vláda USA.“

Brad Sherman je v očích krypto scény ironicky jedním z nejoblíbenějších politických postaviček. Tento politik je doslova chodící meme.

Na jeho počest si připomeňme legendární Mongoose, tedy memecoin o hodnotě dosahující až 200 milionů dolarů, vytvořený krátce po jeho projevu minulého roku, během kterého Brad nevědomky zrodil tezi pro MONG:

Legendární dokumentarista David Attenborough vypráví divokých memecoin traderech:

Na závěr si poslechněte nejnovější dokument Davida Attenborougha, tentokrát popisujícího brutální on-chain džungli Uniswapu a přírodní náturu memecoin gamblerů a predátorů pronásledujících tisícinásobné obraty:

Zdroje:

2023 Q1 Crypto Industry Report | coingecko. (n.d.). https://www.coingecko.com/research/publications/2023-q1-crypto-report

Nicenko, A. (2023, February 2). Goldman Sachs ranks Bitcoin as the best-performing asset of 2023. Finbold. https://finbold.com/goldman-sachs-ranks-bitcoin-as-the-best-performing-asset-of-2023/

Helms, K. (2023, May 6). Fed reveals 722 banks reported unrealized losses over 50% of capital as concerns over US banking crisis grow – economics bitcoin news. Bitcoin News. https://news.bitcoin.com/fed-reveals-722-banks-reported-unrealized-losses-over-50-of-capital-as-concerns-over-us-banking-crisis-grow/

4.3/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.