Jak bitcoin pomáhá civilistům uniknout před občanskou válkou v Súdánu

V Evropě vnímá většina lidí bitcoin jako zajímavou investici, případně dobrého uchovatele hodnoty. Jeho hodnota se ale naplno ukazuje až v situacích, kdy běžné peníze přestávají fungovat. Může se například jednat o Jižní Afriku, kde lidé nemají přístup k bankám a bitcoin jim umožňuje posílat a hlavně bezpečně uchovávat své peníze. Užitečnost bitcoinu se ukázala také v Súdánu, kde nedávno vypukla občanská válka v důsledku mocenských bojů mezi dvěma generály usilující o ovládnutí země. Roky ekonomických problémů a měnová inflace také přispěli k eskalaci konfliktu. V zemi zkolaboval bankovní systém a bitcoin se rychle stal plnohodnotnou náhradou pro řadu tamních obyvatel. Výhodou bitcoinu totiž je, že nemusí přijet žádná firma a stavět či budovat nějakou infrastrukturu. Stačí jen internet a aplikace v telefonu. Tamní obyvatelé tedy začali rychle bitcoin používat a pomáhá jim v době, kdy jejich bankovní systém nefunguje.

Rychlý vhled do konfliktu v Súdánu

Aktuálně probíhající konflikt v Súdánu vyprovokovali dva generálové, kteří usilují o ovládnutí země. V roce 2019 generálové Mohammed Hamdan Dagalo a Abdel Fattah Abdelrahman al-Burhan spolupracovali na svržení diktátorského režimu. V současnosti ale bojují o moc nad Súdánem a jejich mocenský souboj pomalu rozpoutává občanskou válku. Situace je velice vážná a nepokoje již zapříčinily smrt řady tamních obyvatel. Civilisté mají jen omezený přístup k potravinám a vodě. Navíc v hlavním městě nefunguje téměř žádná velká organizace poskytující humanitární pomoc. Hlavní město Chatúm  je nepokoji zasaženo nejvíce. Konflikt může negativně ovlivnit také sousední státy a způsobit regionální nestabilitu. Světové mocnosti, mezi které můžeme zařadit také Rusko, mají zájem o Súdán z geopolitických důvodů a do konfliktu se přímo či nepřímo zapojují.

V Súdánu působila také, dnes již notoricky známá, skupina nájemných žoldáku s názvem Wagnerovci. Šéf této skupiny Jevgenij Prigožin byl také obviněn z nelegálních obchodů se zlatem ve válce zmítaném Súdánu. Přítomnost Wágnerovců jasně ukazuje zájem Ruska na tomto konfliktu. Konflikt denně provází střelba na ulicích a exploze, které ztěžují dopravu jídla a vody do postižených oblastí. Podle posledních zpráv se jedna z bojujících stran dokonce zmocnila laboratoře s nebezpečnými materiály, což představuje velké riziko. Na jedné straně konfliktu je velitel súdánské armády a de facto prezident země Abdal Fattáh Burhán. Na té druhé stojí šéf polovojenských jednotek Rapid Support Forces (RSF) Muhammad Hamdan Dagalo. Nejedná se tedy o konflikt mezi náboženskými nebo politickými tábory, jde pouze o mocenský boj dvou mužů, kvůli kterým zemřely již stovky lidí a další tisíce byly zraněny.

Bitcoin nahrazuje nefunkční súdánské peníze

Jako jeden z příběhů, kdy bitcoin pomohl dostat rodinu mimo válečnou zónu můžeme označit ten, který sdílí Súdánec žijící v Irsku. Na internetu kvůli své bezpečnosti vystupuje pouze jako SudanHODL. Popisuje, jak nemohl své rodině poslat peníze na cestu ze Súdánu, protože tamní bankovní systém zkolaboval. Jeho rodiče by si neměli peníze kde vybrat a navíc by jejich hodnota byla velice malá. Když napětí dále eskalovalo, rozhodl se SudanHODL zaplatit své rodině cestu do bezpečí pomocí bitcoinů. Dohodl se s tamním nejmenovaným zdrojem, který přijímal bitcoiny. Jakmile rodiče uživatele SudanHODL nasedli do autobusu z Chartúmu na etiopskou hranici, převedl bitcoiny na peněženku obchodníka, který cestu rodičům zaplatil v tamní měně. Bitcoinová transakce proběhla samozřejmě bez problémů a během několik málo minut mohl příjemce vidět transakci ve své peněžence. SudanHODL pomocí bitcoinu pomohl své rodině začít nový život. Vše proběhlo online, bez třetí strany strhávající obrovská procenta za poplatky a hlavně rychle.

Dalším aspektem je také fakt, že rodina s hotovostí mohla být vystavena bezpečí ze strany zlodějů a o své peníze, a dokonce i životy, by mohla během cesty přijít. SudanHODL se situací své rodiny inspiroval a začal organizovat setkání a školení v oblasti bitcoinu. Súdánská komunita po celém světě začala podporovat uprchlíky a lidi, kteří na místě pomáhají civilistům přežít toto náročné období. Společně založili projekt Bitcoin Súdán, který má aktuálně na Twitteru přes 2000 sledujících. Podle uživatele SudanHODL pomohla od vypuknutí nepokojů komunita uprchnout mnoha lidem. Také v Súdánů jsou obchodníci, směnárníci, těžaři a běžní lidé, kteří bitcoin nakupují a je tedy možné s ním na mnoha místech platit. Komunita Bitcoin Súdán také organizuje bitcoinovou sbírku pro súdánský zdravotnický personál na platformě Geyser.fund, do které můžete přispět pomocí Lightning Network. Finance pomáhají v extrémně špatné situaci ohledně zdravotnického vybavení v místě, kde neexistuje téměř žádná humanitární pomoc. Lékaři nemohou nakoupit vybavení ani zdravotnické potřeby. Bitcoin pomáhá obejít rozpadlý finanční systém v Súdánu a přivést finanční podporu přímo tam, kde je nejvíce potřeba.

Konflikt zdecimoval súdánskou ekonomiku

Súdán je od roku 2021 pod dočasnou vojenskou vládou poté, co byla předchozí vláda svržena během vojenského převratu. Od té doby vojenská junta z velké části ovládá súdánskou vládu, zatímco polovojenská organizace RSF z velké části ovládá tamní ekonomiku a zemědělství. Situace eskalovala poté, co se oba výše zmínění generálové nedokázali domluvit na podmínkách společného fungování. Od té doby neustále klesá přístup k bankovním službám v této zemi. Situace je zlá především na venkově, kde lidé pracují 16 - 18 hodin denně a přesto nemají plat dostatečně velký na to, aby pokryl jejich životní náklady. Obě válčící strany navíc nabízí poměrně vysoký obnos za nástup do ozbrojených sil a řada lidí dobrovolně vstupuje do konfliktu, aby měli peníze na živobytí. Bohužel ale ozbrojenci obou stran vykrádají domovy lidí, kteří většinu úspor drží ve zlatě nebo amerických dolarech. Bitcoin se tedy opět ukázal jako jeden z bezpečných prostředků pro ochranu úspor tamních obyvatel. Podle SudanHODL od začátku konfliktu postupně roste adopce bitcoinu a stablecoinů. Kryptoměny se totiž ukázaly jako skvělé řešení špatné finanční situace. 

 

SudanHODL zdůrazňuje, že tamní lidé nepovažují bitcoin za investici, ale využívají jej jako funkční prostředek směny. Bitcoin totiž nepotřebuje žádného prostředníka a tamním obyvatelům jen stačí nainstalovat aplikaci a získat adresu peněženky. Ostatní mohou na jejich adresu posílat prostředky, které pak příjemce využije v případě potřeby. Navíc není v těchto transakcích žádný prostředník, který by mohl peníze zpronevěřit nebo účtovat zbytečně velké poplatky. Peníze vždy putují pří tam, kde jsou potřeba. Podpořit projekt můžete i vy, prostřednictvím crowdfundingové platformy Geyser.fund. Nachází se tam řada zajímavých dobročinných projektů, které mohou podporovat lidé z celého světa pomocí Lightning Network rychle a anonymně. Navíc nemusí spoléhat na žádnou třetí stranu a na pomoc vybírají jednotlivci i různé skupiny přivážející humanitární pomoc do problémových oblastí po celém světě. Řada těchto organizací již přímá bitcoin dlouhodobě a adresy peněženek najdete přímo na jejich webech. Bitcoin totiž může pomoci tam, kde nefunguje běžný finanční systém a neexistují organizace, které by v problematické oblasti pomáhaly. 

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.