Dominance bitcoinu přesáhla 50 % poprvé za poslední dva roky. Ethereum si dlouhodobě drží 20% podíl

Tržní dominance bitcoinu dosahuje nejvyšších hodnot za poslední dva roky, navzdory útokům SEC na velké burzy a kontroverznímu ETF od společnosti BlackRock. Vypadá to, že investoři stále více přelévají svůj kapitál do bitcoinu a ostatním kryptoměnám a tokenům přestávají tolik věřit. Že z toho těží hlavně bitcoin dokládají také data o tržní dominanci. Ta ukazují, že tržní dominance 19. června překonala hranici 50 % a aktuálně se stále drží nad hodnotou 50 %. Bitcoin tedy představuje polovinu tržní kapitalizace kryptoměn, navíc jeho podíl stále narůstá. Nárůst dominance jistě souvisí také s delistováním některých známých kryptoměn a tokenů na velkých burzách v důsledku prohlášení SEC. Ta některé velké kryptoměny označila za cenné papíry a burzy zřejmě předcházejí možným pokutám odstraněním řady z nich. 

Investoři opět začínají přelévat kapitál do bitcoinu

Ve světle posledních událostí se zřejmě stále více investorů rozhodlo zbavit nejrůznějších tokenů a nakoupit bitcoin. Ten totiž americká Komise pro cenné papíry a burzu neoznačila za cenný papír, zatímco na ostatní kryptoměny pohlíží jako na cenné papíry. V důsledku toho bylo několik známých kryptoměn staženo z burz a není jasné, které budou následovat. Bitcoin se tedy opět ukazuje jako bezpečný přístav při nečekaných událostech na trhu s kryptoměnami. K nákupu bitcoinu nabádá také kontroverzní žádost obrovské obchodní společnosti BlackRock o povolení bitcoinového ETF. Pokud BlackRock získá povolení na ETF vázané na cenu bitcoinu, může to znamenat velký příliv kapitálu do kryptoměnového průmyslu a hlavně do bitcoinu. Bitcoin už nyní představuje polovinu tržní kapitalizace kryptoměn, která činí celkem 1,1 bilionu dolarů a stále roste. Bitcoin sám o sobě má tržní kapitalizaci 519 miliard dolarů, podle údajů z portálu Coingecko.

Tržní dominance bitcoinu výrazně roste od 27. listopadu 2022, kdy vyhlásila burza FTX bankrot. Od té doby vzrostla tržní dominance bitcoinu od více než 10,5 %, což ukazuje na přelévání kapitálu do bezpečné kryptoměny, kterou bitcoin rozhodně je. Stejný trend ale nevykazuje Ethereum, které si drží stabilní dominanci kolem 20 % po většinu roku. V současnosti tedy tvoří bitcoin a Ethereum zhruba 70 % celého kryptoměnového trhu. Spoluzakladatel společnosti MicroStrategy Michael Saylor věří, že dominance bitcoinu dosáhne v příštích letech 80 %. Podle něj se tak stane v důsledku dalších regulací ze strany SEC a orgánů v jiných zemích. Saylor dokonce věří, že regulace zapříčiní zrušení většiny kryptoměn a tokenů. Bitcoin je také jedinou kryptoměnou, která má šanci být celosvětově uznávaná jako komodita, na což už přistoupila také SEC. Také cena bitcoinu po nedávném poklesu navzdory negativním událostem stále roste. Za poslední týden vzrostl o více než 3 % procenta, přestože index strachu dosáhl nejvyšší hodnoty za poslední tři měsíce. Jeden z velkých faktorů ovlivňující cenu bitcoinu bude schválení či zamítnutí ETF od BlackRocku. Úřady přitom mohou rozhodnout až měsíc před dalším halvingem, což může být zajímavým katalyzátorem pro cenu bitcoinu.

4/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.