co je ethereum

Stakovací služby na Ethereu se dohodly, že žádná z nich nebude vlastnit více než 22% stakovaných etherů

Skupina poskytovatelů stakovacích služeb na Ethereu se dohodla na omezení, které si určily samy služby. Podle nové dohody nebude žádná ze stakovacích služeb držet více než 22 % stakovaných etherů, aby se snížily obavy z centralizace Etherea. Mezi službami, které se dohodly na dodržování tohoto pravidla, nechybí Rocket Pool, StakeWise, Stader Labs, Diva Staking nebo Puffer Finance. Na tuto domluvu ale nekývla služba Lido, která podle posledních informací drží více než 30 % stakovaných etherů. U této služby uživatelé odhlasovali, aby se k dohodě nepřipojovala v poměru 99,81 % hlasů pro NE a 0,19 % hlasů pro ANO. 

Stakovací služby podepisují dohodu

Navzdory tomu, že se jedna z největších stakovacích služeb k dohodě nepřipojila, několik menších se dohodlo, že žádná z nich nebude držet více než 22 % stakovaných etherů. Uživatele Lido Finance ale odhlasovali, že se služba k této dohodě připojit nemá. Lido v současnosti drží něco málo přes 30 % všech stakovaných etherů. Cílem této dohody je snížit obavy z centralizace Etherea prostřednictvím stakingu, které by mohla velkou část nabídky etherů nahromadit u jedné společnosti. Smluvená hranice 22 % není náhodná a prezentoval ji jeden z vývojářů Etherea s přezdívkou Superphiz už v květnu 2022. Už tehdy vznikaly obavy o to, aby po přechodu Etherea na PoS nevznikaly velké stakovací služby, které budou získávat větší a větší moc nad celým blockchainem. Superphiz určil hranici na 22 %, protože v Ethereu je potřeba shody 66 % validátorů na provedení transakce a její zápis do bloku. S tímto limitem tedy bude potřeba, aby se domluvili nejméně tři hlavní subjekty v případě, že by chtěli protlačit podivnou transakci nebo ovlivnit chod blockchainu. 

Nyní zůstává otázkou, zda má taková dohoda nějaký smysl v případě, že se k ní nepřipojí největší stakovací služba Lido FInance. Ta drží přibližně 32 % stakovaných etherů a daleko předčí svého nejbližšího konkurenta, burzu Coinbase, která má podle blockchainových dat pod správou 8,7 % stakovaných etherů. Zejména Lido Finance poslední dobou znervózňuje řadu uživatelů, protože mají k dispozici téměř třetinu všech stakovaných etherů. Společnost Blockworks popsala postoj společnosti Lido jako neslučitelný se základními principy decentralizované sítě Ethereum. Řada uživatelů ale vidí dohodu pouze jako nástroj k oslabení pozice Lido Finance a argumentují, že žádná společnost by sama sebe neomezila, kdyby dosáhla takových výsledků jako Lido. Diskuze o postupné centralizaci Etherea již se vedly několikrát, velké stakovací protokoly ale nadále rostou. Velký problém může nastat také v případě, že by velkou část etherů nahradily ty stakované v důsledku toho, že by stále více uživatelů své prostředky ukládali například na Lido k dalšímu zúročení. Lido by pak drželo ještě větší množství etherů a měnilo by je za vlastní tokeny, které vydává jako zástavu za stakované ethery.

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.