Kryptoměny už dávno nejsou divokým západem internetu. Podvodníci jsou zatýkání po celém světě

Ještě před pár lety možná platilo, že je kryptoměnovým svět divokým západem internetu. Od té doby se ale řada států pustila do potírání krypto zločinu a vznikly nejrůznější specializované útvary pro boj s kryptoměnovými podvody. V Česku má tyto případy na starosti Národní centrála proti organizovanému zločinu, v jiných zemích už ale mají skupiny odborníků pracujících pouze na kryptoměnách. Poměrně aktivní jsou asijské složky, kde jsou kryptoměnové podvody ještě větším problémem, než v Evropě. Podvodníci jsou ale zatýkání také ve Spojených státech a několik úspěšných akcí má za sebou i česká policie. Nedávno jsme psali o několika zatčeních, včetně těch v České republice.

Bývalý šéf burzy zatčen za přijímání úplatků 

Nejsledovanějším soudem s šéfem burzy je zřejmě ten, ve kterém figuruje Sam Bankman-Fried. Jeho zkrachovalá burza FTX za sebou nechala spoustu okradených lidí a soudní řízení již trvá téměř rok. SBF ale není jediným šéfem burzy, který skončil u soudu kvůli podivným finančním machinacím. V Jižní Koreji zatkli a uvěznili bývalého šéfa burzy Coinone za přijímání úplatků výměnou za zalistování altcoinů na burzu. Podle soudu se jedná o manipulaci s cenou tokenů a 41 letý šéf burzy půjde za toto jednání na čtyři roky do vězení. Musí také zaplatit pokutu ve výši 1,4 milionu dolarů. Coinone je přitom jedna ze čtyř největších burz v Jižní Koreji a měla opravdu obrovskou základnu uživatelů. Je tedy smutné, že šéf burzy přijímal úplatky a nabízel uživatelům burzy i tokeny, které byly od začátku koncipovány tak, aby zbohatl pouze jejich tvůrce. 

Druhým zatčeným je 31 letý muž s příjmením Kim, jež měl v Coinone na starosti tým zodpovědný za nasazování nových tokenů na burzu. Jemu soud vyměřil trest tří let odnětí svobody a pokutu 600 000 dolarů. Tým podvodníků doplňovali ještě dva další muži, kteří vystupují jako kryptoměnoví makléři. Jeden z nich dostal trest odnětí svobody na 2 roky a 6 měsíců a druh na 1 rok a 6 měsíců. Jedná se tvůrce tokenů, které pak odsouzený šéf listoval na svou burzu, aby zvýšil likviditu a tím samozřejmě i cenu tokenu. Přestože se šéf burzy i interního týmu brání, na oba má soud dostatek důkazů o tom, že se snažili zničit dokumenty dokazující manipulaci s tokeny. Soud navíc dodává, že šéf týmu pro listování nových tokenů nesmí nechat projít takový typ kryptoměn. Jedná se o zajímavý případ, který ukazuje, že tamní úřady už chápou fungování burz a kryptoměn. Díky tomu mohou lépe zasáhnout a zatknout podvodníky, kteří se snaží připravit o peníze kryptoměnové investory.

12 let vězení za podvodný těžební projekt

Ke 12 letům ve vězení byl odsouzen Pablo Renato Rodrigues za provozování ponziho schématu v oblasti těžby kryptoměn. Jeho projekt AirBit Club okradl investory o více než 100 milionů dolarů. Rodriguez byl odsouzen v New Yorku za spiknutí za účelem podvodu. Podle rozsudku “lovil” Rodriguez nezkušené investory a sliboval jim vysoké zisky z těžby kryptoměn a obchodování na krypto trhu. Jednalo se ale o klasický podvod, kdy peníze investorů využíval k financování svého luxusního životního stylu. V podvodném schématu využíval Rodriguez bitcoiny, tým advokátů a firmy po celém světě, pomocí kterých pral peníze. Odsouzenému podvodníkovi také soud zabavil luxusní nemovitosti v hodnotě 65 milionů dolarů, 3 800 bitcoinů, 900 000 dolarů v hotovosti a soukromý tryskáč v hodnotě 1 milionu dolarů. Ostatní účastníci podvodu zatím čekají na rozsudek.

Projekt AirBit Club založil Rodriguez v roce 2015 a nabízel investorům zhodnocení na základě těžby kryptoměn a obchodování s nimi. AirBit Club nabízel, dnes již snadno rozpoznatelné, pasivní příjmy, zaručené denní výnosy a bonusy navíc z prémiového členství. Všechny tyto věci snad již všichni zkušení investoři považují za red flagy a podobným projektům se vyhýbají. Během jednoho roku získal Rodriguez od investorů desítky milionů korun a už v roce 2016 byl problém s výběrem prostředků. Každý, kdo si chtěl peníze vybrat musel zaplatit velký poplatek, několik týdnů psát e-maily a číst řadu výmluv. Nejzajímavější podmínkou pro výběr ale bylo přivedení nových klientů, kteří by své peníze investovali do AirBit. Rozsudek a vypořádání investorů ale začne probíhat až nyní, po více než 7 letech.

Sankcionované peněženky hackerů a podvodníků

Ne vždy mají úřady to štěstí a podaří se jim dopadnout samotné aktéry podvodu. V takovém případě mají ještě možnost sankcionovat peněženku, čímž jejímu majiteli poměrně dost znepříjemní převod prostředků z krypta do fiatu. Jednou z takových peněženek je například ethereová adresa spojená s kartelem Sinaloa v Mexiku. Jejím majitelem má být Jimeneze Castra, který má vazby na kartel Sinaloa a zřejmě pro něj zajišťuje mezinárodní převody peněz v kryptoměnách. Tato peněženka byla poprvé aktivní v lednu tohoto roku a do této chvíle přijala ethery v hodnotě 740 000 dolarů. Většina z nich přišla právě z burzy Binance. Kartel Sinaloa sídlí v Mexiku a je jedním z hlavních dovozců fentanylu do Spojených států. Prodej etherů tedy bude složitější v některých zemích světa, podvodníci ale běžně perou své kryptoměny přes ruské burzy ignorující sankce západních zemí. 

Binance měla problémy s podvodníky už dříve, když OFAC vydal zprávu, ve které uvedl, že z burzy odešly více než dva milionů dolarů v kryptoměnách na peněženky spojené se severokorejskými hackery. Peněženky byly u burzy registrovány na Sang Man Kima, 58 letého obyvatele Severní Koreje. Ta je v posledních letech dost aktivní na poli hackerských útoků a nasazování špionů do IT firem. Navíc se podařilo prokázat, že hackeři spolupracují s diktátorským režimem Kim Čong-una a pomáhají financovat například jaderný program a vývoj balistických raket. Burza Binance schytala kritiku za umožňování praní špinavých peněz již několikrát a zavedla přísnější AML pravidla. V posledních měsících ale hackeři využívají spíše ruské burzy, které ignorují nařízení a sankce všech ostatních zemí a umožňují hackerům převádět ukradené kryptoměny. 

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.