Zprávy z Kryptoversa: Twitter adoptuje Bitcoin, Visa nakupuje Crypto Punks

Během posledního prázdninového měsíce se mnoho z vás možnána dění ze světa kryptoměn možná natolik nesoustředilo. Pokud jste si srpen užívali zdravě venku a odpojení od sociálních médií a zpráv, potom se vám dozajista sejde souhrn toho nejzajímavějšího z posledních týdnů. Jako vždy se toho v Kryptoversu udála hromada… 

Visa nakoupila Crypto Punka

I pokud jste během posledního měsíce byli více méně odpojeni, NFT vlnu bylo možné nepocítit pouze stěží. Rapidní nárůst zájmu o NFT obrázky byl během tohoto období dominován takzvanými avatar projekty. Vlastnit obrázek opice, pixelového panáčka nebo kresleného tučňáka je dnes již dost možná větší “flex“, než nosit blýskavé Rolexky a projíždět se v drahém fáru. Historie krypta je momentálně psána NFT obrázky a jen stěží naleznete něco, co se do příběhu tohoto průmyslu otiskne více. Troufáme si tvrdit, že se jedná o projekt, o kterém se bude mluvit jako o Bitcoinu všech NFT. To si ostatně velmi dobře uvědomuje i jedna z největších nadnárodních společností světa, platební gigant Visa. Nákup NFT obrázku o hodnotě 150,000 USD ze strany společnosti jako je Visa je naprosto masivním krokem směrem k adopci NFT technologií. cryptopunk visa nákup Pro neznalého člověka se dost možná jedná o obyčejnou pixelovou slátaninu. Ti, kteří chápou oč tu běží si uvědomují, že nyní máme možnost sledovat sled historických momentů. Projekty jako jsou Crypto Punks z dílny developerského studia Larva Labs jsou bezpochyby tím, o čem se v budoucnu bude učit v lekcích historie, technologie i umění.

Únik interních plánů Twitteru: BTC a ETH peněženky v profilu?

Do světa nám unikly pro nás velmi zajímavé screenshoty z beta verzí Twitter aplikací chystaných pro iOS, na kterých lze jasně vidět možnost přidat vlastní Bitcoin a Ethereum adresy. Pokud jsou uniklé screenshoty reálné, potom se dost možná v nedaleké době dočkáme přímé podpory a možnosti interakce s kryptoměnami v jedné z nejoblíbenějších aplikací světa. Upřímně bychom se tomuto kroku neměli moc divit, obzvláště vzhledem k tomu, že je CEO Twitteru již nějakou dobu veřejným bitcoinovým guru, který má v plánu z dominantní kryptoměny udělat “nativní měnu internetu“. Spolu s peněženkami v profilu se navíc očekává i implementace jednoduše použitelného Tip Jaru sloužícího pro převody kryptoměn v rámci aplikace. Tlačítko sloužící pro instantní platby na Twitteru, pomocí kterého si uživatelé budou moci libovolně přeposílat krypto a navzájem odměňovat svoji aktivitu možná odemkne naprosto novou ekonomickou vlnu napříč sociálními médii.

Cardano testnet spolu se smart kontrakty je konečně tady!

Cardano je momentálně třetím největším blockchainem na světě, alespoň tedy co se týče tržní valuace. Megalomanský projekt fanoušky milovaného Charlese Hoskinsona se pyšní tržní hodnotou pohybující se okolo 90 miliard dolarů. Roku 2017 se krypto investoři radovali, že celková tržní hodnota všech kryptoměn na světě (!) dosáhla 100 miliard dolarů. Nyní na tuto hodnotu dosahuje jediný projekt, který je však objektivně stále pouhým slibem. S příchodem test netu se nám během posledních dní objevila drsná kritiky ze strany známých Ethereum developerů. Jedním z nich je Anthony Sassano. „Dnes se nám na Cardanu spustil první Dapp a ADA fanoušci si začínají rychle uvědomovat, že studie a papíry k překonání fundamentálních problémů zkrátka nestačí…“ nechává se Antohny slyšet na svém twitterovém profilu a sdílí stránku komentářů z Redditu, kde si uživatelé Cardana stěžují na pomalé a nefunkční transakce. Na druhou stranu se zde objevuje i spousta zastánců, kteří tvrdí, že je problematický běh testnetu ADA součástí plánovaného procesu a do týdne, tedy chystaného spuštění hlavní sítě Cardana a dlouhá léta očekávaných smart kontraktů, budou veškeré chybky vyladěny. Co myslíte, bude se jednat o spuštění revolučního blockchainu, který si zaslouží astronomickou valuaci 90 miliard dolarů nebo o jedno z největších fiasek krypto historie?

NFT Boom prosakuje na další blockchainy

Nejenže avatar projekty a limitované edice všemožných obrázků od zvířat až po kódem vytvořené abstraktní umění denně vydělávají miliony dolarů na hlavním NFT blockchainu Ethereum, vypadá to, že se scéna úspěšně přesouvá i na další uživatelsky přístupné a funkční blockchainy. Zdárnou ukázkou je “klon“ úhlavního NFT projektu Crypto Punks na Solaně, kde se nedávno jeden z punků prodal za závratných 2,700 SOL (378,000 USD v době psaní článku). Během krátkého nahlédnutí na Solanart.io, tedy hlavního NFT tržiště Solany, můžeme vidět, že si zde i ostatní NFT projekty vedou vcelku zdatně. Například avatar projekt Aurory má tržní objem o hodnotě již 340 tisíc SOL. Je zřejmé, že příležitosti v oblasti NFT se nebudou týkat výhradně ekosystému Ethereum. Pro ty z vás, kteří jsou zvědaví na nadcházející projekty ekosystému Solana zde máme šikovný kalendář. Mějte se však na pozoru, ne vše je ve světě NFT růžové, a ne každý projekt má dobré úmysly.

Uniswap pod palbou regulátorů

Největší decentralizovaná burza světa Uniswap, sídlící na blockchainové síti Ethereum, se nově nachází v hledáčku regulačních entit. Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států se dle reportáže Wall Street Journal zaměřila na investigaci Uniswapu, a to napříč tvrzení zakladatelů Uniswapu o tom, že burza dělá vše pro to, aby byla s regulacemi v souladu. Smysl zde dává komentář Asafa Meira, zakladatele společnosti pro monitoring rizikovosti kryptoměnových projektů, Solidus Labs. „… SEC zajímá hlavně ochrana retail investorů a integrita trhů operujících v USA. Spolu s novými technologiemi jako je DeFi vznikají i nová rizika a možnosti tržní manipulace,“ vysvětluje v rozhovoru Asafa. Nakonec dodává vzkaz všem DeFi projektům: „Tato investigace je silnou zprávou pro všechny DeFi burzy a projekty. Regulační nátlak se rapidně zvyšuje a brzy se již přístup ve stylu ‚neptej se na povolení, ale na odpuštění‘ mnoha projektům nevyplatí.“ Co myslíte, mají agentury jako je SEC šanci stíhat veškerý vývoj DeFi průmyslu nebo budou jako obvykle vždy o krok pozadu? Jedná se o pouhé strašení? Proč si regulátoři vzali do hledáčku zrovna Uniswap, a ne tisíce scam projektů z legendární ICO sezóny roku 2017? Nicméně, nedávný nátlak na nejznámější burzu Binance v mnoha zemích světa napovídá, že přiklonění se k regulacím bude v mnoha případech cestou kupředu. V příkladu Binance již vidíme výsledky například ve Spojeném království, kde byla burza znovu zpřístupněna až poté, co zavedla veškeré KYC požadavky země. Jak to bude v případě DeFi se uvidí, již teď je však možné pozorovat první vlnu nadějných CeDeFi projektů, které kombinují centralizaci i decentralizaci a drží krok s regulacemi. Jedná se například o projekt Unizen (ZCX), který má v plánu sjednotit veškeré decentralizované i centralizované burzy do jedné s regulacemi kompatibilní platformy. Dále není od věci znát projekty jako AllianceBlock (ALBT) či Quant (QNT). Více o Unizenu se můžete dočíst například zde.

Občané El Salvadoru odporují adopci Bitcoinu

Nedávný report portálu Reuters poukazuje na průzkum lokální El Salvadorské univerzity, z něhož vyplívají pro adopci BTC ne zrovna příznivá čísla. Celkově 67.9 % z celkově 1,281 dotázaných nesouhlasí a rozhodnutím vlády o tom, že by měl Bitcoin být legálním platidlem země. Pouhých 32 % s rozhodnutím souhlasí, a to jen do jisté míry. Průzkum byl finalizován pár dní před oficiálně daným datem adopce, tedy 7. září 2021. Hlavní obavou místních je dle průzkumu názor, že bude adopce Bitcoinu jakožto legálního platidla výhodná primárně pro zahraniční investory a místní bohaté jedince. Obavy z rozhodnutí vlády vyjádřil i Mezinárodní měnový fond popisující krok El Salvadorské vlády jako “nevhodnou zkratku v porovnání s vývojem vlastní lokální digitální měny“.

Ethereum je oficiálně deflační

Po napjatě očekávaném updatu sítě Ethereum zvaném EIP-1559 se 4.9.2021 udála naprosto historická událost. EIP-1559 tohoto dne z ETH oficiálně udělal deflační kryptoměnu. Jednou z nejtvrdších kritik ETH jakožto možné měny novodobého internetu byla právě debata okolo faktu, že je ETH měnou podléhající nekonečné inflaci. Nicméně, po upgradu je již ve vzduchu doslova cítit závan plynu, který pálí jeden ETH za druhým (čemuž ostatně dost pomáhá masivní NFT vlna). Přesněji řečeno, každá transakce provedená na síti Ethereum nyní spaluje určitý počet ETH, čímž dochází k postupné deflaci. ETH pálení fee Vývoj tržní ceny ETH spolu s tokenomickými aspekty upgradu EIP-1559 bude zajímavé sledovat. Momentálně je trh v plně býčím módu a držitelé ETH si jistě nemají na co stěžovat. Otázkou zůstává, co se stane, jakmile dojde k razantnímu snížení celkové zásoby ETH a trh si do drápů převezmou medvědi. Tak jako tak, o volatilitu bude případě pohybu ETH postaráno. Zdroje: Leak suggests Twitter working on Bitcoin, Ethereum tip jar. Blockworks. (2021, September 3). Report: SEC Investigating DEFI exchange Developer UNISWAP Labs. Blockworks. (2021, September 3). Mattei, S. E.-D. (2021, August 23). Visa enters NFT Market, Buys CryptoPunk FOR $150,000: 'this is just the Beginning'. ARTnews.com. Yahoo! (n.d.). Most El Salvador's citizens OPPOSE BITCOIN Adoption: Survey. Yahoo! Finance. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.