Zloději okradli zloděje. Nelegální market s kreditními kartami je zřejmě exit scam

Nelegální skupinu Yale Lodge postihl masový odliv zákazníků a dodavatelů kradených kreditních karet poté, co platforma přestala vyplácet peníze. V současné chvíli není jisté, zda se jedná o hackerský útok nebo exit scam. Provozovatelé platformy informali své uživatele o technických problémech a minimálně dvou týdnech na vyřešení. Yale Lodge se stala jednou z největších platforem na prodej kradených kreditních karet poté, co většina konkurentů ukončila svou činnost nebo byla uzavřena policií. Jedná se ale o zajímavou situaci, protože v tomto případě zloději okradli zloděje, kteří nedostali své výplaty za poskytování informací o kradených kreditních kartách. Většina z nich následně z platformy odešla přes to, že Yale Lodge stále mluví o technických problémech. S analýzou situace přišla služba Eliptic ve svém příspěvku.

Velká nelegální platforma v problémech

Že se jedná o naprosto odlišnou situaci oproti odcizení kryptoměn od uživatelů protokolů dokazuje hlavně fakt, že na Yale Lodge působili zloději a podvodníci. Zatímco v jiných případech přišli o své peníze poctiví uživatelé, zde se jedná o okradené zloděje. Zatím není jasné, zda se opravdu jedná o hackerský útok nebo peníze ukradli samotní provozovatelé platformy. V tuto chvíli totiž platforma Yale Lodge stále funguje a jsou zablokovány pouze výběry. Vklady nadále fungují bez problémů, což v řadě uživatelů evokuje pocit, že je okradli samotní vývojáři platformy a jen nechtějí peníze vyplatit. V čele této platformy stále stojí běloruský hacker, který používá pseudonym Elihu Yale. Jedná se na odkaz na bývalého britského kolonialistu stejného jména. Mnoho těchto podvodníků z oblasti kreditních karet volí za své přezdívky jména známých historických osobností nebo politiků. Během svého fungování vybudovala platforma Yale Lodge velkou uživatelskou základnu. Stala se také oficiálním sponzorem několika hackerských fór. Během června se ale celá platforma změnila z preferované volby řady hackerů na odsuzovanou službu, která možná okradla své uživatele. 

Na začátku června si začala řada uživatelů této platformy stěžovat, že nedostala zaplaceno přes to, že prodeje dodaných karet bez problémů fungovaly. Hackeři dodávají ukradené informace a platforma Yale Lodge jim pak vyplácí peníze z prodeje. Jeden z uživatelů se tedy rozhodl nahlásit problém do bugreportu platformy a obdržel ujištění, že se jedná pouze o technické problémy a platby budou brzy znovu obnoveny. Podobná ujištění se pak objevila také v dalších vláknech na webu, ve kterých si uživatelé stěžovali na pozastavené výběry. Během června platforma všechny přesvědčovala, že se jedná pouze o technické problémy. Žádná aktualizace se ale na jejich stránkách od té doby neobjevily a hackeři své peníze za kradené kreditní karty stále nedostali. Správci různých fór tedy začali požadovat, aby provozovatelé Yale Lodge prováděli výplaty ručně, dokud nebudou vyřešeny údajné technické problémy. Nic takového se ale nestalo a většina spřízněných fór tedy ukončila s Yale Lodge spolupráci. Od té doby platforma stále funguje, zbylí uživatelé si ale stěžují na nízkou kvalitu “dodávaného zboží” a řadu podvodných obchodů. 

Tato situace je zajímavá hned z několika důvodů. Obvykle totiž podobné platformy při krádeži prostředků uživatelů smažou své účtu na všech platformách, vypnout web a odstraní kryptoměnové peněženky. Blockchainová data však odhalila převody vysokých částek z peněženek Yale Lodge. Vypadá to tedy, že se opravdu jedná o exit scam, který ale provozovatelé nevypnuli proto, aby nadále vybírali peníze od nic netušících uživatelů. V každém případě se ale jedná o pozitivní zprávu, protože to vypadá, že největší platforma na obchodování s odcizenými kreditními kartami přestane fungovat nebo alespoň přijde o velkou část uživatelů. Platforma Yale Lodge je tak velká, že v květnu 2023 (měsíc od začátku výše zmíněných problémů) byla téměř polovina všech plateb v bitcoinech v rámci odcizených kreditních karet spojena s touto platformou. Je tedy jen dobře, že se hackeři navzájem okradli a navíc přišli o největší platformu pro obchodování s ukradenými kreditními kartami. 

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.