Před pár dny se na Redditu objevil uživatel, který se pokoušel zjistit, jak je možné, že přišel o bitcoiny uložené na offline peněžence. Hacknutý bitcoin tohoto uživatele je lekcí o tom, jaká nebezpečí se mohou skrývat pod nevinnými službami. Uživatel přitom nakupoval bitcoin v přesvědčení, že na jeho offline peněžence je naprosto v bezpečí. Jednalo se totiž o tzv. papírovou peněženku, která má být tou nejbezpečnější na světě, protože je připojena k internetu pouze jednou, při vytváření. Ukázalo se ale, že tento uživatel využil k vygenerování této peněženky službu Walletgenerator.org. Ta se již v minulosti objevila ve spojení s vykradenými peněženkami a navíc stopy majitele domény míří do Ruska.
Nikdy nevytvářejte papírovou peněženku online
Uživatel Reditu se stal nejnovějším příkladem toho, proč by uživatelé kryptoměn měli být při používání generátorů peněženek opatrnější. Přišel totiž o všechny své prostředky poté, co uložil bitcoiny na zaručeně bezpečnou papírovou peněženku vygenerovanou pomocí online nástroje. Uživatel dokonce napsal, že peněženku vygeneroval na offline počítači, klíč si vytiskl a nikdy jej s nikým nesdílel. V aktualizaci svého původního příspěvku pak uživatel ještě doplnil, že k vytvoření soukromých klíčů své peněženky použil nástroj Walletgenerator.org. Ten byl v minulosti několikrát označen za podvod a řada uživatelů hlásila problémy s vytvořenými peněženkami. O špatném stavu této služby mluví také pět let staré vlákno na Redditu, kde uživatelé řeší úplně stejný problém. Jeden z tehdejších komentátorů uvedl, že tyto problémy jsou stále častější s tím, jak hodnota bitcoinu neustále roste. V době, kdy vznikl tento komentář stál jeden bitcoin 3500 dolarů.
Před používáním těchto generátorů peněženek varuje také ředitel bezpečnosti blockchainové firmy CertiK. Podle něj generátory často slouží jako nástroj pro hackery. Navíc IP adresa Walletgenerator.org ukazuje, že servery sídlí v Rusku, což je sám o sobě velký red flag. Při vložení IP adresy do databáze IP adres spojených s kyberzločiny se také objeví několik varovných hlášení o nekalých praktikách. Podle bezpečnostního experta z CertiK je možné, že Walletgenerator.org navíc dával stejné klíče více uživatelům, kteří se nevědomky dělili o své peněženky s dalšími uživateli. Peněženku přitom okradený uživatel používal déle než rok a hackeři zřejmě čekali, až na ni vloží částku, která stojí za krádež. Přitom řešení je tohoto problému je poměrně jednoduché. Uživatelé, kteří chtějí bezpečně úložiště pro své kryptoměny, mohou využít hardwarové peněženky Ledger nebo Trezor.