Zkrachoval velký charitativní projekt postavený na NFT. Tragédie nebo obrovský podvod?

Možná jste zaznamenali velký charitativní projekt Orica NFT, který se stal na internetu poměrně úspěšným. Držitelé charitativních NFT ale tak spokojení nejsou a zakladatelé projektu nebyli dlouhou dobu k nalezení. Orica je především NFT tržiště spuštěné v listopadu 2021, které se prezentuje jako dobročinná platforma. Mají z ní mít prospěch umělci, kupující a hlavně charitativní organizace. Už od začátku si projekt vedl poměrně dobře a pomáhal stavět například školu v Ugandě nebo pomáhal obětem obchodu s lidmi a obětem války na Ukrajině. Necelé dva roky od spuštění projektu ale zmizeli jeho zakladatelé a webové rozhraní přestalo fungovat. Následoval podivný sled událostí, kteří někteří považují za jasný důkaz toho, že tvůrci vykradli platformu a zmizeli. Nakonec se ale ozval spoluzakladatel platformy a snaží se všechny přesvědčit, že se stali obětí hackerského útoku. 

Nenadálé vypnutí charitativního projektu 

Online NFT tržiště bylo spuštěno v listopadu 2021 a od té doby fungovalo a pomáhalo řadě charitativních organizací. Po dvou letech fungování se ale platforma vypnula a její zakladatelé nebyli dlouhou dobu k nalezení. Zajímavé ale je, že všechny charitativní aktivity NFT tržiště jsou ověřené a pravé. Tvůrci platformy tedy rozhodně neodkláněli peníze vybrané prostřednictvím prodejů NFT tokenů na vlastní účty. Trvalo více než rok od kolapsu platformy, než se vyjádřil spoluzakladatel Daniel Zey. Ten popřel všechna obvinění, která tvrdí, že zakladatelé ukradli peníze. Zey trvá na tom, že projekt byl napaden hackery. Spoluzakladatel platformy dokonce tvrdil, že celý projekt nadále pokračuje ve své činnosti. V současnosti ale nemá nativní token tržiště žádnou hodnotu, komunikační kanály nevykazují žádnou aktivitu a nefunguje ani webové rozhraní. Díky otevřenosti a transparentnosti kryptoměn se ale můžeme zpětně podívat, jak probíhal předprodej tokenů, následné fungování projektu i přechod z BNB Chainu na Polygon. 

Podle webu CryptoTotem, který se zabývá analýzou nově vytvořených tokenů a ICOs, probíhal předprodej tokenů společnosti Orica od 14. srpna do 14. září 2021. Cílem bylo vybrat alespoň 3,1 milionů dolarů z prodeje tokenů Orica (ORI), přičemž tvůrci projektu slíbili, že polovina celkového zisku půjde do odměn pro umělce, kteří budou tvořit charitativní NFT. Dalších 10 % mělo být uvolněno pro poradce a partnery projektu, 15 % si vzal tým stojící za vytvořením NFT tržiště a 25 % získali investoři kupující tokeny v předprodeji. V den spuštění 21. srpna 2021 vzrostla hodnota tokenu ORI na svou maximální hodnotu 3,64 dolarů a poté do 1. řijna klesla na 0,036 dolarů. V době psaní tohoto článku už token nemá vůbec žádnou hodnotu a zmizel z platforem, jako je například CoinMarketCap.com. Podle některých uživatelů byl vidět pokles zájmu o tento projekt a tržiště údajně postupně “vyschlo” a přestalo být pro investory atraktivní.

Charitativní projekty byly úspěšné

Hned na konci roku 2021, jen pár měsíců od spuštění, již platforma spolupracovala s rakouským charitativním projektem Bbanga. Společně se jim podařilo postavit školu pro děti na ostrovech Ssese v Ugandě. Rakouská společnost Bbanga pověřila německého umělce Mellowmanna, aby vytvořil digitální umělecká díla inspirovaná Ugandou. Ta pak budou ve formě NFT dostupná na online tržišti Orica. Prodej překonal cílovou částku 6 500 dolarů a škola v Ugandě byla opravdu postavena. Jeden z bývalých zaměstnanců platformy Orica potvrdil, že všechny prostředky byly použity na výstavbu školy a nedošlo k žádnému zpronevěření peněz. Sama společnost navíc zveřejnila video, na kterém jsou vidět některé budovy školy, jako například hlavní hala nebo knihovna. Online tržiště Orica využila také organizace Hope for the Future, která pomáhá obětem obchodování s lidmi se znovu začleněním do společnosti poté, co jsou zachráněny ze zajetí. 

Hope for the Future funguje bez problémů také v současnosti a naposledy jsme o ní mohli číst v souvislosti s projektem REFUGE, která probíhala v březnu 2022. Týkal se ukrajinských umělců a společně s platformou Orica se jim podařilo vybrat na pomoc Ukrajině téměř 30 000 dolarů. Výše zmíněný bývalý zaměstnanec Orica potvrdil, že všichni umělci dostali zaplaceno v plné výši. Krátce před zmizením provozovatelů platformy Orica se jeden z nich ještě pochlubil, že Orica vložila 10 % svého zisku do dalších charitativních projektů. V té době bylo ještě zdánlivě vše v pořádku a první velké problémy přišly až ve chvíli, kdy se vývojáři platformy rozhodli migrovat svůj projekt z BNB Smart Chainu na Polygon. Ukázalo se totiž, že nová verze na Polygonu má o 16 milionů méně tokenů, než původní token ORI na BNB Chainu. Úspěšný přesun oznámil 4. června 2022 správce Discordu Plem a všechny ujistil, že již obdrželi tokeny na Polygonu ve stejném počtu, jako vlastnili na BNB Chainu.

Špatné technické řešení nebo velká loupež?

Po oznámení úspěšného přesunu se ale začali ozývat někteří uživatelé, kteří své tokeny na Polygonu nedostali. V reakci na to byli vyzváni k přidání nového smart kontraktu do peněženky MetaMask a kontaktování technické podpory v případě, že ani toto řešení nebude fungovat. Nakonec se ukázalo, že deployer kontrakt na Polygonu neposílá novým uživatelům tokeny přímo, namísto toho je ukládá na novou peněženku, která prodala téměř celou zásobu tokenů prostřednictvím operací na tvorbu trhu. Spoluzakladatel platformy Orica uvedl, že tento účet nevlastní, protože mu hackeři ukradli deployer klíč a získali kontrolu nad novými tokeny na Polygonu. Přestože majitelé Orica věděli o problému s podivným deployer kontraktem, nic se nedělo další dva měsíce a údajně ukradený účet dál fungoval. Až 11. srpna ohlásil Zey, spoluzakladatel platformy Orica, útok na jejich deployer kontrakt. Navíc se ukázalo, že v den, kdy vývojáři oznámili úspěšný přechod na Polygon, odeslala jedna z prvních vytvořených adres nezvykle velké množství tokenů na adresu 0x14dd…21ccee. Aktivita na peněžence ustala až 11. září, tedy přesně měsíc poté, co Zey ohlásil napadení hackery. 

Mezitím ale 12. srpna 2022 oznámil správce Discordu Plem, že projekt Orica uzavírá veškerou komunikaci kvůli aktuální těžké situaci, která představuje masivní nekontrolovatelné nasazování nových tokenů a jejich prodej. V této zprávě bylo uživatelům řečeno, aby v případě dotazů posílali své zprávy přímo spoluzakladateli Zeyovi. Ten ale všechny odkazoval zase na vedoucího týmu blockchainových operací a následně se ukázalo, že Zey většinu zpráv zablokoval a ignoroval. Poslední převod na údajně ukradené peněžence proběhl 11. září a zahrnoval pouze 150 tokenů MATIC v tehdejší hodnotě 133 dolarů. Cílem byla peněženka 0xfE3f…87b99e, která je aktuálně prázdná na všech chainech a neprovedla žádnou operací již téměř rok. Vzhledem k podivnému sledu událostí není divu, že řada uživatelů tvrzení o hackerském útoku nevěří. Jeden z uživatelů vyzval Zeye, aby ukázal přesvědčivé důkazy o tom, že jeho počítač byl napaden hackery. Tento uživatel s přezdívkou Icebeer84 upozornil na to, že by se nikomu nechtělo hackovat počítač kvůli 8 000 dolarů, které představovala tehdejší likvidita tokenu ORI na chainu Polygon. Uživatelé také vyčítali Zyeovi, že problém nezveřejnil daleko dříve a dlouho jej držel v tajnosti.

Zey se obvinění z krádeže tokenů brání

Pokud se Zey objeví v nějakém rozhovoru, vždy svou vinu popírá. Podle něj se jedná o opravdu složitou situaci a není moudré, aby veřejně poskytovali informace, které by mohly, v případě, že všechno dobře dopadne, vést k získání části prostředků zpět. Na svou obhajobu Zey tvrdí, že do až dokonce platili všechny zaměstnance, vytvářeli likviditu na trhu ze svých zdrojů a financovali certifikaci společností CertiK. Podle Zeye je hackerský útok vidět i na datech z blockchainu, všechny kryptoměny ale zmizely na Tornado Cash a jejich další stopování tak není možné. Zey s několika dalšími lidmi nadále pracují bez nároku na mzdu, aby celý projekt opravili, očistili jeho jméno a mohli jej znovu spustit. Tvrzení o tom, že kryptoměny putovaly na Tornado Cash ale nelze potvrdit, protože Zey nikdy neposkytnul žádné hashe transakcí ani jiné důkazy. Z dvanácti členů původního týmu jich pět smazalo své profily na LinkedIn. Jedná se samotného spoluzakladatele Zeye, právního poradce Ivana, procesního manažera Karima, projektového manažera IT Pouriya a manažera pro rozvoj obchodu Rilwana. 

V současnosti zůstala po celém projektu Orica snad jen škola v Ugandě a řada nezodpovězených otázek. Projekt za sebou nenechal jediného spolupracovníka, který by nedostal zaplaceno, včetně všech umělců, kteří se podíleli na tvorbě NFT tokenů. Na druhou stranu ale zůstala řada uživatelů bez odpovědí a s peněženkou plnou bezcenných tokenů ORI. Přestože Zey nakonec mlčení prolomil a oznámil, že se jednalo o hackerský útok, uživatelé stále nedostali uspokojivé vysvětlení, proč projekt z nenadání skončil a investorům zbyly jen bezcenné tokeny. 

Podle dostupných informací mohou být zřejmě pravdivé obě varianty. Mohlo se stát, že spoluzakladatel nezabezpečil důležitý deployer kontrakt a přišel o kontrolu nad novými tokeny. Ostatně takovou chybu za miliony dolarů udělalo už několik manažerů kryptoměnových projektů. Je také pravda, že ztráta takového množství peněz a pohřbení projektu mohlo na zakladatele zapůsobit opravdu špatně a sami neví, jak tuto situaci vyřešit. Na druhou stranu podivný sled události může naznačovat, že se jednalo o připravený počin ze strany samotných zakladatelů. Možná ale jenom udělali obrovský průšvih, nechali si ukrást peníze uživatelů a teď neví, jak z toho ven.

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.