Další zajímavý projekt jednotlivce, který se snaží pomáhat v pásmu Gazy. Zeptali jsme se na pár otázek

Nedávno jsme psali o projektu jednoho člověka, který pomocí bitcoinů dostal svou rodinu ze Súdánu a rozhodl se, že bude pomáhat i dalším rodinám. Jedním z dalších takových projektů je Bitcoin for Palestine, který pomocí platformy Geyser.fund vybírá prostředky na pomoc dětem, chudým a starým lidem v pásmu Gazy. Pravidelně sdílí na Twitteru fotografie s novými věcmi, které místním nakoupil a sdílí se svými přispěvateli radost dětí.

Za satoshi nakupuje věci dětem a starým lidem

Tento projekt založil a vede jediný člověk jménem Youssef. Žije v pásmu Gazy, které je dlouhodobě okupováno izraelskými ozbrojenými silami. Prostředky vybírá převážně prostřednictvím platformy Geyser.fund, která poskytuje crowdfundingové řešení pro výběr satoshi prostřednictvím Lightning Network. Projekt byl založen 29. května letošního roku a do této chvíle vybral již 5,5 milionů satoshi - tedy něco okolo 36 000 Kč. Konflikt mezi Izraelem a Palestinou trvá již staletí a podle odborníků nikdy neskončí. Ve většině evropských médií se tento konflikt prezentuje jako náboženský, v současnosti ale přirozeně přešel také do politické roviny. Moderní zbraně navíc dodávají do konfliktu smrtící sílu, která v dřívějších dobách nebyla k dispozici. V pásmu Gazy je samozřejmě řada civilistů, kteří trpí a umírají a v důsledku neustálého konfliktu se rapidně snižuje také jejich životní úroveň. Krátký přehled konfliktu nabízí následující video.

V pásmu Gazy působí také hnutí Hamás, které je v Evropě považováno za teroristickou organizaci. V pásmu Gazy tato organizace pomáhá pouze lidem, kteří se k Hamásu hlásí. Říkají si synové Hamásu. Na běžné civilisty ale tato polovojenská organizace nebere ohled. Následuje několik otázek, na které Youssef odpověděl a doplnil, jak bitcoin pomáhá v pásmu Gazy. U nás je totiž bitcoin především zajímavou investicí a dobrým udržitelem hodnoty. Ve válkou zmítaných zemích je ale často jedinou možností, jak někomu poslat peníze nebo je bezpečně držet. Například v Jižní Africe nemá velká část obyvatel bankovní účty a své peníze mají pouze v hotovosti. O ty ale mohou přijít během přepadení a bitcoin je proto jedinou bezpečnou cestou, jak držet své úspory. Tamní děti si vydělávají satoshi od zahraničních návštěvníků a svůj seed mají vyražený na podložkách a spojený jedním šroubem. Teď ale zpět do pásma Gazy.

Pár otázek ohledně bitcoinu v palestinské Gaze

Na začátek se prosím představ a popiš co děláš.

Jmenuji se Youssef. Žiju v Gaze a dlouho jsem pracoval v charitativní organizaci. Kvůli krádežím ze strany některých lidí jsem se ale rozhodl dát výpověď a dnes pomáhám prostřednictvím bitcoinu. Je bezpečnější a pomáhá chudým, sirotkům i starým lidem.

Kde jsi v Gaze narazil poprvé na bitcoin a Lightning Network?

Mám kamaráda z Velké Británie, který mi o bitcoinu řekl a ukázal, jak je rychlý a bezpečný. Tento přítel mi dříve posílal dary prostřednictvím Western Union, později jsme ale začali používat bitcoin a Lightning Network.

Jaké aplikace spojené s bitcoinem a Lightning Network používáš? Máš ve svém městě dobré internetové připojení?

Používám Binance a aplikaci Wallet of Satoshi. Internetové připojení je stabilní a dostupné všude ve městě. 

Kolik lidí ve tvém okolí používá bitcoin a Lightning Network?

Jen pár lidí. Já sám bitcoin využívám k přesunu peněz ze zahraničí. Tady ale peníze převedu na dolary a vše platím v dolarech. Bitcoinem tady běžně nezaplatíte nikde. 

Kolik stojí jídlo pro jednoho člověk na den? Běžná snídaně, oběd, večeře a pití.

Přibližně 35 dolarů na jednu osobu.

V Evropě je Hamás považováno za teroristickou organizaci. Ty jsi ale zmiňoval, že v Gaze pomáhají. Můžeš popsat jak?

Jasně, Hamás v Gaze pomáhá, ale jen synům Hamásu. Běžní civilisté je nezajímají.

Můžeš popsat tvůj běžný den v Gaze?

Většina dnů je únavná. Vyhledávám různé lidi nebo rodiny, kteří jsou na hranici extremní chudoby. Zjišťuji co potřebují a snažím se jim to nakoupit a přivést.

Díky za krátký pohled do Gazy. Chceš na závěr něco vzkázat?

Všichni tady doufáme, že lidé budou stát za Palestinci a lidmi v Gaze. 

Rate this post

Komentáře (2)

  • Reakce

    Jidlo 35usd na den a osobu? Takze prevedeno na cesky ekvivalent ctyrclena rodina stoji cca 95 tisic CZK na jidle měsíčně? Tak nejak se mi tomu nechce věřit.

    • Reakce

      Podle průvodce stojí jídlo v levné restauraci 15 dolarů a kilo kuřecích prsíček v supermarketu 10 dolarů. 35 dolarů je tedy zřejmě snídaně, oběd i večeře v restauraci. Při běžném nákupu to bude méně.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.