Wrapped Bitcoin – WBTC token jako most do DeFi a ETH sítě

Co je Wrapped Bitcoin a k čemu je dobrý

Wrapped Bitcoin (WBTC) je ERC-20 token, který reprezentuje bitcoin na Ethereum blockchainu. Klíčovým aspektem tohoto tokenu je integrace bitcoinu do světa Ethereových peněženek, decentralizovaných aplikací a smart kontraktů.  Smyslem tohoto projektu je vnést hodnotu, která se na trhu s BTC nachází, do ethereové sítě. Wrapped Bitcoin spojuje sílu Bitcoinu a programovatelnou sítí Etherea. Wrapped bitcoin je krytý klasickým bitcoinem v poměru 1:1. Jednoduše můžete směňovat své BTC za WBTC prostřednictvím řady veřejných sítí a obráceně.

Je wBTC opravdový bitcoin?

Ne. Wrapovaný bitcoin není skutečný bitcoin. Ačkoliv jde o token jednoduše směnitelný za BTC v poměru 1:1, nejedná se o skutečný bitcoin. Řadu výhod klasického bitcoinu konverzí na wBTC ztrácíte.

Jaké výhody BTC ztrácíte?

  • Zabezpečení bitcoinové sítě
  • Možnost dělat instantní platby prostřednictvím Lightning Network
  • Některé aspekty privátnosti BTC
Získáte ovšem možnost účastnit se fascinujícího světa DeFi bez nutnosti vzdát se svého bitcoinového bohatství.

Jaké jsou hlavní výhody Wrapped bitcoin?

Možná se sami sebe ptáte “proč bych měl konvertovat své BTC za wBTC?” Existuje mnoho důvodů, proč byste měli zkusit wrapovat svůj bitcoin. Primárně můžete naplno využívat prostředí ethereového ekosystému. Ethereum v současnou chvíli nabízí na kryptoměnovém trhu největší síť s řadou využití.

Co lze dělat s wBTC?

  • Použít jej jako zástavu pro zajištění půjčky kryté BTC
  • Získat provize z poskytování decentralizovaných půjček
  • Získat výnos z liquidity poolů, či farmaření
Bitcoinoví HODLeři, kteří rádi využívají prostředí Etherea, tedy mohou využít své wBTC jako zástavu pro získání půjčky na decentralizovaných systémech. Stejně tak můžou využít své tokeny použít k poskytnutí půjčky k získávání provize. Na Compoundu a Aave vydělávají v současnou chvíli investoři roční výnos 0.02% až 0.09%. Držitelé wBTC, kteří jsou ochotni podstoupit vyšší míru rizika, mohou vložit své tokeny do liquidity poolů a vydělávat provize z poskytování likvidity, či těžební odměny. I když je tato forma investování mnohem riskantnější než poskytování půjček, roční výnosy jsou rovněž výrazně vyšší.

Jsou alternativy k Wrapped bitcoinu?

Wrapovaný bitcoin není jedinou tokenizovanou verzí bitcoinu. Dalšími zástupci jsou renBTC a BTCB.

renBTC

renBTC je stejně jako wBTC erc-20 token, který reprezentuje bitcoin na ethereovém blockchainu. Tento token má v současnou chvíli kapitalizaci 634 000$. Stejně jako wBTC, se renBTC využívá k investicím v prostředí ethereové sítě.

BTCB

BTCB je jedním z nejrychleji rostoucích bitcoin tokenů. BTCB operuje na Binance chainu a Binance smartchainu. Jedná se o BEP20 token.

Jak zawrapovat svůj bitcoin?

Nejjednodušší cestou k získání wrapovaného bitcoinu je výměna za některý eth-20 token na decentralizované směnárně Uniswap. Další možností je například web wbtc.cafe kde můžete poměrně jednoduše směnit bitcoin za wbtc. Stačí zadat adresu z Vaší ethereové peněženky (např. metamasku) a poslat odpovídající množství btc. Oboje možnosti jsou anonymní a bez KYC.

Mám se tedy wBTC zabývat? Nebo radši HODL?

Záleží jak chcete se svými bitcoiny nakládat. V případě, že vám přijde investování do BTC samo o sobě riskantní, doporučujeme wBTC neřešit a zůstat u klasického bitcoinu. V případě, že vás láká možnost namnožit své bitcoiny skrz yield farming, nebo staking, klidně si zkuste část portfolia do wBTC převést.  Než ovšem začnete investovat v rozsáhlém světě DeFi, určitě si udělejte patřičnou průpravu. Zároveň nikdy neinvestujte celou část svého portfolia. Ačkoliv můžete na ethereové síti DeFi protokolů získat zajímavé zhodnocení, je zde i významné riziko, se kterým je nutné počítat. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.