Výběr z Twitteru – Tesla, kanadské ETF a další novinky

Tesla koupila bitcoin za 1.5 miliardy dolarů

V minulých dílech mého twitterového seriálu jsem vás informoval o zájmu Elona Muska o bitcoin. V několika svých twitterových příspěvcích se k bitcoinu vyjadřoval a asi před 14 dny šokoval spoustu lidí, když si do svého twitterového bia dal jediné slovo: #Bitcoin. To nám mohlo napovědět co se chystá, ale spekulovalo o tom zatím jenom pár Tesla nadšenců. Tesla koupila bitcoin za 1.5 miliardy dolarů, což odpovídá asi 8 % volných prostředků společnosti. Tento krok spousta ekonomů vnímá jako zásadní, protože již se nejedná o malou společnost. Bitcoin se tímto dostal do indexu S&P 500, díky kterému teď nepřímo drží bitcoin každý investor do tohoto indexu. Tento index je tak rozšířený, že snad každý druhý fond drží jeho část. Kromě toho Tesla také informovala, že bude v blízké době přijímat platby za své produkty v bitcoinu, které může, ale také nemusí hned prodávat. Tedy pokud bude mít dostatek prostředků na provoz, může jeho cash-flow zůstávat v bitcoinu. Tím se část operací společnosti úplně vyhne tradičnímu systému.  

Přínos Bitcoinu a jeho ekologická stopa v porovnání s YouTube

V reakci na nákup bitcoinu Teslou se vyrojila spousta tweetů ohledně jeho vysoké spotřeby energie. Tento problém je složitý a nemá jasné východisko. Ale osobně vidím hlavní důvod, proč se v tomto směru útočí na Bitcoin, především v jeho nepochopení. Každý, kdo tweetuje o těchto ekologických dopadech, žije ve vyspělém státu, kde je riziko ztráty přístupu k bankovnictví a k rychlému znehodnocení úspor relativně malé. Proto si tito lidé přínos Bitcoinu neuvědomují. Více než polovina lidí na světě žije pod autoritářským režimem. Pro některé z těchto lidí se stal Bitcoin jediným prostředkem k přežití. Existuje několik neziskových organizací, pro které jsou příspěvky v bitcoinech jediným příjmem, protože ostatní systémy pro výběr peněz jsou zablokované autoritářským státem. Tato skutečnost je výborně shrnuta ve videu od Jima Epsteina.   Když se vrátíme k bitcoinové spotřebě energie. Jistě není malá, ale je díky přínosu bitcoinu ospravedlnitelná? To nechám na rozhodnutí čtenáře, jenom přidám do kontextu ještě další způsob spotřeby energie pro zamyšlení. Youtube a hraní počítačových her má větší uhlíkovou stopu než Bitcoin, tak proč se neútočí také na obrovskou spotřebu tohoto odvětví? Podle mého názoru především proto, že přínos Youtube a hraní jako zábavy každý chápe a nevadí mu. Podobné je to i se spotřebou vánočních světýlek, které také spotřebovávají obrovské množství energie. Je energie spotřebovaná pro osvětlení sobů, saní a stromů na zasněžené zahradě ospravedlnitelná? Je důležitější toto osvětlení, hraní her a sledování videí, nebo přístup k dobrým penězům lidem, kteří nemají jiné možnosti? Je důležitější obrana proti inflaci, nebo vzdělávání na Youtube? Já na tyto otázky neumím odpovědět, ale také nebudu pranýřovat Bitcoin za jeho spotřebu.  

ETF schváleno kanadskou jurisdikcí

Přichází spousty nových ekonomických instrumentů založených na bitcoinu. Nedávno vzniklo nové, na bitcoinu založené ETF v Německu a nyní přichází ETF, které uznala Kanada. Tyto nově vznikající ETF vytváří tlak na americké regulátory, aby povolili také ETF bitcoinový fond, o který by byl jistě velký zájem. V minulosti bylo v USA mnoho žádostí zamítnuto. Pokud americký regulátor brzy nepovolí některé z návrhů, přijde o zisky z daní, které budou putovat do jiných zemí.  

Mastercard dovolí obchodníkům přijímat kryptoměny

Mastercard oznámil plánované spuštění nové funkce na svém platebním systému. Obchodníkům bude nově umožněno přijímat kryptoměny. Ve zprávě nebylo zmíněno, že bude možné přijímat i bitcoin, ale zřejmě lze očekávat, že největší z kryptoměn nebude vynechána. Naopak můžeme očekávat, že bude možné přijímat i další kryptoměny, například ty vázané na dolar se přímo nabízí. Společnost Mastercard si již v roce 2013 podala patent na zpracovávání bitcoinových plateb, ale později tyto snahy opustila. Pokud Mastercard zavede přijímání plateb v kryptoměnách, umožní 30 miliónům obchodníků přijímat bitcoin nebo jiné krypto podle jejich přání.  

Jack Dorsey daroval 500 BTC na další vývoj Bitcoinu

Jack Dorsey (CEO Twitteru) daroval 500 bitcoinů do nové nadace nazvané ₿trust, která má primární účel financovat vývoj Bitcoinu. Tento fond by se měl zaměřovat speciálně na vývoj v Africe a Indii. Nadaci vytvořil bez jakékoliv vazby na Twitter, proto potřebuje na začátek 3 členy rady, do které se lze na přiložené adrese přihlásit. Někteří si myslí, že se Bitcoin nevyvíjí, ale s tím by určitě nesouhlasili bitcoinoví vývojáři, kterých je průměrně 50 za měsíc. Jackův krok je výborná zpráva pro vývoj open-source projektu, jakým je Bitcoin, kde často chybí prostředky na jeho financování.  

Miami jde naproti Bitcoinu

Starosta Miami Francis Suarez je první starosta z větších amerických měst, který zavádí bitcoin rovnou na čtyři možná použití. Starosta plánuje nabídnout zaměstnancům přijímat část platu v BTC. Chce také umožnit občanům Miami, aby mohli v bitcoinu platit poplatky a dokonce i daně. Jako poslední krok zveřejnil, že plánuje do BTC investovat prostředky města. Tím by se Miami stalo první státní instituci v USA se státními prostředky v bitcoinu. Většinou se po prvním odvážlivci přidávají velké počty následovníků. Bude se takový scénář opakovat i na poli státních institucí a bitcoinu? Přidají se další města?   [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.