V Irsku vzniká databáze zaměřená na bitcoinové podvody

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Je bitcoin stoprocentně anonymní?

Odpůrci kryptoměn často poukazují na jednu z vlastností bitcoinu, údajnou anonymitu, díky které je podle nich možné snadno vyprat peníze, nakoupit drogy, financovat terorismus apod. Není vše ale tak jednoduché, jak se zdá...

Každý si sice může jednoduše vytvořit libovolné množství adres, třeba i zvlášť pro každý nákup, nebo transfer peněz. Vzhledem k množství transakcí prováděných denně v bitcoinové síti je tak velmi obtížné identifikovat příjemce a odesílatele. Nikoliv však nemožné. Proto je lepší mluvit spíše o pseudonymitě.

Bitcoinová adresa přestává být anonymní v okamžiku, kdy je nutné ji spojit s identitou odesílatele - při vkladu na burzu, kde jsou uloženy jeho osobní údaje, nebo např. při nákupu zboží a zaslání na konkrétní poštovní adresu. To je ten jednodušší případ.

je bitcoin anonymní?Blockchain obsahuje historii všech transakcí a je tak absolutně transparentní. Na první pohled samozřejmě není možné zjistit, komu patří adresa A, ze které jsou zaslány bitcoiny na adresu B. Pátrání však usnadňují peněženky, které adresy generují. Transakce mohou být složeny z více odesílacích adres, zvláště v případě, kdy má odesílatel uložené různě velké částky na více adresách v jedné peněžence. Skoro s jistotou lze tedy říci, že platba složená z více vstupů patří jednomu člověku.

Další vlastností bitcoinu je, že nelze utratit jen část prostředků. Máte-li 3 BTC a zasíláte někam 1 bitcoin, odešlou se všechny 3 BTC a 2 bitcoiny se "vrací" zpět. A klient v PC - peněženka tyto 2 bitcoiny zasílá buď na stejnou adresu, ze které byly odeslány, nebo na další, tzv "change" adresy ve stejné peněžence. O těchto adresách běžný uživatel většinou ani neví. A právě takové "skryté přesuny" zjednodušují stopování trasy, po které bitcoin putuje...

Výzkumníci na stopě

Úměrně k tomu, jak přibývá různých podvodů a především krádeží, ke kterým anonymita bitcoinů svádí, narůstá také aktivita lidí, kteří se snaží strůjce těchto nekalostí odhalit. Ať už se jedná o soukromé iniciativy nadšenců, kterým není pověst bitcoinu lhostejná, nebo o práci různých vědeckých a univerzitních týmů.

V minulosti vzniklo několik studií, které se touto problematikou zabývají - jednou z nich je A Fistful of Bitcoins: Characterizing Payments Among Men with No Names , práce výzkumníků z University of California a George Mason University. Těm se podařilo sledováním toků v blockchainu spojit statisíce adres buď s konkrétními jmény uživatelů a organizací, nebo alespoň s přezdívkami na chatech a webových fórech. Stejně tak je možné dosledovat i adresy, na kterých skončily bitcoiny z krádeží na některých burzách.

Studenti staví databázi pro identifikaci podezřelých transakcí

Skupina studentů a pracovníků irské univerzity Trinity College Dublin jde ještě dál. Výzkum kryptografických projektů zde má již tradici a jedním z jejich posledních výsledků je databáze, která bude shromažďovat podezřelé transakce.

Tým, vedený profesorem Donaldem O'Mahonym, doufá, že databáze umožní identifikovat možné ukazatele podvodných praktik, krádeží, nebo praní špinavých peněz a přitom bude stále poskytovat dostatečnou anonymitu u běžných transakcí.

Profesor O´Mahony k tomu říká:

"Sledovali jsme vývoj bitcoinu a byli jsme fascinováni jejich uvedením na trh, tím, jak je lidé používají. Zároveň jsme ale byli překvapeni, jak málo se ví o tom, co se vlastně děje na úrovni každé transakce. A přesto, že je systém navržen tak, aby nemohl být centrálně ovlivňován, lidem by mohlo pomoci, kdyby věděli, že existuje způsob vytvoření obrazu o tom, co se v síti děje. Identifikovat podvodníky a pomáhat lidem se jim vyhnout bude určitě také užitečné"

Za tímto účelem se jeho tým snaží seskupovat sestavy bitcoinových adres do konkrétních obrazců, kde se porovnávají adresy použité pro platby s "change" adresami zmíněnými výše.Tyto jsou pak sloučeny do databáze, která týmu umožní propojit a identifikovat adresy sloužící ke skrytí podvodné činnosti.

Databáze v současné době pracuje v laboratorním režimu, ale O'Mahony říká, že by nebyl překvapen, kdyby v tom v budoucnu někdo ze studentů viděl obchodní příležitost.

BitIodine a další výzkumy

Podobných projektů však vzniká víc. Michele Spagnuolo, bezpečnostní inženýr pracující v současnosti pro Google, vytvořil ještě jako student Polytechnické univerzity v Milánu systém BitIodine.

bitcoin cluster

Stejně jako práce studentů v Dublinu, BitIodine analyzuje blockchain, sloučí adresy, které pravděpodobně patří stejným uživatelům, nebo skupinám uživatelů, třídí je a označuje a nakonec vizualizuje komplexní informace získané z bitcoinové sítě.

M. Spagnuolo však poukázal na to, že na rozdíl od irského projektu "nemá v úmyslu hodnotit dobré a špatné herce v bitcoinové síti". Místo toho doufá, že se  BitIodine stane "kostrou pro vybudování komplexnějších rámců pro bitcoinové forenzní analýzy".

Závěr? Bitcoin má do úplné anonymity rozhodně daleko. Na jedné straně existují "pračky" a mixovací služby, nebo altcoiny, u kterých je nedohledatelnost vlastníků hlavním motivem jejich vzniku, na druhé straně aktivity, které se snaží o opak. Zdá se, že hotovost a paklík anonymních dolarů v určitých kruzích ještě dlouho nic nepřekoná.

zdroje: Coindesk, CryptoCoinsNews

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.6/5 - (8 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.