Týdenní přehled krypto novinek – poslední pro rok 2020

Bitcoin dosáhl nové ATH 

Bitcoin pokračuje ve bláznivé jízdě. Prakticky každý den dosahuje nových cenových výšin. Konec roku 2020 tak bude v historii zapsán jako počátek třetího kryptoměnového bullrunu. Za vzestupem cen stojí primárně institucionální investoři, kteří se snaží nakoupit Bitcoin, dokud je ještě “levný”.  To dobře ilustrují postupné vstupy velkých finančních a technologických společností. Mezi ně patří např. Microstrategy, které nakoupilo BTC za více než miliardu dolarů nebo Guggenheim Partners či MassMutual.  Zdá se, že jsme tak svědky něčeho, co by se dalo nazvat institucionální FOMO. To je hnáno narativem o úložišti hodnoty, kam si společnosti “schovávají” peníze před inflací.  Graf BTC vytvořil pomyslné schody, po kterých stoupá do dříve neprozkoumaných výšin. Vytvořil se nám tak opakující vzorec, kdy cena roste k rezistenci, u které se následně drží a pak jí prorazí.  cena bitcoinu prosinec 2020 graf Cena Bitcoinu je tak nadále v rostoucí tendenci na všech časových rámcích. Je nicméně důležité pamatovat na to, že cena BTC již bez přestání 3 měsíce roste. Riziko korekce je tak velmi vysoké

Zájem retail investorů konečně roste

Ačkoliv je nynější vzestup ceny hnán primárně institucionálními investory, tak i retail se pomalu probouzí. To ilustruje vzestup vyhledávání výrazu Bitcoin na Google trends.  google trends bitcoin graf V Google Trends tak za sebou máme první výraznější indicii o tom, že zájem ze strany malých investorů roste. Jak je vidět na grafu, tak se blížíme na úroveň polovičního zájmu v porovnání s rokem 2017, kdy se na trh hnalo enormní množství nových investorů.  Retail investoři obvykle reagují na až na výrazný vzestup ceny, který je pro ně pobídkou k naskočení na rozjetý vlak. Velkým rozdílem proti roku 2017 je masivní rozvoj infrastruktury umožňující snadný vstup do světa kryptoměn.  Největším zlomem bylo přidání kryptoměn do platební sítě Paypal. Téměř 400 milionů uživatelů Paypalu získalo nárazově možnost jednoduchého investování do kryptoměn. K podobnému kroku se uchýlilo více investičních aplikací, jako je např. CashApp.  Bariéry pro vstup do světa kryptoměn jsou historicky nejnižší a nakoupit Bitcoin a další kryptoměny je čím dál snažší, což umožňuje vstupy větších skupin investorů. Nynější odhady o počtu majitelů kryptoměn jsou okolo 2% světové populace (střední hodnota odhadů).  Stále se tak nacházíme na úplném počátku změny finančního paradigmatu. 

SEC žaluje Coinbase

V minulém týdnu oznámil americký regulátor SEC (Securities and Exchange Commission), že oficiálně podává žalobu na společnost Ripple za prodej cenných papírů ve formě XRP. XRP je dlouhodobě kritizováno za centralizovanou náturu pod společností Ripple. Ripple financoval provoz své společnosti právě prodeji XRP retail investorům.  XRP reagovalo na zprávy obrovským cenovým propadem. Za zmínku také stojí, že přes 50% mincí XRP je stále pod kontrolou společnosti Ripple.  Problém s XRP se nicméně začíná šířit jako požár. Další velkou společností v hledáčku SEC je nově největší americká burza Coinbase, která má brzy spouštět své IPO. SEC podal žalobu také na Coinbase za to, že prodávala XRP svým klientům.  U Coinbase (neplést s Coinbase PRO, což je klasická burza) funguje systém prodejů tak, že uživatelé neobchodují mezi sebou, nýbrž Coinbase nakoupí určitou kryptoměnu a pak ji prodá investorovi a za zprostředkování prodeje si vezme “bonus”, technicky vzato je to tedy směnárna.  A právě to je kámen úrazu. Podle SEC totiž v Coinbase věděli, že dle platných zákonů bude XRP spadat mezi cenné papíry. Tím se podle SEC dopustila burza překročení zákonných hranic.  Jak Coinbase, tak i další burzy jako Bittrex či Binance US již delistují XRP v obavě z dalších zásahů ze strany regulátorů.  Případ XRP a Coinbase ilustruje velké nebezpečí centralizovaných entit ve světě kryptoměn. Burzy jsou snadno napadnutelné regulátory a to stejně jako centralizované společnosti stojící za vydáváním kryptoměn.  U decentralizovaných burz či kryptoměn je toto riziko minimalizováno. Smutnou pravdou nicméně je, že velká část kryptoměnového prostoru stále stojí na centralizovaných burzách. Až v posledním roce vidíme vzestup tzv. Dexů (decentralizované burzy). 

Uniswap má zamčeno 2 miliardy dolarů

Jak již bylo řečeno v předchozí části, tak momentálně zažíváme vzestup decentralizovaných burz. Jasným lídrem tohoto prostoru je Dex Uniswap, který přišel s přelomovou metodou tzv. Automated Market Makers.  To v podstatě znamená, že burza funguje autonomně na smart kontraktech a každý se může podílet na jejím provozu pomocí poskytování likvidity. Za poskytování likvidity (nahrání financí do společného poolu) jsou pak účastníci odměněni v podobě části poplatků.  Celková hodnota zamčené likvidity (TVL- Total value locked) překročila po propadu opět úroveň 2 miliard zamčených dolarů.  uniswap v grafu Uniswap zapadá do širšího kontextu odvětví decentralizovaných financí. Ty po překotném růstu zažili první větší propad. Decentralizované finance jsou nicméně nejvyužívanější decentralizované aplikace v prostoru kryptoměn a zdá se, že se opět vrací jejich čas. 

VanEck žádá o schválení ETF

Bitcoin ETF je jedním z finančních nástrojů, který na trhu stále chybí. Vznik ETF (Exchange traded fund) by výrazně usnadnil cestu k Bitcoinu pro další velké instituce. Společnost VanEck (investiční společnost spravující 49 miliard dolarů) nově oznámila, že podává další žádost o založení ETF Bitcoinu.  Americký regulátor SEC nicméně dlouhodobě odmítá umožnit vznik ETF. Hlavním důvodem je fakt, že se jedná o neregulovaný trh, který je podle SEC zároveň výrazně manipulován tzv. velrybami, což jsou hráči na trhu, kteří vlastní enormní množství BTC.  Situace se nicméně radikálně mění. V posuzování ETF totiž budou hrát enormní roli vstupující instituce, které přináší větší míru důvěry v novou technologii. Zapomínat se nesmí ani na korporátní lobby. Velké instituce chápou, že schválení ETF bude dobré pro cenu BTC a tudíž budou do budoucna na schválení tlačit.  Zároveň se bude měnit obsazení úřadu regulátora SEC. V radě SEC prozatím zasedala Hester Pierce jako jediný zastánce schválení Bitcoin ETF. Po volbě nového obsazení se může stát, že nová rada SEC bude zastávat přívětivější postoj k uznání kryptoměn jako relevantní technologie. 

CME na topu Bitcoin futures

Zajímavá situace nastala na trhu s kryptoměnovými deriváty. Vstupy institucionálních investorů dostaly jedinou regulovanou futures burzu v USA na top mezi kryptoměnovými platformami.  CME se tak stalo největší derivátovou burzou a objemy jejich obchodů pokořily celou konkurenci.  derivátové burzy pořadí Open interest, tedy počet otevřených futures pozic, dosáhl na 1.61 miliardy dolarů a CME tak předehnalo burzy jako Okex, Binance či Bybit. Dlouhodobý propad můžeme vidět u Bitmexu, který podobně jako XRP čelí žalobě ze strany amerických regulačních orgánů.  CME tak ilustruje celkový obrázek, kdy hrají instituce naprostý prim v tom, kam se trh nyní vyvíjí. CME zároveň hlásí rekordní počet shortů.  CME pákové obchody Analytický server Skew přinesl přehled dat z burzy CME (pouze pro BTC). Červená linie reprezentuje pákové obchody, které jsou nyní na rekordních shortech. To by napovídalo tomu, že institucionální svět předpokládá výraznější dump.  Zároveň se nabízí i varianta masivního short squeeze. To by mělo za následek vzestup ceny, který přichází ve chvíli, kdy příliš mnoho traderů riskuje vysoké páky na jednu stranu. 

Závěr

Konec roku se nese ve znamení radikálního růstu cen hnaného institucionálním světem, což ukazují jednotlivé indicie jako open interest na CME futures. Zároveň vidíme také tvrdé zakročení ze strany amerického regulátora na centralizované společnosti.  Právě nebezpečí silných regulací by mohlo kryptoměny zbrzdit ve vývoji. Slabou stránkou nynějšího světa kryptoměn je fakt, že většina investorů nadále spoléhá na centralizovaná řešení, která jsou zranitelná ze strany regulačních orgánů.  Řešení je v decentralizovaných službách a primárně pak v decentralizovaných financích. Ty se primárně budují na síti Ethereum a postupně vznikají další Defi ekosystémy na ostatních smart-kotrakt platformách. Decentralizace je klíčovou vlastností nejen proto, aby byl daný systém férový pro všechny účastníky, ale také vytváří rezistenci vůči útokům ze strany konkurujících si systémů. Rok 2021 se tak pravděpodobně ponese v duchu rozvoje decentralizovaných služeb na úkor centralizovaných řešení.  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.7/5 - (12 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.