Týdenní krypto zprávy a novinky – buďte v obraze

Máme za sebou mírně řečeno pár perných týdnů. Mezi všeobecnými obavami z nadcházejících regulačních opatření světových vlád, geopolitické tenze či nadměrné inflaci směřující k hrozící stagflaci se zde rýsuje alespoň prozatímní stříbrná linie, která poukazuje i na pro mnohé překvapivě pozitivní vyhlídky. V dnešních zprávách si odlejeme po troše od každého soudku a pokusíme se namíchat čirý pohled na dnešní vývoj krypto, ale i celosvětových akciových trhů a vývoje monetární politiky dnešního světa.

Jeremy Powell klidní trhy, zatímco strach z příchodu stagflace sílí

Během necelého minulého měsíce se index světových akciových trhů propadl o dalších 2,5 trilionů dolarů. Nejistotě trhů a exodu investorů směrem ke stabilním měnám a komoditám nahrává napjatá situace v Ukrajině, posilující strach z možnosti přechodu ekonomiky do stagflační fáze a také nedávný jestřábí přístup Evropské centrální banky.   Trhy se navíc od začátku března potýkají s paranoiou vyplývající z napjatého očekávání postupu předsedy Federálního rezervního systému Spojených států amerických, Jeromeho Powella. Nicméně, jak bývá zvykem, trhy počítají s tou nejhorší možností dopředu. Jakmile k předem očekávané a obávané události dojde, trhy si uleví a prodejní sentiment ustoupí. V tomto případě se jednalo o velmi důležitý FOMC meeting, během kterého se Powell vyjádřil k nadcházejícímu přístupu FEDu k inflaci a obavám z recese. Napříč strachu investorů z jestřábího přístupu FEDu a větším, než očekávaným zvedáním úrokových sazeb se Powell k celé věci vyjádřil s naprostým klidem a veškeré účastníky trhu uklidnil: „…plně očekáváme, že se nám míru inflace podaří navrátit ke stabilním 2 %. Bude to trvat o něco déle, než jsme očekávali, ale míříme tam.“ Powell zároveň sklidil ze stolu jakékoli obavy z nadcházející recese: „… nemáme žádný důvod dávat za pravdu současným obavám z recese. Riziko se v tomto případě rozhodně nezvedlo. Vše nasvědčuje tomu, že se naše ekonomika nachází ve velmi silné pozici.“ FOMC meeting je v tomto případě pro celosvětové i krypto trhy názornou ukázkou pořekadla „prodej obavu z nadcházející události a kup její potvrzení“. To samé ostatně platí i během býčího trhu a očekávání nadějných událostí, pouze naopak.

Biden podepsal federální rozpočet o hodnotě 1,4 trilionu dolarů

Hned vedle zmírnění jestřábího přístupu FEDu se projevil i Bidenův holubičí tah. Zatímco světová média hovoří zejména o znamenité podpoře Ukrajině, která je v novém rozpočtu vyčíslená na téměř 14 miliard dolarů, z celkového pohledu se jedná o pouhou částečku celého rozpočtu, který je nyní podobně masivní jako za kritických dob covidových monetárních opatření. 1,5 trilionu dolarů je nepředstavitelně obrovská částka. Zatímco trhy během posledních pár dnů zelenají a tiskárna FEDu se zahřívá, makro experti se obávají, kam tato monetární politika dlouhodobě povede. I přes klidný projev výše zmíněného Jeremyho Powella povedou tyto monetární injekce dle určité části expertů k jedinému, a to nezkrotitelné míře inflace a následující stagflaci. Pro krypto trhy se v tomto případě však nejedná o podobně býčí zelenou vlajku jako v dobách, kdy byl Covid stále žhavým tématem. Dnes již běžný občas USA nedostane covidový šek měsíc od měsíce, ale bude se potýkat se zdražujícím se zbožím a neschopností utrácet za “zbytečnosti“ tolik, jako v posledních pár letech. Monetární politika a ekonomický vývoj dnešní doby je naprosto kritickým aspektem, který bok po boku vývoje kryptoměn nemáme jinou možnost než bedlivě sledovat.

Biden podepsal exekutivní příkaz o kryptoměnách

Další strašák krypto trhu, ze kterého se vyklubalo pouze další mírné varování, a dokonce i v určitém smyslu náznak ke směru pozitivního vývoje kryptoměnových technologií v USA, je nový exekutivní příkaz o kryptoměnách prezidenta Bidena. Zatímco naprostá většina trhu čekala tvrdý regulační zásah i naprostou stopku pro kryptoměnový průmysl v USA, Bidenův exekutivní příkaz v podstatě nic nemění a je pouhou snůškou běžných varování a nabádání k zodpovědnému vývoji „…rychle se vyvíjejícího, avšak nadějného trhu s kryptoměnami a blockchainovými technologiemi.“ Součástí v předchozích týdnech strašidelného exekutivního příkazu jsou tedy pouze běžné ujištění o blížících se regulacích vznikajících za účelem ochrany investorů, ale také podpora pro krypto trh jakožto součásti kompetitivní schopnosti Spojených států v oblasti moderních finančních technologií. Exekutivní příkaz si lze vyložit individuálně, nicméně prozatím to vypadá, že se žádná ze zmíněných regulací neprojeví dříve než startem roku 2023.

Mainstream hedge fondy do krypta nalévají čerstvé miliardy dolarů

Klasickou ukázkou kontrastu přemýšlení vystrašených retail investorů v porovnání s movitými fondy, které si mohou dovolit do trhu vstupovat s delší časovou perspektivou, jsou nyní hedge fondy, mezi něž patří společnosti investičních veteránů jako je Alan Howard či Paul Tudor Jones. Jako příklad zde nové finanční reporty ze strany zpravodaje Wall Street Journal zmiňují Tudora Jonese, jež se ke krypto trhu staví výrazně pozitivním způsobem a plánuje ho využít jako kryt proti zvyšující se inflaci. Tudor Jones plánuje vstup do krypta jako součást investiční taktiky jeho fondu Tudor Investment Corporation. To samé má v plánu i fond Alana Howarda, Brewan Howard Asset Management. Vypadá to, že největší světové balíky peněž se faktorů jako jsou exekutivní příkazy prezidenta Bidena nebojí a do krypta, jakožto pojistce proti inflaci i vzkvétajícího technologického průmyslu, skáčou po hlavě. Zde vyvstává vzpomínka na staré známé pořekadlo: pokud nevíš, jak investovat, prostě následuj hlavní peněžní tok.

Elon Musk stále na straně krypta

Příznivý vítr vane i od jednoho z bezpochyby nejmazanějších investorů i nejsofistikovanějších inovátorů dnešní doby, Elona Muska. Po jeho nedávném vyjádření si mnou ruce téměř všechny hlavní komunity krypta: držitelé kryptoměn Bitcoin, Ethereum i Doge. Po Elonově veřejném rozhovoru s nezdolatelným býkem všem Bitcoin býků Michalem Saylorem známý zakladatel Tesly dodal:

„Všeobecnou poučkou pro ty, kteří tohle čtou, je zapamatovat si všeobecný princip toho, že vlastnit reálné věci a komodity jako jsou nemovitosti či akcie je výhodnější než skladovat měny podléhající inflaci. Já osobně stále držím svůj Bitcoin, Ethereum i Doge.“

 

Mark Zuckerberg oznamuje implementaci NFT do Instagramu

NFT sektor během posledních pár dnů vstal jako fénix z popela. Mimo příchod dlouze očekávaného APE tokenu věnovaného všem držitelům legendární NFT kolekce Bored Ape Yacht Club, jehož hodnota na jednu NFT opici se pohybuje okolo 140 tisíc dolarů, se novými plány pochlubil i celosvětově známý CEO Facebooku, Mark Zuckerberg. Dle jeho slov se můžeme těšit na příchod NFT technologie na globálně adoptovanou platformu Instagram:
„Na implementaci NFT do Instagramu aktivně pracujeme a chceme, aby k ní došlo v blízké době. Prozatím si netroufám přesně nastínit, jakým způsobem vše proběhne. Nicméně, v následujících měsících bystě měli možnost aktivně vytvářet NFT přímo na Instagramu. Já osobně doufám, že bude možné mintovat NFT věci jako je oblečení pro vaše avatary a tak podobně. Samozřejmě nám v cestě stále stojí řada technologických bariér, na kterých musíme zapracovat za účelem bezproblémové implementace NFT technologie.“
Mimo Marka Zuckerberga a peněžních kapacit jako jsou výše zmíněné fondy Alana Howarda a Paula Tudora Jonese se do Web3 světa žene i Microsoft. I přes svět plný nástrah, geopolitické tenze a monetární nejistoty je jedna věc stále jasná: Web3, NFT technologie, DeFi a celkově krypto průmysl je na vzestupu a nevypadá to, že by tento vývoj mohlo cokoli zastavit. Naopak, veškeré světové dění této finanční a internetové revoluci vyloženě nahrává.   ZDROJE: Foimbert. (2022, March 16). A full recap of the Fed's rate hike decision and Powell's market-moving comments. CNBC Yahoo! (n.d.). Stagflation expectations rise amid fears that 'inflation is permanent,' bofa survey finds. Yahoo! Finance. Ponciano, J. (2022, March 16). Biden signs $1.5 trillion spending bill with $14 billion for Ukraine aid-here's what's in it. Forbes. Zuckerman, G. (2022, March 9). Mainstream hedge funds pour billions of dollars into crypto. The Wall Street Journal. Wagner, C. (2022, March 9). Biden signs Crypto Executive Order promoting "Responsible innovation". Blockworks Independent Digital News and Media. (2022, March 16). NFTs are coming to Instagram 'soon', Mark Zuckerberg warns. The Independent. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.