Twitter výběr – Stock-To-Flow jako Moorův zákon?

Nejasnosti kolem statistiky Stock-To-Flow

Nick je anonymní uživatel Twitteru, který jako první přišel s teorií, že Stock-To-Flow (S2F) hodnota modelu autora PlanB je kointegrovaná s cenou. To znamená, že je statistická závislost mezi S2F a cenou bitcoinu. Kointegrace se dokazuje statistickým testem. Jedna z podmínek testu je, že vstupní proměnné, tedy i S2F musí být statisticky náhodné. Podle Nicka S2F to bohužel nesplňuje, tedy se nedá statisticky dokázat, jestli je závislost mezi modelem a cenou. Tento tweet odstartoval vášnivou diskuzi ohledně S2F modelu a o jeho možnostech předpovídat cenu. Nick později dodává, že všechny modely jsou špatně, a měly by být vždy brány pouze jako možný vývoj, ne jako přesná předpověď. Také zmiňuje, že model nám ukazuje jistý vztah mezi cenou a hodnotou S2F, což je podle něj důležité. Autor S2F PlanB vytvořil anketu, ve které se ptal svých followerů jestli si myslí, že následující sdělení jsou pravdivá, nebo nepravdivá:
  1. Prediktivní schopnost S2F modelu závisí pouze na přítomnosti kointegrace
  2. S2F hodnota není náhodná a proto se nemůže dokazovat závislost mezi modelem a cennou
V odpovědi na tuto anketu píše, že obě tvrzení jsou nepravdivé. A 67 % respondentů chybně odpovědělo. Dále uvádí několik vlastních tvrzení, které mu zatím na Twitteru nikdo nevyvrátil.
  • S2F model nezávisí na kointegraci
  • Kointegrace se ani nedá aplikovat na druhý model od PlanB tzv. Stock-To-Flow cross Asset, který není závislý na čase
  • S2F model i bez přítomnosti kointegrace neznamená, že není žádná korelace mezi cenou a modelem
  • S2F hodnota je náhodná proměnná
  • Nenáhodné proměnné lze použít na regresi neboli modelování

Jak to vidí Adam Back

Adam Back je CEO společnosti blockstream.com a kryptograf, jehož práce byla citována v Bitcoin white paper, což je originální práce tvůrce Bitcoinu, celou práci naleznete v článku Český překlad originálního textu vynálezce Bitcoinu. Adam přirovnává a doporučuje na model pohlížet jako na Moorův zákon. Moorův zákon je v podstatě pozorování, že se počet tranzistorů na procesoru počítače zdvojnásobí přibližně každé 2 roky. Podobně se dá říct, že pozorujeme pro aktiva s vyšší S2F hodnotou vyšší tržní cenu. A u Bitcoinu se S2F zvětšuje a aktuálně je téměř stejná jako u zlata, takže pokud cena bitcoinu bude odpovídat modelu, pak by tržní cena měla odpovídat přibližně ceně za zlato, tedy $288 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Více se můžete dočíst v originálním článku Bitcoin Stock-to-Flow Cross Asset Model a také v českém článku, který se modelu Stock-to-Flow věnuje v samostatné predikci ceny bitcoinu po halvingu. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.