Český Trezor reaguje na průšvih Ledgeru slevami, ten stále obhajuje kontroverzní update

Bylo jen otázkou času, kdy ostatní výrobci hardwarových peněženek využijí problému ohledně cloudové služby Ledgeru. V čele s českou firmou Trezor nabízejí ostatní výrobci slevy na své produkty ve chvíli, kdy ty své uživatele Ledger zklamal. Trezor aktuálně propaguje hardwarové peněženky s bezpečným open-source zdrojovým kódem, které drží seed offline. Do 21. května tedy můžete díky poslednímu updatu Ledgeru koupit produkty Trezor s 15% slevou.

Řada uživatelů je zklamaných, někteří update ale hájí

Přestože naprostá většina uživatelů i expertů varuje Ledger před nasazením nového updatu, najdou se i tací, kteří krok firmy hájí. Podle nich se jedná o nezastavitelný krok dopředu a v budoucnosti považují služby online zálohy seedu za nevyhnutelné. Funkce navíc není povinná a pokud nechcete svůj seed zálohovat online, službu nemusíte využít. Problém je ale v tom, že funkce odesílání seedu do onlinu vůbec v Ledgeru je a mohou ji využít případní útočníci. Velká kontroverze ohledně rozhodnutí firmy Ledger ale umožnila ostatním výrobcům upozornit na své produkty. Například český Trezor aktuálně propaguje své produkty s open-source kódem a seedem, který nikdy neopustí zařízení. Podle údajů na webu Trezoru prodala společnost dosud více než 300 tisíc kusů Trezor Model T a přes 750 tisíc kusů Trezor Model One.  Lze ale očekávat, že problém s posledním updatem Ledgeru přetáhne některé uživatele k Trezoru. Jeden z majitelů firmy Marek Palatinus přitom v nedávném pořadu vtipkoval o tom, že připravují zásoby pro příští bullrun. Možná je budou potřebovat o něco dříve. O svých slevách informovala také kanadská firma vyrábějící hardwarovou peněženku Coldcard. Zatímco ostatní výrobci nabízejí velké slevy, Ledger se stále snaží ujistit své uživatele o tom, že služba je maximálně bezpečná. Většina ale vidí problém v uploadu seedu na tři různé korporátní servery a navíc ověření prostřednictvím průkazu totožnosti. Pokud tedy chcete nahrát seed do zálohy od Ledgeru, musíte ve své hardwarové peněžence v podstatě projít procesem KYC. Takovou funkci velká část bitcoinerů samozřejmě nepřijala dobře.

Ledger stále vysvětluje bezpečnost online zálohy seedu

Přestože Ledger svou novou funkci zřejmě považoval za dobrou, většině uživatelů se nelíbí. Ledger hájí své rozhodnutí tím, že uživatelé mohou obnovit svou peněženku odkudkoliv, pouze na základě průkazu totožnosti. Má se tedy jednat o vylepšení, které ještě více zabezpečí seed uživatelů, který může být v papírové formě snadno poškozen. Hlavní technologický ředitel společnosti Ledger neustále upozorňuje na to, že služba je dobrovolná a není nutné ji využívat. Uživatelé ale mají obavy už z toho, že se daná funkce v jejich hardwarové peněžence má nacházet. Navzdory neustálému vysvětlování ze strany Ledgeru ale řada odborníků označuje tuto poslední aktualizaci za nemysl. Někteří dokonce obviňují společnost z toho, že vystavují kryptoměny svých klientů zbytečnému nebezpečí. Firma Ledger zažila poslední podobné fiasco v dubnu, kdy představila hardwarovou peněženku na krk. Kromě toho, že takový produkt porušuje hlavní zásady bezpečného uchování bitcoinu, jedná se pouze o “flashku”, kterou můžete nosit kolem krku. Daleko větší problém je ale odcizení informací o 270 000 uživatelích ze serverů Ledgeru v roce 2020, na které v souvislosti s novou službou uživatelé znovu vzpomínají. Část uživatelů v té době dokonce dostávala výhrůžky smrtí, protože hackeři znali jejich e-mailové i fyzické adresy. Někteří uživatelé společnost Ledger dokonce žalovali, ale neúspěšně. Společnost odmítla uznat stížnosti uživatelů a nikdy neposkytla žádné kompenzace. Největší problém tedy je, že stejná firma aktuálně nabízí svým uživatelům, že se jim postará o seed. Ten navíc rozdělí na tři části a pošle do tří různých společností. Není tedy divu, že se většině uživatelů nová služba Ledger nelíbí. 
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.