Bitcoin Trezor – recenze. Jak mít bitcoiny v bezpečí
Naše hodnocení: 100%
Cena
1 700 Kč
Typ
Hardware
Vhodná pro systém
iOS / Android
Počet aktiv
1650
Jazyk
Angličtina
Plusy
 • důvěryhodné zařízení, bezpečné úložiště
 • absolutní ochrana před keyloggery, nelze „odečíst“ heslo
 • pohodlná a intuitivní obsluha
 • skvělá záloha, umožňuje kompletní obnovu i při ztrátě, zničení zařízení
 • PIN ochrana před cizím zásahem
Mínusy
 • instalační návody a obsluha jen v angličtině
 • plastové provedení – působí trochu lacině, dle vyjádření výrobce je ale odolnější než kovová varianta
 • oficiálně komunikuje a funguje jen s online peněženkou Mytrezor.com . V této chvíli lze však využít i podporu peněženky Electrum 2.0, která je vydaná zatím ve vývojářské verzi na GitHub.com

Bitcoin Trezor – recenze. Jak mít bitcoiny v bezpečí

V tomto článku si popíšeme veškeré výhody držení kryptoměn v hardware peněženkách a zároveň vás naučíme, jak správně a bezpečně používat konkrétně wallet pocházející od šikovných českých ručiček, Trezor Model One a Trezor Model T. 

Nejen to, důkladně se podíváme také na to, jaké rozdíly jsou mezi levnější (Model One) a dražší (Model T) verzí Trezoru. Pojďme na to.

Jak bezpečně uchovávat, posílat a přijímat bitcoiny

V tomto článku si popíšeme veškeré výhody držení kryptoměn v hardware peněženkách a zároveň vás naučíme, jak správně a bezpečně používat konkrétně wallet pocházející z šikovných českých ručiček, Trezor Model One a Trezor Model T

Nejen to, důkladně se podíváme také na to, jaké rozdíly jsou mezi levnější (Model One) a dražší (Model T) verzí Trezoru. Pojďme na to.

Jednou z výhod bitcoinu a jeho decentralizované podstaty je, že se svými prostředky můžete nakládat a mít je pod kontrolou, aniž byste k tomu potřebovali služby banky. Bitcoiny můžete kdykoliv poslat, přijmout, levně, rychle a bezpečně. A právě bezpečí je to, co působí nejvíce lidem starosti.

Nejen peníze, také bitcoiny vám můžou ukrást, zpronevěřit, nebo je získat podvodem.

Existuje několik způsobů, jak své bitcoiny můžete uchovat – a také jak o ně přijít:

 • On-line peněženky, burzy, směnárny – ve všech těchto případech svěřujete bitcoiny třetí straně a nemáte pod kontrolou peněženku, kde jsou uchovány. Směnárna může zkrachovat, být vykradena – nejznámějším případem je konec burzy Mtgox na začátku r. 2014. Uchováváte-li kryptoměnu v on-line peněžence, jako je např. Coinbase, nemáte privátní klíč a opět se spoléháte na to, že se o bezpečnost vašich prostředků postará někdo jiný. Proto se doporučuje mít zde jen menší, operativní množství btc.
 • Mobilní peněženky – některé fungují na principu on-line wallet, kde má k privátnímu klíči přístup třetí strana, několik jich funguje i na principu vlastního privátního klíče.  To je sice lepší varianta – mobilní telefon můžete ale ztratit, může být ukraden, nebo být stejně jako počítač zavirován… Základem je proto mít kvalitní zálohu a také jej používat spíš pro operativní případy. Tedy pro běžné placení, ne jako hlavní úložiště. Několik příkladů zdebitcoin wallet
 • Softwarové peněženky v počítači. Ať už si instalujete full verzi peněženky, která stahuje celou historii blockchainu, nebo light verzi, v obou případech je důležité nastavení dlouhého a bezpečného hesla. A samozřejmě zálohování peněženky a privátních klíčů na bezpečném úložišti, případně vytvoření „paper wallet“ – vytištěný privat key, který bude uložen offline. Přesto si nemůžete být 100% jisti, že váš počítač není infikován keyloggerem – tedy útočným programem, který zaznamenává činnost klávesnice. Jakkoliv silné heslo tak může být přečteno a nepozorovaně zasláno útočníkovi. A pokud jde o paper wallet, i tu musíte v případě, že potřebujete peníze někam přesunout, spojit s online světem – naimportovat do PC. Což opět snižuje bezpečnost a není to ani pohodlné při častých platbách.

Existují dokonce ještě sofistikovanější způsoby, jak někoho o bitcoiny připravit – např. podstrčení „falešné“ adresy, na kterou jsou btc zaslány namísto zamýšleného místa určení.

Jak tedy dosáhnout toho, abychom mohli bitcoiny ukládat a posílat bez obav z hackerů, zavirovaných počítačů, případně chyb, nebo okradení při odesílání?

Stejnou otázku si před časem položili vývojáři z české firmy Satoshi Labs (jedním z nich je Marek Palatinus – Slush, který stojí za „vynálezem“ konceptu těžících poolů). A výsledkem je produkt, na který se bitcoinová komunita těšila a od léta 2014 je v „ostrém provozu“. Bitcoin Trezor. Jeden jsem si také koupil, otestoval a sepsal první dojmy a zkušenosti s tímto zařízením.

Plusy
 • důvěryhodné zařízení, bezpečné úložiště
 • absolutní ochrana před keyloggery, nelze „odečíst“ heslo
 • pohodlná a intuitivní obsluha
 • PIN ochrana před cizím zásahem
 • skvělá záloha, umožňuje kompletní obnovu i při ztrátě, zničení zařízení
 • jednoduché a malé, lze nosit u sebe jako klíčenku
 • výběr z několika barevných provedení
 • do budoucna lze použít i pro jiné měny – již nyní pro Litecoin (Electrum LTC – vývojářská verze)
Mínusy
 • instalační návody a obsluha jen v angličtině
 • plastové provedení – působí trochu lacině, dle vyjádření výrobce je ale odolnější než kovová varianta
 • oficiálně komunikuje a funguje jen s online peněženkou Mytrezor.com . V této chvíli lze však využít i podporu peněženky Electrum 2.0, která je vydaná zatím ve vývojářské verzi na GitHub.com

Jak funguje Bitcoin Trezor

Trezor jsem viděl již dřív, ve fázi prototypu, který s sebou Slush nosil na setkání komunity – bitcoin meetup. Tam také proběhlo moje první seznámení s fungováním a principem, na jakém zařízení pracuje.

V běžné bitcoinové peněžence provádíte transakci – vložíte btc adresu příjemce (nebo sejmete QR kód), částku a vše potvrdíte. Ještě předtím zadáte své heslo. Tím transakci potvrdíte privátním klíčem, který je v peněžence uložený.

V Trezoru to probíhá podobně – rozdíl je v tom, že transakci sice zadáváte na obrazovce počítače, potvrzení privátním klíčem však probíhá mimo počítač – s několikanásobným ověřením správnosti btc adresy a pouze jednosměrnou cestou.

Bitcoin Trezor je vlastně samostatná počítačová jednotka, hardwarová peněženka, ve které je uložený privátní klíč. Připojení k PC probíhá přes USB a tím, že je zařízení izolované od PC a také jednostranné, nehrozí „přečtení“ hesla keyloggerem.

A jsou zde pojistky navíc – transakce se zobrazují také na malé obrazovce Trezoru a potvrzují mechanicky. Tedy stisknutím tlačítka přímo na zařízení – a to za vás žádný hacker neudělá…

Jak jsem koupil Trezor

Jak jsem již zmínil, Bitcoin Trezor je český produkt. Satoshi Labs jej prodává na vlastním eshopu, cena je 69 USD za Trezor Model One a 219 USD za Trezor Model T.

K dodání je ve třech základních barvách – bílá, šedá, černá. Dodání kamkoliv po světě je podle ohlasů velmi rychlé.

Krabička, ve které je zařízení dodáváno, je opatřena bezpečnostní nálepkou s holografickým tiskem a příjemce tak má větší jistotu, že obdržel originál. Balení obsahuje Trezor, malý kabel s USB, návod k použití a nyní také poutko – klíčenku.

Provedení je v plastu a upřímně řečeno, nepůsobí nijak luxusně, i když je výlisek čistý, bez vad – připomíná trochu dětskou MP3.. Na druhou stranu to ale můžete ocenit, i když budete v Trezoru uchovávat velké hodnoty, nepoučené zloděje nebude tolik lákat ke zcizení.

Návod je v angličtině a ani na webu Satoshi Labs českou příručku nenajdete – Trezor je od začátku vyvíjen jako globální produkt.

Pokud máte raději video formát, můžete shlédnout rozbalovací i instalační video zde:

 

Instalace, první záloha

Instalace Trezoru není složitá, postup je v návodu vysvětlen krok za krokem. Těch kroků je poměrně dost – ale je nutné s tím počítat a brát to jako daň za bezpečnost už při instalaci.

Trezor si po prvním zapojení automaticky stáhne plugin prohlížeče  (Trezor Bridge), aby mohl počítač komunikovat s aplikací – peněženkou Trezor Suite. Ta byla vyvinuta speciálně pro toto zařízení. Podobně jako v jiných peněženkách zde můžete posílat, přijímat bitcoiny, sledovat historii transakcí a vytvářet nové btc adresy. Potvrzování ale probíhá izolovaně – právě v samotném Trezoru.

Po instalaci pluginu vyzve Trezor k zadání PINu. Ten slouží jako ochrana např. při ztrátě zařízení, nebo např. ponechání Trezoru bez dozoru. Bez PINU nelze odeslat transakci. PIN je také chráněn proti opakovaným pokusům o uhodnutí – po každém dalším chybném zadání se zdvojnásobuje doba k novému pokusu.

PIN je zadáván na speciální numerické klávesnici – Trezor ukazuje devět čísel, na obrazovce PC se mezitím ukazuje mřížka s otazníky. Postavení čísel na displayi Trezoru se pokaždé náhodně mění a na počítači je třeba je zadávat pohybem kurzoru na monitoru namísto otazníků… Je to opět výborná ochrana proti keyloggeru.

Jedním z nejdůležitějších kroků při instalaci je vytvoření zálohy. Je to poněkud zdlouhavý a otravný proces, ale vyplatí se. Trezor k vytvoření zálohy vytváří tzv. RECOVERY SEED, které v tomto případě tvoří náhodně vybraná anglická slova. Těch je standardně 12 – ale můžete si navolit i vyšší počet. Na základě entropie nabízí slova z několika tisíc možných (a z více zdrojů). Je naprosto zásadní, abyste si postupně nabídnutá slova zapsali, ještě jednou je v Trezoru potvrdili a dobře schovali… Samozřejmě na papíru, záloha uschovaná v počítači s přístupem na internet by postrádala z hlediska bezpečí svůj smysl.

A teď to nejlepší – pokud znáte SEED, slouží jako záloha i pro případ, že Trezor někdo zcizí, zničí, nebo jej ztratíte apod. Právě pomocí postupně zadávaných slov ze seedu můžete  v novém Trezoru, nebo na jakémkoliv kompatibilním zařízení obnovit privátní klíč a tím i celou historii transakcí z blockchainu. Při vytváření zálohy – recovery seed je možné zadat ještě tzv. passphrase encryption. To může být jednoduché heslo, které slouží jako ochrana navíc – pokud by se někdo např. dostal k seed záloze, nemůže ji bez passphrase encryption použít. Passphrase encryption se ale nevyužívá běžně, lze nechat i nevyplněné.

Vytváření transakcí – posílání bitcoinů

Odeslání bitcoinů ze zařízení probíhá tak, že se transakce vytvoří nejprve v počítači. V peněžence Mytrezor zadáte btc adresu, kam posíláte, částku a pošlete – Send.

Trezor vyzve k zadání PINu – display ukáže mřížku s náhodnými čísly 1-9 a ta je potřeba zadat ve tvaru vašeho PIN na monitor. Display následně ukazuje průběh operace – ověřování.

bitcoin trezor ověření transakce

V dalším kroku ukáže jak monitor PC, tak display Trezoru adresu (musí být samozřejmě shodné) a vyzve k potvrzení, nebo zamítnutí transakce tlačítkem. Po potvrzení ještě totéž – tentokrát s částkou.

Celkem tedy 2x potvrzeno s vizuální kontrolou – hotovo!

Rozdíly mezi Trezor One a Model T

Pojďme se podívat, jaké jsou hlavní rozdíly mezi dvěma modely peněženky Trezor – tedy levnější verze Trezor One a znatelně dražší Model T.

Trezor One:

Pokud jste někým, kdo má v plánu zkrátka uschovat své kryptoměny dlouhodobě, bezpečně a jednoduše, potom vám základní verze Trezon One bohatě vystačí.

Zabezpečení vašich kryptoměn je zde plnohodnotné, stejné jako v případě typu Model T. 

Rozlišnosti najdeme pouze ve vlastnostech, jako je schránka peněženky. V případě Trezor one se jedná o ABS plast odolný proti rozbití i korozi.

Uvnitř Trezoru typu One běží procesor ARM Cortex-M3 120 Mhz a mikrokontrolér STM32 F2.

Trezon One je vybaven displejem 128×64 OLED a dvěma ovládacími tlačítky. Displej zde slouží zejména k ověření informací, například adres tak, abychom si byli jisti, že kryptoměny odesíláme opravdu tam, kam chceme.

Trezor Model T:

Trezor Model T kromě kompletního zabezpečení vašich kryptoměn disponuje vylepšenou schránkou vyrobenou z ABS+C tvrzeného plastu velmi odolného proti rozbití. 

Hlavní vymožeností Modelu T je barevný dotikový display. Zřetelný, větší diplej je výhodou posilující vaši bezpečnost jak při posílání transakcí, tak při obnově vaší peněženky ze seed fráze.

Model T je vybaven procesorem ARM Cortex-M4 168 MHz a mikrokontrolérem STM32 F4.

Závěrečné zhodnocení

Bitcoin Trezor jsem koupil před cca dvěma měsíci a měl jsem dost času a možností, jak jej otestovat. Osvědčil se mi jako nejen z mého pohledu naprosto spolehlivý hardware, díky kterému mám konečně pocit vysokého bezpečí.

Na svém počítači jsem dříve vyzkoušel více peněženek a některé stále používám, u žádné jsem si však dosud netroufal na uložení významnějšího množství BTC. Nejsem IT specialista a nedokážu s jistotou říct, že je PC absolutně „čisté“, ačkoliv používám aktualizované antimalware a antivir a neinstaluji si do PC blbosti z nedůvěryhodných zdrojů.

Na Trezor jsem se proto opravdu těšil a nezklamal mě. Až na drobné nedostatky (netýkající se bezpečí) ho můžu doporučit každému, kdo potřebuje zaručeně bezpečnou  a zároveň pohodlnou variantu uložení a zasílání bitcoinů. Drobnými nedostatky myslím např. absenci jiného jazyka v návodech, než angličtiny – pro většinu bitcoinové komunity zřejmě bez problému.

Praktické informace

Název
Bitcoin Trezor – recenze. Jak mít bitcoiny v bezpečí
Typ
Hardware
Hodnocení
100%
Cena
1 700 Kč
Plusy
 • důvěryhodné zařízení, bezpečné úložiště
 • absolutní ochrana před keyloggery, nelze „odečíst“ heslo
 • pohodlná a intuitivní obsluha
 • skvělá záloha, umožňuje kompletní obnovu i při ztrátě, zničení zařízení
 • PIN ochrana před cizím zásahem
Mínusy
 • instalační návody a obsluha jen v angličtině
 • plastové provedení – působí trochu lacině, dle vyjádření výrobce je ale odolnější než kovová varianta
 • oficiálně komunikuje a funguje jen s online peněženkou Mytrezor.com . V této chvíli lze však využít i podporu peněženky Electrum 2.0, která je vydaná zatím ve vývojářské verzi na GitHub.com
Operační systém
iOS, Android
Jazyk
Angličtina
Možnost nakupovat kryptoměny
Ne
Možnost směňovat kryptoměny
Ne
Počet aktiv
1650

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.