Těžaři debatují o vrácení chybného poplatku ve výši 20 bitcoinů za transakci společnosti Paxos

Nedávno oběhla kryptoměnový internet zpráva o transakci s 20 bitcoiny nastavenými jako poplatek. Jednalo se o transakci s nejvyšším transakčním poplatkem v historii bitcoinu. Přestože se v první chvíli zdálo, že těžaři vrátí chybně nastavený poplatek, nyní to vypadá, že nad tímto krokem stále váhají. Není divu, jedná se o půl milionů dolarů, kterých se teď mají dobrovolně vzdát. Bitcoinová síť totiž nenařizuje těžařům, aby vrátili chybně nastavený poplatek. Navíc se ukázalo, že za špatně nastavenou transakcí stojí společnost Paxos, která vydávala například stablecoiny BUSD pro Binance. Paxos odesílala přibližně 2 000 dolarů a za transakci zaplatila 500 000 dolarů.

Paxos zaplatil půl milionu dolarů za transakci

K chybně nastavené transakci došlo na začátku tohoto týdne a nikdo nevěděl, kdo je nešťastníkem, který se zřejmě u vytváření transakce spletl. Později se ale ukázalo, že za ní stojí společnost Paxos. Transakci vytěžila společnost Stake.fish, která se zabývá těžbou kryptoměn a jejich stakováním. Její šéf Chun Wang ve svém příspěvku na X vyzval odesílatele, aby se do tří dnu ozval a probral případnou reklamaci transakce. Takto vysoké transakce jsou vždy prioritou těžařů, protože si přirozeně vybírají transakce, za které zaplatí odesílatel co největší poplatek. Z tohoto důvody dočasně vzrostly transakční poplatky na síti kvůli BRC-20 tokenům a NFT na bitcoinovém blockchainu. Obchodníci s BRC-20 tokeny platili vyšší poplatky, aby jejich token byl co nejrychleji zapsán do blockchainu. Podle vyjádření společnosti Paxos šlo o chybu na straně jejich softwaru, který má na starosti odesílání kryptoměn. Chyba zapříčinila, že společnost namísto běžného poplatku ve výši 5 - 20 dolarů zaplatila téměř půl milionu dolarů těžařům, kteří jejich transakci odbaví.

Poplatek ve výši půl milionů dolarů je stále u společnosti Stake.fish, protože jejím šéfovi Chun Wangovi se nelíbí způsob, jakým Paxos požádal o vrácení chybného poplatku. Wang uvádí, že společnost poslala žádost až po lhůtě, kterou stanovil ve svém příspěvku na X. Navíc se pak začala odvolávat na časový posun a rozdíly v čase mezi zeměmi, kde sídlí Paxos a společnost Stake.fish. Wang následně uvedl, že ho toto jednání velice naštvalo a dokonce lituje toho, že nabídl reklamaci transakce. Zmínil také, že naposledy se s ním tímto způsobem snažila vyjednávat společnost Zcash, což vedlo k tomu, že úplně ukončil s firmou spolupráci. Wang tedy na svém profilu na X vytvořil hlasování, aby lidé sami rozhodli, jak má celou situaci vyřešit. Nabídl následující možnosti: vrátit celý poplatek ve výši 20 bitcoinů společnosti Paxos, rozdělit vše mezi těžaře, vrátit pouze polovinu poplatku (rozdělit poplatek “fifty-fifty”) nebo prostředky prostě zmrazit a nechat prozatím u společnosti Stake.fish. Aktuálně v tomto hlasování vede možnost, že se má celý poplatek férově rozdělit mezi těžaře tak, jak je to nastaveno přímo v blockchainové síti. Většina lidí se totiž domnívá, že společnost Paxos je dost zkušená na to, aby si na podobné chyby dávala pozor. Vidí tuto chybu jako lekci, kterou si velká společnost, jakou Paxos rozhodně je, musí projít se všemi následky. Řada uživatelů v komentářích upozorňuje, že poplatek ani nepatří samotné společnosti Stake.fish, ale jednotlivým těžařům. Ti by se měli jednotlivě rozhodnout, zda chtějí svou část poplatku vrátit nebo ne. 

EDIT: Ukázalo se, že iniciátorem transakce byla společnost PayPal. Vzhledem k tomu, jak PayPal blokoval peněženky uživatelů i transakce, rozhodla se komunita poplatek nevrátit. Alespoň takto zatím vypadá hlasování komunity. PayPal se ale rozhodnutí vysmál, protože transakční poplatek uhradila společnost Paxos.

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.