PayPal vydal vlastní dolarový stablecoin. Okamžitě se objevily podvodné tokeny

PayPal je jednou z nejznámějších a nejstarších platebních služeb na internetu. Pod názvem PayPal byla spuštěna v březnu 2000. V roce 1998 vznikla jako Confinity a později byla přejmenována na X.com - doménu dnes známou jako nový twitterový brand. Doménu X.com vlastní, a i tehdy vlastnil, Elon Musk. Stablecoin od PayPalu je krytý dolarovými aktivy, krátkodobými americkými státními dluhopisy a hotovostními ekvivalenty. PayPal USD je vyměnitelný v poměru 1:1 za americký dolar a je vydáván společností Paxos Trust Company. Stejná společnost vydávala stablecoiny také pro burzu Binance až do chvíle, kdy jejich vydávání zarazila SEC. Společně s novým stablecoinem se samozřejmě objevila také řada podvodných tokenů, které se snaží nalákat investory na falešnou značku. Opět sází na nepozornost uživatelů a nejúspěšnější podvody dokázaly získat od investorů miliony dolarů během několika málo hodin.

Platební gigant přichází s vlastním stablecoinem

Už ode dne oznámení nové služby měli někteří uživatelé PayPalu možnost používat nový stablecoin. Je možné jej směnit v rámci nabídky digitálních aktiv PayPalu. Podle generálního ředitele Dana Schulmana je tento krok naprosto v souladu s inovativním plánem, který se PayPal snaží prosazovat. Se zavedením kryptoměn do nabídky tohoto platebního giganta není divu, že se nakonec společnost rozhodla také pro svůj stablecoin spojený s dolarem. Stablecoin od PayPalu bude možné použít k platbě mezi uživateli, transakce bude samozřejmě možné posílat také na peněženky třetích stran, případně bude možné pomocí stablecoinů běžně platit a objeví se jako jedna z platebních možností. Generální ředitel dále dodává, že služba PayPal USD bude k dispozici spotřebitelům, obchodníkům i vývojářům. Ti budou moci stablecoin využít k bezproblémovému propojení digitálních peněz s běžnými fiat měnami. Zároveň se jedná o jediný stablecoin, který bude PayPal podporovat.

https://youtu.be/avz4_Msc9aE

Vedení PayPalu věří, že nový stablecoin bude využívat desetiletí zkušeností společnosti v oblasti online plateb ve velkém měřítku. V kombinaci s rychlostí a programovatelností blockchainu Ethereum, na kterém je stablecoin vydáván jako ERC-30 token, bude PayPal USD nápomocný všem programátorům a obchodníkům pracujícím na web3 projektech. PayPal USD může být díky Ethereu snadno nabízen na burzách či integrován do řešení různých obchodních aplikací. Je totiž navržen tak, aby byly transakční poplatky co nejnižší a převody co nejrychlejší. PayPal USD vydává společnosti Paxos Trust Company, plně licencovaná společnost, která podléhá regulačnímu dohledu ze strany newyorských úřadů. Paxos bude od září zveřejňovat měsíční zprávu o nově vydaných tokenech PayPal USD, společně s potvrzením nezávislé třetí strany. PayPal je jednou z prvních plně regulovaných firem ve Spojených státech, která bude vydávat vlastní stablecoiny. V současnosti již PayPal nabízí řadu kryptoměn a pomáhá s edukací svých uživatelů v oblasti digitálních peněz a jejich bezpečném používání.

Krátce po oznámení PayPalu se objevily první falešné tokeny

V souvislosti s oznámením společnosti PayPal zaznamenal trh vznik téměř 30 falešných tokenů PYUSD. Zloději a podvodníci na mediálním zájmu o nový stablecoin okamžitě chtěli vydělat. Podle údajů platformy DEX Screener se během několika hodin od oznámení PayPalu objevilo téměř 30 nových tokenů s tickerem PYUSD. Tyto falešné tokeny se objevily na BNB Smart Chainu a dokonce také na nové platformě Base od burzy Coinbase. Skutečný token PayPal USD byl ale vytvořen už v listopadu 2022 a lze jej ověřit na této adrese smart kontraktu. Společnost PayPal ve své tiskové zprávě výslovně uvedla, že PayPal USD lze posílat pouze mezi ověřenými PayPal adresami a dalšími kompatibilními peněženkami. Například na Uniswapu jej nenajdete. Nejúspěšnější podvodný token s tickerem PYUSD běžící na Ethereu zaznamenal několik minut po oznámení stablecoinu PayPalem ohromující objem obchodů ve výši 2,6 milionů dolarů. 

Tento token stále existuje a po spuštění dosáhl nárůstu více než 30 000 %, aby se během následujících několika hodin propadl o více než polovinu své hodnoty. Vznikl také humorný token PepeYieldUnibotSatoshiDoge (PYUSD). Tento podvodný token vzrostl na ceně za čtyři první hodiny o 3000 %. Většina těchto tokenů samozřejmě nešla prodat a zakoupením tak investor v podstatě odevzdal své prostředky podvodníkům. Na základě zobchodovaných objemů podvodných tokenů je jasně vidět, že velká spousta investorů stále není schopna ověřit si pravost smart kontraktu, se kterým interaguje jejich peněženka. Podvodné tokeny jsou přitom velkým problémem ekosystému Etherea i jiných kryptoměn se smart kontrakty. Nedávno takto vznikl například bezcenný token LK-99, jehož tvůrci se snažili využít mediálního zájmu okolo supravodičů. Podvodníci často využívají trendových událostí, aby mohli vytvořit podvodné tokeny a okrást nepozorné uživatele. 

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.