Stav Bitcoinu 2023: Laserové oči vs. Čarodějové Ordinals

Letošní konference Bitcoin Miami 2023 byla velmi zajímavým ročníkem, která se oproti posledním pár letem nesla v duchu změny, budování a znovu se soustředění na fundamentální vývoj, technologické výzvy Bitcoinu a jeho význam pro udržení osobní i společenské svobody. V kontrastu oproti neustálému opěvování cenového vzestupu a Bitcoinu jako jediné perfektní kryptoměny, které jsme stále dokola slýchali pár posledních let, se pro mnohé jednalo o velmi příjemnou změnu.

Bitcoin Miami 2023

Rok 2023 se pro Bitcoin nese v doslovném hard forku komunity, která je nyní rozpolcena nenadále rychlým nástupem rozvratné technologie Ordinals. Jedna strana, v uniformě čaroděje, jde naproti „nebezpečnému“ vývoji v tandemu s novinkou Ordinals protokolu, druhá strana, vyznačující se laserovýma očima, se pokouší novou komunitu odehnat a „ochránit“ Bitcoin proti zahlcení degeny a developery proudícími často ze směru Etherea, ale překvapivě i z řad vývojářů bitcoinového old schoolu.

Otázka Ordinals byla jedním z nejčastějších témat letošní Miami konference, zároveň však šlo cítit, nakolik politicky významným tématem se Bitcoin stává.

Pojďme si tedy shrnout názory několika známých charakterů ze světa Bitcoinu ohledně Ordinals, ale i politického významu BTC, vývoje škálování a na závěr vše podtrhnout dle našeho názoru brilantním podnětem pro všechny bitcoinery ze strany Erica Weinsteina.  

Udi Wertheimer: „…snažíme se do Bitcoinu vrátit magii a zvrátit trend vzteklých laserových maximalistů.“

Začněme rovnou u hlavní kontroverze celé konference: Ordinals a BRC-20. Jeden z hlavních čarodějů, Udi Wertheimer věří, že experimentace a budování nových technologií je pro budoucnost Bitcoinu naprosto esenciální:

„Věřím, že musíme experimentovat. Zejména během posledních tří let se nám zde rozrostla kultura laserových Bitcoin maximalistů, všech těch vzteklých postaviček, kterým se nelíbí naprosto všechno a myslím si, že zrovna tihle nepříjemní maximalisté nejsou dobrými držiteli bitcoinové pochodně a někým, kdo by nám v širším světě vytvářel hezký obrázek.

Proto se do Bitcoinu pokoušíme opět vnést, včetně naší čarodějské image kořenící v dávných dobách Bitcoin Redditu roku 2013, nějakou tu magii a náladu, která podněcuje chuť budovat nové věci a snažit se o progres technologie i adopce.

…tuším, že jsme našli skvělý use-case a pokud se lidem přestane líbit, Ordinals zkrátka vymizí. Všichni mluví o zátěži sítě, avšak také posledních 17 let vysvětlují, jak skvělý je Lighting Network, takže ho alespoň mohou konečně začít používat. Což je ostatně dobře, no ne? V podstatě konečně dáváme podnět k tomu, aby lidé začali používat L2 sítě.

Poplatky (fees) na hlavní síti musí být vysoké, jinak Bitcoin z dlouhodobého hlediska nepřežije. Oproti minulým ročníkům se nyní konečně bavíme o reálných problémech a nevykládáme pohádky o El Salvadoru, kde se reálně Bitcoin používá možná tak na jedné postranní ulici. Konverzace je zpátky tam, kde má být, u budování side-chainů a rollupů, mempoolech… tohle jsou věci, o kterých se opravdu musíme bavit, ne o nějakých Disney pohádkách, kterých byl poslední dva tři roky Bitcoin plný.“

Udiho můžete sledovat zde:

Max Keiser: „Ordinals a BRC-20 vnímám jako útok na Bitcoin.“

Naprostým kontrastem oproti Udiho názoru o tom, že je adopce Bitcoinu v El Salvadoru pouze pohádkovým narativem, je známý maximalista Max Keiser. Opačný názor nám Max přednáší očekávaně i na téma Ordinals:

„V El Salvadoru nyní spolupracujeme přímo s prezidentem Bukelem. Jak jste slyšeli, Stripe do El Salvadoru nově přesunul sídlo společnosti a práce na bitcoinové adopci je zde opravdu ladná: nemáme zde žádné shitcoiny a dodržujeme zde svůj maximalistický přístup. Stripe má z El Salvadoru v plánu obsluhovat až 3 miliardy zákazníků.

… co se týče Ordinals a BRC-20, vnímám to jako útok na Bitcoin, ano. Několik Ordinals developerů jsme dokonce vyhodili z konference, chovají se namyšleně a dětinsky. Tohle vám ukazuje mentalitu této skupiny. Nicméně, Bitcoin byl stvořen tak, aby na něj mohl útočit kdokoli. Útoky Bitcoin jenom posílí, pouze posilují hashrate, ve výsledku tedy všechny takové útoky vítám.“

Maxe Keisera můžete sledovat zde:

Samson Mow: „Ordinals jsou naprosto neefektivním využitím Bitcoin bloků“

Jako další odpůrce Ordinals se projevil Samson Mow, zakladatel společnosti JAN3, která má za cíl usnadnit státní adopci Bitcoinu:

Ordinals jsou pro mě v podstatě způsobem, jak spamovat síť. Když se na to podívám, vidím pouze nějaké nalepování obrázků na saty, což následně vede k nafukování celé sítě, zvyšování obtížnosti v případě snahy synchronizovat vlastní node a tak dále.“

Na otázku, zdali si Samson myslí, jestli z pozitivního úhlu pohledu Ordinals přinejhorším alespoň přivedou nové uživatele do Bitcoinu, odpovídá rovněž negativně:

„… ale oni je nepřivádí do Bitcoinu, přivádí je do Ordinals a jpegů, vůbec v tom nevidím konexi. Když se na to tak podívám, žádné z těchto věcí jako jsou Ordinals, BRC-20 a tak dále vlastně ve skutečnosti nejsou součástí Bitcoinu. Veškerý monitoring transakcí, kniha příkazů a kontroly autenticity jsou vytvářeny off-chain, většina z toho se neděje přímo na blockchainu, ale v jiných aplikacích. Oni vám tvrdí, že tohle je Bitcoin, ale vůbec to tak není.“

Samsonovi je v tomto prohlášení třeba dát za pravdu. Obchodování s Ordinals jpegy či BRC-20 nyní trpí nedostatek autenticity zejména z důvodu prozatím centralizovaných indexačních služeb jako je například oblíbené tržiště Unisat.

Nicméně, momentální vývoj Ordinals sektoru probíhá rapidním tempem a ten se nyní soustředí i na problém centralizace. Jedním z projektů, jež mají v plánu decentralizovat indexační služby a vnést do Bitcoinu mimo jiné DeFi podobné Uniswapu či DEXům na Ethereu je Oshi Finance, projekt vyvíjený Bitcoin developery s více než 7 lety zkušeností.

Více na toto téma se dozvíte v minulém článku DeFi Puls #4: BRC-20 tokeny a DeFi léto na Bitcoinu“

Samsona Mow můžete sledovat zde:

Arthur Hayes: „Bitcoin je svobodná síť pro všechny, kteří zaplatí síťové poplatky.“

V kontroverzním protokolu Ordinals nevidí problém ani známý shitcoiner a spoluzakladatel nechvalně známé burzy Bitmex, Arthur Hayes:

„Bitcoin je otevřená a svobodná síť. Pokud zaplatíte poplatek za své místo v bloku a máte validní data, které chcete v bloku zapsat, potom na to prostě a jednoduše máte právo a můžete to udělat. Pořád slyším jakési bláboly o tom, že zacpáváme síť a všechno jsou to bezcenné odpadky a jpegy a kdoví co sakra to všichni pořád dokola opakují. Avšak konec konců, pokud já jakožto těžař nedostanu zaplaceno a na síti nebude žádná reálná aktivita, proč bych měl pokračovat v práci?

Arthur Hayes se často objevuje v různých krypto podcastech a jistě ho neminete, nicméně pokud ještě nejste pravidelnými čtenáři jeho vynikajících blog postů, doporučujeme vám to změnit, Arthur ve svých:

Benjamin Cowen: „Ordinals jsou odpovědí na dlouhodobou otázku fees a zabezpečení Bitcoinu“

Benjamin Cowen, mimo jiné zakladatel prémiového newsletteru Into the Cryptoverse, vidí v Ordinals velmi pozitivní vývoj, který by mohl, podobně jako zmínil Arthur, vést k finálnímu zodpovězení otázky, jak bude Bitcoin zabezpečen po vytěžení všech 21 milionů BTC:

„Upřímně, tak nějak tuším, že z dlouhodobého hlediska je Ordinals pro Bitcoin dost bullish. Všichni jsme se vždycky ptali, co se stane, až budou vytěženy všechny Bitcoiny?‘, tedy dejme tomu za 100 let, kdo bude zabezpečovat síť? Právě síťové poplatky jako výplaty těžařům jsou zde odpovědí, a když se teď podíváme na stav Bitcoinu, poplatky jsou vyšší, než během absolutní mánie roku 2021. A to se nyní pohybujeme pouze okolo ceny 27 tisíc!

Benjamin názor na Ordinals vysvětluje s úsměvem na tváři a stejně jako například Michael Saylor v tomto protokolu vidí jasný přínos.

Sledovat Benjamina můžete zde:

Elizabeth Stark: „Nutnost je matkou adopce“

Lightning Network jakožto prozatím nejoblíbenější řešení pro škálování Bitcoinu nabírá na důležitosti zejména nyní, tedy v dobu, kdy je Bitcoin pod těžkým náporem Ordinals developerů, obchodníků a NFT minterů.

Momentální vývoj a stav Lightning Network nám může nejlépe nastínit Elizabeth Stark, zakladatelka Lightning Labs:

„Jak ráda říkám, nutnost je matkou adopce. Momentálně pozorujeme stále stoupající zájem o vstup do Bitcoinu a jeho využití, zejména potom ze směru rozvojových trhů a zemí. Nicméně, pokud je hlavní síť Bitcoinu přetížena, musí zde být řešení, a tím je Lightning Network.

To, co tady budujeme, je základní vrstvou pro peníze internetu, opravdové globální a interoperabilní peníze, internetové dolary, které chceme mít funkční na Bitcoinu tak, aby si konečný uživatel ani nemusel uvědomovat, s čím má to dočinění.

Momentálně jsme s Lightning Network asi tam, kde byl internet před vznikem world-wide webu. Lidé jsou nyní zvyklí běžně zacházet s penězi přímo z kapsy, z mobilního telefonu. A přesně to je bod, do kterého se chceme s Lightning dostat.“

Elizabeth Stark můžete sledovat zde:

Eric Wall: „Vše jde s Ordinals podle plánu“

Na téma Lighting Network se příhodně ozývá i jeden z hlavních Ordinals čarodějů Eric Wall:

„Takže, vše jde vlastně podle plánu:

  • Narazili jsme na 4MB Taproot blok, ukázali degenům, co je možné.
  • Odpad v Ordinals předvídatelně zacpal chain.
  • Lightning konečně nachází use-case, jsme donuceni rychle připravit peněženky a infrastrukturu pro masovou adopci, a navíc jsme vyřešili zabezpečovací rozpočet.“

Robert F. Kennedy: „Bitcoin je momentální manifestací hnutí za svobodu a demokracii.“

Fakt, že je Bitcoin jako téma součástí kampaní prezidentských voleb v USA pro rok 2024 nadále podtrhuje to, jak daleko jsme se v kryptu dostali. Jedním z nejzajímavějších kandidátů na prezidenta USA je Robert F. Kennedy, který se jako rázný příznivce Bitcoinu ukázal i na konferenci v Miami:

„Základním pilířem této země je naše Ústava. V žádném případě a v žádné situaci nelze porušit Ústavu Spojených států. Nicméně, vzpomeňte si na Covid, naše ústava byla narušena a byl nastaven velmi nebezpečný precedent, a tím je to, že pokud má vláda dostatečně dobrou výmluvu, potom nás může libovolně zbavit našich práv a svobod. A světe div se – vláda si takovou výmluvu najde naprosto vždy, kdy se to bude hodit. Ať už jde o pandemii, protekci proti dezinformacím, boj s globálním oteplováním nebo terorismem. Všechno jsou to záminky, záminky ve snaze kontrolovat populaci a tvrdit, že toto je cesta vedoucí k utopii. A funguje to, tedy do té doby, dokud jsou vládnoucími ‚ti dobří‘, neboli ti na vaší straně.

Bitcoin je baštou postavenou přesně proti této vládní a korporátní expanzi. Bitcoin byl aktivně využit během protestů v Kanadě a Myanmaru. Já se jako prezident postarám o to, že vaše právo na držení a používání Bitcoinu nebude narušeno.

Vy, jako nadšenci pro Bitcoin zde nejste proto, že vám tato kryptoměna připadá zajímavá. Jste tu proto, protože jste vášniví na téma svobody. Víte, že žijeme v době nové, rychle vznikající technologie, ze které se může stát náš totalitní žalářník. Naší prací je tedy budovat a chránit demokratické instituce a technologie za stejného tempa, jako vznikají technologie vedoucí k totalitě.

A právě tou nejdůležitější technologií pro udržení svobody a demokracie rýsující se na horizontu je Bitcoin. Nikdo nemůže změnit, zastavit nebo cenzurovat Bitcoin.“

Eric Weinstein: „Přestaňme předstírat, že je Bitcoin perfektní. Je na nás, abychom pokračovali v inovaci.“

Na závěr zde máme moudré sdělení ze strany Erica Weinsteina, doktora matematické fyziky, ředitele hedgeového fondu Thiel Capital a nyní i známého podcastera a bitcoinera.

„Je úžasné, jak daleko jsme se od roku 2008 dostali. Nyní je však načase přestat předstírat, že Bitcoin je perfektní. Je na nás, abychom pokračovali v inovaci. Je načase zeptat se, jak vlastně chceme tuto technologii využít, k čemu? Jak použijeme veškeré to bohatství, které Bitcoin generuje? Nejen k vlastnímu obohacení, nejen k individuálnímu osvobození, ale k osvobození společnosti.

Uvědomte si, že oni zatím neví, jak mocná tato technologie doopravdy je. Pokud by to věděli, byli byste pod mnohem větším tlakem, byli byste ohrožováni násilím. Uvědomte si, že pokud chcete, aby Bitcoin uspěl, nejde o Bitcoin jako takový, jde o vás a vaši mysl, vaši slabost vůči tlaku násilí. Naprosté minimum neodevzdá své klíče v moment, kdy vám někdo přiloží pistoli k hlavě.

Nyní je čas zjistit, jak můžeme infikovat nynější systém, a to pozitivním způsobem. Namísto toho, abyste vnímali systém jako nepřítele, představte si, jak fungují mitochondrie uvnitř buněk. Pokud vy jste mitochondrie, představte si, že je systém jako buňka násilím odstraní. V ten moment se připraví o schopnost produkovat ATP, životní energii. Jinými slovy, z vaší infekce se stane životně důležitý, esenciální element.

Nyní je čas pokusit se infikovat systém, protože až nastane čas zlomu a násilí, a systém se bude pokoušet zbavit vás práva na držení tohoto aktiva, zjistí, že si to nemůže dovolit, jelikož je na vás závislý.

Toť moje naděje pro tuto krypto zimu. V moment, kdy jste zdánlivě slabí, když se vám svět posmívá a média jsou plná negativních zpráv, neposlouchejte je, chopte se příležitosti, dokud je zima, chopte se jí a utíkejte jako zběsilí a pokuste se infikovat systém pozitivně, protože až přijde na lámání chleba, budou vám za infekci děkovat stejně, jako buňky děkují mitochondriím za schopnost produkovat životadárnou energii.“

 

5/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.