DeFi Puls #4: Návod na BRC-20 tokeny a DeFi léto na Bitcoinu

Ordinals protokol od svého vzniku během startu roku naprosto otřásl celým Bitcoin ekosystémem. Nejenže je momentální development okolo Ordinals značně kontroverzní záležitostí, dle všeho je zároveň riskantní, avšak vysoce nadějnou příležitostí. V minulém návodu jsme se soustředili na původní Ordinals NFT, nyní se zaměříme na momentální BRC-20 vlnu, ze které se dost možná vyrýsuje bájné “DeFi léto na Bitcoinu“.

Pojďme se podívat, jak se v BRC-20 trhu bezpečně orientovat, popsat si veškeré potřebné nástroje a pomůcky a neposledně, které z BRC-20 tokenů a projektů se jeví jako nadějné.

Co je to BRC-20?

Dnes se budeme soustředit primárně na BRC-20, tedy standard pro tokeny na Bitcoinu vytvořený tak, aby se co nejvíce podobal klasickým ERC-20 tokenům na síti Ethereum. V tomto článku nebudeme rozebírat filozofickou povahu celé věci či se snažit odpovědět na otázku, zdali jsou BRC-20 a Ordinals hrozbou nebo přínosem pro Bitcoin. Náš postoj je jasný již od únorového Ordinals návodu, a stejně tak i zde přestoupíme rovnou k praktické stránce věci.

Pokud se nejprve chcete zorientovat v základech Ordinals, přejděte na článek „Průvodce světem Ordinals: Návod na Bitcoin NFT“

Jak možná již víte, ERC-20 token standard je vytvořen tak, aby byla hodnota daných tokenů identická, tudíž navzájem zaměnitelná, například jako dolarová bankovka, která zkrátka vždy vyjadřuje 1 dolar. To samé platí v případě BRC-20.

V kontrastu proti ERC-20 a BRC-20 standardu jsou zde pochopitelně nezaměnitelné NFT tokeny (non-fungible tokens), tedy Ordinals inscriptions v případě Bitcoinu a ERC-721 NFT na Ethereu.

Inovace BRC-20 tím pádem poprvé přináší klasický fungibilní, zaměnitelný token standard přímo na Bitcoin. Důsledkem toho je momentální mánie okolo doslovných shitcoinů, memecoinů, ale zároveň i pár nadějných projektů.

Tržní kapitalizace BRC-20 trhu se v době psaní článku pohybuje okolo 500 milionů dolarů. Aktivita trhu je zde podtržena 200 miliony každodenního tržního objemu.

Jak BRC-20 tokeny fungují?

I přesto, že jsou BRC-20 tokeny přirovnávány k ERC-20, ve skutečnosti se jedná o mnohem jednodušší a limitovanější standard.

Jelikož Bitcoin mainnet nepodporuje rozšířené funkce jako jsou chytré kontrakty, musí si zde developeři vystačit s formou Ordinal inscriptions ve formě JSON dat, ve kterých jsou zapsány informace o daných tokenech. JSON data umožňují mintování, převod, nákup a prodej těchto tokenů, které v sobě díky těmto datům nesou informace o názvu, maximální zásobě či maximálním mint limitu.

Zde je první tweet oznamující start BRC-20 standardu ze strany jeho tvůrce vystupujícího pod pseudonymem Domo:

BRC-20 tokeny jsou tedy v podstatě NFT, které jsou označeny tak, aby zapadaly do stejné kategorie a “kolekce“ totožných tokenů. Jednotlivé satoshi zde tedy nejsou obohaceny o médium, jakým může být například libovolný Jpeg, ale JSON daty popisujícími sat tak, aby bylo jasné, kolik “v sobě“ drží daných tokenů.

BRC-20 satoshi si můžeme představit například jako dolarovou bankovku, na kterou vyryjeme informaci o tom, že drží 200 $ORDI tokenů.

Jak vidíte, ani zdaleka se zde nejedná o standard totožný s ERC-20. Lze říci, že BRC-20 jsou prozatím docela těžkopádným experimentem. Nicméně, pokud se něco za posledních 10 let potvrdilo, potom je to nezdolnost a odhodlání krypto developerů v moment, kdy je objevena nová možná cesta kupředu. V tomto případě se jedná o něco, co může změnit krypto scénu v oblasti naprostého jádra, kterým je stále a bezesporu král krypto trhu Bitcoin.

Stejně jako tomu bylo roku 2020, kdy začala bublat první DeFi scéna na Ethereu a následně došlo k výbuchu adopce díky spuštění DEX burzy Uniswap, právě nyní se dost možná nacházíme v bublající fázi DeFi vlny na Bitcoinu.

Pokud bude tento směr úspěchem zejména funkční cestou, lze očekávat rapidní míru adopce a stejně jako tomu bylo vždy po prolomení bariéry inovace v případě DeFi či NFT, pochopitelně i zde se dost možná dočkáme nevyhnutelné euforické bubliny.

Jak vstoupit do BRC-20 trhu?

Nejlepší příležitosti se nachází vždy v oblasti riskantního neznáma. Takovým neznámem je i momentální BRC-20 divoký západ a doslova nikdo vám dnes nemůže zaručit, že z tohoto tržního sektoru či inovace vzejde něco udržitelného a užitečného. Stagnace v pohodlné oblasti již objevené inovace však nepřipadá v úvahu a my se tak tímto riskantním směrem intuitivně vydáme, avšak nejprve musíme vědět, jaké pomůcky k účasti v BRC-20 trhu potřebujeme.

Prozatím nejužitečnějším portálem a peněženkou specificky pro BRC-20 je Unisat.io:

Celý proces je bezproblémový, a to zejména pro všechny, kdo umí ovládat běžné BTC peněženky. Stáhněte si tedy Unisat, nejjednodušeji přidáním do prohlížeče Chrome:

Dále, po zapsání hesla a seedu se vám zobrazí výběr typu adresy. Jelikož je Ordinals protokol možné provozovat díky Bitcoin upgradu Taproot, pochopitelně zvolíme právě tento typ adresy:

A je hotovo, nyní se budete nacházet v rozhraní vaší peněženky, kde máte jednoduše kopírovatelnou adresu jak pro obdržení BTC coinů, tak i pro Ordinals NFT a BRC-20:

  • Receive pro obdržení (zobrazí QR kód a adresu)
  • Send pro poslání
  • Buy pro nákup
  • Spodní kolona zobrazí vlastněné BRC-20 a Ordinals NFT
  • All & BRC-20: filtr pro detailnější zobrazení vlastněných BRC-20

Jak koupit BRC-20?

Nyní, poté co jste si nachystali Unisat peněženku a připravili nějaké to drobné ve formě satů či rovnou celých BTC můžeme vstoupit do trhu.

V základu se je třeba vyznat v tomto rozhraní, nejedná se o nic složitého:

  • Záložka vlevo nahoře vám pomůže vybrat mezi jednotlivými BRC-20 (orientace i pomocí https://brc-20.io/)
  • Ceny jsou vyjádřeny v jednotkách satoshi, v obrázku níže vidíte příklad cenu 37770 sats za 100 ORDI tokenů, tedy zruba 1,000 USD (konvertor sats:USD - https://www.coinbase.com/converter/sats/usd)
  • Nákup pomocí kliknutí na “BUY“; potvrdit bude možné v případě dostatečného zůstatku vaší připojené Unisat walletky:

Jak posílat BRC-20 na jiné adresy?

Malinko matoucí je proces listování pro prodej nebo transferu již vlastněných BRC-20 tokenů.

Jelikož vše probíhá přes mintování nových inscriptions, je třeba nejdříve provést celý tento proces:

https://twitter.com/unisat_wallet/status/1644533425024675841

Jak listovat BRC-20 k prodeji?

Pro vytvoření prodejní aukce z již zakoupeného BRC-20 přejděte do záložky BRC-20 v levém horním rohu rozhraní Unisat Wallet:

Zde vidíte své BRC-20. Zároveň si všimněte těchto položek:

  • Transferable: tokeny připravené k transferu nebo zalistování
  • Available: dostupné tokeny

Abychom mohli tokeny zalistovat, budeme muset vytvořit nový inscription a zadat počet tokenů, které budou spadat pod transferable.

Klikněte tedy na libovolný BRC-20 a zvolte Transfer:

V další položce uvidíte, kolik máte tokenů dostupných k transferu. Defaultně se bude jednat o nulu, proto klikneme na Inscribe a do kolonky čísla zadáme, kolik tokenů k transferu chceme vytvořit:

Po zapsání této transakce můžete přejít zpět na hlavní stránku tržiště Unisat a po kliknutí na My Assets uvidíte dostupné BRC-20 k zalistování.

Pamatujme na to, že vaše BRC-20 bude možné zalistovat až po třech konfirmacích vašeho inscription vytvořeného v přechozím kroku.

Ordinals Wallet

Dalším možným způsobem, jak nakupovat a prodávat BRC-20 je Ordinals Wallet a zdejší trh:

Nakonec stojí za zmínku, že se dost možná chystá Ordinals Wallet airdrop. Tuto peněženku se vyplatí využít i v případě, že již máte aktivní Unisat walletku:

DeFi léto na Bitcoinu a slibné BRC-20 projekty

Nyní jste plně připraveni pro bezpečné operování ve zbrusu novém Bitcoin BRC-20 trhu a tím pádem je na čase začít se poohlížet po příležitostech. Jelikož nyní stojíme u naprostého prvopočátku, je jisté, že se tento tržní sektor bude rapidně proměňovat, což se projeví rychlým nástupem i pádem různých projektů.

Z toho důvodu vám zde sice můžeme doporučit pár projektů do začátku, nicméně, pokud chcete v tomto sektoru zůstat, budete se muset primárně naučit orientovat na vlastní pěst. Proto vám poskytneme důležitý rozcestník zdrojů, díky kterému si můžete novinky hlídat sami. Zároveň sledujte pravidelné vydání Krypto Kompasu, kde se budeme Ordinals i BRC-20 pravidelně věnovat.

Dále je třeba zmínit, že BRC-20 trh je momentálně plný zejména memecoinů, které sice stojí za zmínku a skrze historickou hodnotu mohou mít potenciál, avšak zajímavější jsou zde projekty snažící se o posunutí DeFi hranic v Bitcoin ekosystému.

Právě proto je středem zájmu projekt Oshi Finance:

OSHI Finance je samozvaný první protokol na Bitcoinu určený pro vytváření bazénků s likviditou, tedy liquidity pools určených pro DeFi.

Liquidity pooling je naprosto primární funkcí AMM DEX burzy Uniswap a jak jsme vzpomínali výše, právě Uniswap jakožto první DEX burza a základna pro poskytovatele likvidity byla jiskrou, která zažehla vlnu DeFi na Ethereu roku 2020. Dokáže tento proces na Bitcoinu replikovat projekt OSHI Finance? Šance zde rozhodně je.

Na projektu pracují inovátoři 0xGrug a m3rl1n.og, jejichž zkušenosti ve vývoji Bitcoinu sahají do minulosti celých 7 let. Oba Twitter účty doporučujeme sledovat, nejenže se zde dozvíte aktuální novinky o vývoji OSHI Finance, dostanou se k vám i zprávy o možných airdropech. Jeden z takových airdropů již přistál stávajícím holderům OSHI tokenů a nelze vyloučit chystání i budoucích airdropů. Ostatně, adresy držící vzácné Ordinals NFT nebo brzké BRC-20 tokeny se často stávají hodnými kandidáty pro airdropy, což je další známka toho, že být brzo a ustanovit vlastní OG status se vyplácí.

Na obrázku níže vidíte stručné vysvětlení funkce pro vytváření párů pro likviditu:  

Dále, OSHI Finance úzce souvisí s tokenem $YARI. $YARI je token patřící pod projekt OSHI a konkrétně pod most, tedy bridge mezi Bitcoinem a Ethereem, umožňující propojení likvidity těchto dvou dominantních blockchainů. Dále, YARI poskytuje přemostění pro ETH coiny tak, abychom je mohli dostat na blockchain Bitcoinu ve formě syntetickým ETH coinů: $DETH.

Cílem a synchronizací těchto tokenů a technologie OSHI Finance je vytvoření konceptu OrdFi – Ordinals Finance.

OSHI Finance je tedy perspektivním projektem snažícím se posunout hranice Bitcoinu a Ordinals sektoru jako takového, nicméně, šance na selhání je zde obrovská. Tak jako tak, právě tento typ projektů se vyplatí sledovat, proto si do záložek rozhodně přidejte všechny tyto odkazy:

Meme BRC-20:

Čistě pro zábavu, spekulaci a trochu hazardu stojí za zmínku pár meme tokenů, které mohou, ale také nemusí mít historickou signifikaci do budoucna:

Rozcestník a zdroje pro sledování BRC-20 trhu

Nakonec pro ty z vás, kteří mají o BRC-20 sektor zájem, máme rozcestník pro vlastní výzkum. Vlastní edukace je během snahy orientovat se v krypto trhu jako takovém naprostým základem a BRC-20 sektor nebude výjimkou:

 

Hodně štěstí! Pamatujte na to, že tento článek je čistě informativní a není v žádném případě finanční radou.

 

5/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.