Staking NFT – jak funguje, kde ho dělat a co od toho očekávat?

Zřejmě každý fanoušek kryptoměn již slyšel o tzv. stakingu. Staking je unikátní mechanismus, který umožňuje chod decentralizovaného blockchainu nové generace u projektů, jako je Cardano, Polkadot atd. Zatímco Bitcoin a (zatím ještě) Ethereum pohání tzv. proof-of-work, kdy o těžení nových tokenů a transakce se starají těžaři po celém světě, v konceptu proof-of-stake se stávají rozhodčími ti lidé, kteří své tokeny uzamknou a díky tomu mohou potvrzovat transakce a rozhodovat o změnách v síti. Za uzamčení svých tokenů jsou pak držitelé odměňováni úrokem. Ačkoliv je funkčnost a dlouhodobá udržitelnost systému proof-of-stake předmětem sporu odborníků, jedná se bezpochyby o populární způsob pasivního příjmu díky kryptoměnám. Nyní přichází tento fenomén rovněž do světa NFT (non-fungible-token), který byl v posledních dvou letech horkým tématem v kryptoměnovém prostoru. Ačkoliv si můžeme o NFT myslet co chceme, jedná se bezesporu o trend, který otevírá technologii blockchainu dalším lidem, kterým myšlenka NFT imponuje. Ačkoliv řada projektů v NFT segmentu skončí nezdárně, stále se dají najít projekty, které dosahují neuvěřitelné návratnost investice a díky tomu lákají nové investory. A myšlenka stakingu v segmentu NFT je pro tyto lidi samozřejmě atraktivní, protože přidává do hry nový monetizační prvek. Stále více lidí hledá nové způsoby, jak vydělat peníze, aniž by pro ně museli pracovat. Pasivní příjem je bájný pojem, který láká řadu lidí, ačkoliv jeho získání je pro většinu takřka nedosažitelné. Existovali doby, kdy byly úrokové sazby v bankách natolik vysoké, že skutečně bohatí lidé mohli získávat zajímavý pasivní příjem pouze tím, že drželi své jmění na spořícím účtu. To je ovšem nyní již pohádka minulosti a úrokové sazby v dnešní době sotva drží krok s inflací. Staking je tedy zajímavou alternativou, která v sobě samozřejmě nese obrovskou míru rizika, která má ovšem za důsledek i mimořádně vysoké odměny.

Co je a jak funguje NFT staking?

NFT jsou nejčastěji spojovány s digitálními obrázky, ovšem může se jednat téměř o jakýkoliv digitální soubor (video, položky ve hře, text). Staking NFT je způsob, kterým zprovozníte svůj jedinečný token na blockchainu tím, že je připojíte k platformě, nebo protokolu. Za tuto akci následně pasivně pobíráte odměnu, zatímco stále zůstáváte právoplatným vlastníkem daného NFT. Staking NFT tedy funguje na totožném principu, jako staking kryptoměn, protože NFT jsou tokenizovaná aktiva. U NFT samozřejmě nelze ke stakingu použít jakýkoliv token, stejně jako to není možné v případě všech kryptoměn. O tom, které tokeny lze k této aktivitě používat závisí na způsobu, jakým je napsát protokol daného NFT projektu. NTF stakingové platformy jsou pak zajišťovány pomocí smart kontraktů. Přestože je staking NFT relativně nový koncept, mnoho držitelů NFT je tímto vývojem velmi nadšeno. Mnoho držitelů se totiž často zdráhá své NFT prodat a spekulují na další růst ceny. Tímto se výrazně liší NFT oproti kryptoměnám. Pokud prodáte, řekněme 200 Satoshi, můžete kdykoliv v budoucnu koupit 200 Satoshi. Je jedno, že nekoupíte přesně ty Satoshi, které jste prodali. Protože jsou zaměnitelné. Oproti tomu, každý jednotlivý NFT token je nezaměnitelný a jedinečný a cena každého z nich se posuzuje individuálně. NFT odměny Typ a výše odměn, které mohou držitelé NFT získat za staking, závisí na platformě a typu NFT. Většina platforem vyplácí odměny v pravidelných denních, či týdenních intervalech. Odměny obvykle bývají vypláceny v tokenu dané platformy, ale existují i výjimky. Dané tokeny pak lze jednoduše směnit za jiné kryptoměny, nebo je převést na fiat peníze. Kromě této možnosti existují stakingové platformy, kde se stáváte součástí decentralizované autonomní organizace (DAO). Zde mohou držitelé uzamknout své tokeny do tzv. NFT staking poolu. To jim umožní účast na správě platformy. Díky tomu získávají určitá hlasovací práva pro nové návrhy ohledně směřování dané sítě. Velká část NFT trhu souvisí s různými hrami na blockchainu, kde je možnost pracovat ve hrách jako jsou Axie Infinity (AXS), The Sandbox (SAND) a Splinterlands (SPS). V těchto hrách můžete díky play-to-earn modelu vydělávat nejen kryptoměny, ale rovněž NFT. A pak že se nedá vydělávat hraním her... co ty na to mami? Existují samozřejmě (a je jich většina) i hry, ve kterých je nutná investice a teprve zní pak mohou plynout zisky v podobě kryptoměn, či NFT. V tomto ohledu doporučuji udělat si sám vlastní důkladný průzkum trhu a vyhodnotit, která hra vám nabízí nejzajímavější potenciál.

Jaké jsou k dispozici NFT platformy?

Existuje nespočet různých forem NFT stakingových platforem. Abyste měli alespoň základní přehled o možnostech trhu, uvádíme některé platforem pro základní přehled. Binance NFT PowerStation Na Binance existuje platforma, kde mohou držitelé NFT vydělávat sázením na své oblíbené sportovní týmy. Nasazením svých NFT mohou získat tokeny dalších uživatelů Binance. Mimo to na Binance najdete i konvenční způsob NFT stakingu. Binance Fan Tokeny jsou žetony, které jsou spojeny s konkrétním sportovním týmem. Držením tohoto tokenu můžete využívat různá privilegia. Jako držitel tokenu můžete například těžit z přednostního prodeje vstupenek, nebo se rovněž podílet na manažerských rozhodnutích v daném sportovním týmu. Tyto tokeny zatím nacházejí uplatnění zejména ve sportu, používat jak však mohou i umělci, či influenceři. MOBOX (MBOX) Další zajímavou platformou je hra MOBOX. Tato hra má vlastní svět - metaverse - s názvem MOMOverse, kde můžete najít řadu různých NFT. Tyto NFT se následně dají obchodovat na tržišti MOBOX, případně je můžete stakovat a budovat tím pasivní příjem. Každý předmět (token) má jinou "kvalitu", protože jejich hashovací síla je náhodně generovaná. Pokaždé když vsadíte MOMO, můžete získat token jako odměnu za vsazení. Počet odměn se vypočítává na základě množství MOMO, které vsázíte. Jelikož se každé MOMO liší ve vzácnosti (díky odlišnosti hashovací síly), přímo se tím ovlivňuje i výše odměny za sázení. Dalšími NFT hrami, které fungují na podobném principu jsou Splinterlands a Axie Infinity. Jaké jsou nejlepší NFT pro vsazení? Máte rádi hry a chcete investovat do tohoto odvětví? Pak je pro vás zajímavou možností například NFT stakingová platforma jako Splinterlands. Tato hra s výdělkem postavená na blockchainu Ethereum umožňuje hráčům vydělávat navíc prostřednictvím NFT stakingu. Vždy mějte na paměti, že hodnota NFT může také klesnout, takže vkládání vašeho nezaměnitelného tokenu s sebou nese také rizika. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Nakupujte a prodávejte kryptoměny na největší kryptoburze Binance!

Nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.