Srbský princ pomáhal při adopci v El Salvadoru, teď chce začít s adopcí v Srbsku

Kryptoměny dokáží pomoci v mnoha zemích světa, přestože technologický pokrok v této zemi zaostává. Skvělým příkladem je například projekt Machankura, který umožňuje v chudých částech Jižní Afriky platit bitcoinem bez internetové připojení. Velké potenciálu bitcoinu si všiml také srbský Princ Filip. Ten od roku 2022 spolupracuje například na projektu JAN3, který dodává technologii a hlavně vědomosti jednotlivcům i společnostem, chtějí začít používat bitcoin. Protože je princ Filip členem královské rodiny, má na politické scéně velký vliv. V kombinaci s jeho znalostmi finančního systému může být jedním z hlavních aktérů postupné bitcoinizace Srbska. V současnosti se ale nejvíce soustředí na El Salvador, kde už byl bitcoin přijat jako zákonné platidlo.

Srbský princ a jeho bitcoinové aktivity

Prince Filip není jen členem královské rodiny, je také vášnivím bitcoinerem a aktivně podporuje jeho adopci. Aktuálně spolupracuje na projektu JAN3, jehož zakladatelem je Samson Mow. Ten je známý hlavně svou prací v projektech v El Salvadoru. Cílem projektu JAN3 je popohnat adopci bitcoinu a pomoci jednotlivcům i společnostem s jeho přijímáním ve svém podnikání. Kromě toho vydala jeho společnost peněženku Aqua Wallet dostupnou pouze na Android zařízeních a decentralizovanou peněženku SOFI. Princ Filip už několikrát představil svou vizi světa, ve kterém se bitcoin stane nedílnou součástí finančního systému státu. Díky svému postavení chce navázat spolupráci s vládou a pomoci ji přijmout bitcoin jako zákonné platidlo. Občané by mohli využívat výhody bitcoinu, jako jsou levné a rychlé mezinárodní transakce nebo úschova pod vlastními soukromými klíči. Princ Filip věří, že bitcoin může prosperovat jako legitimní alternativa k tradičním fiat měnám. Přestože projekty prince Filipa mají globální charakter v poslední době se soustředil hlavně na El Salvador, kde v roce 2021 přijali bitcoin jako zákonné platidlo. Na rozhovor s princem Filipem, na téma státní adopce kryptoměn, se můžete podívat na tomto videu.

Úspěch projektu JAN3 v El Salvadoru otevírá možnosti také v Srbsku, kde se za bitcoinizaci národních financí chce zasadit právě princ Filip. Obyvatelé Srbska by tak měli možnost využít služeb JAN3 a naučit se používat kryptoměny pod vlastní správou pomocí peněženky Aqua Wallet. Od toho už je jen krok k používání Lightning Network a úplnému odpojení od bank v místech, kde je finanční infrastruktura nedostatečná. Služeb projektu ale může využít také samotné Srbsko, kterému může JAN3 pomoci s prvotním nastavením všech potřebných periferií, jako je vlastní full node nebo kryptoměnový investiční plán. Například El Salvador se rozhodl, že bude nakupovat jeden celý bitcoin každý den. Pro tento krok se El Salvador rozhodl v listopadu minulého roku a pokud opravdu nakupoval tímto tempem, zhodnotil k dnešnímu dni svůj vklad o 20 %. Podle DCA kalkulačky na Štosuj.cz by při průměrné ceně 550 000 Kč za bitcoin byl teď El Salvador v plusu o více než 321 milionů korun. V příštích letech možná můžeme očekávat první náznaky přijetí bitcoinu taky v Srbsku, pokud bude projekt JAN3 stejně úspěšný, jako v El Salvadoru. Tam samozřejmě funguje řada dalších iniciativ a projektů pomáhajících s adopcí bitcoinu, které by se jistě časem objevily také v Srbsku.

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.