Spojené státy jsou aktuálně ohledně kryptoměn ve velkém rozkolu. Zatímco SEC žaluje společnosti a snaží se kryptoměnový průmysl zpomalit nebo od něj odradit investory, přímo za zády jim největší obchodní společnost světa tlačí bitcoinové ETF pro institucionální investory. Na jedné straně SEC označuje řadu kryptoměn za cenné papíry a na straně druhé jedna z nich vyhrála soud, který názor Komise pro cenné papíry a burzu částečně vyvrací. Skoro to začíná vypadat, že celý souboj SEC s kryptoměnami je misí jednoho muže. Je jím samozřejmě Gary Gensler, který dlouhodobě bojuje proti vydávání nových tokenů a podnikání velkých burz se sídlem v Americe. Po částečné výhře Ripple Labs nad SEC navíc část kongresmanů, v čele s demokratem Ritchiem Torresem, vyzývá Genslera, aby už konečně ukončil svou “křížovou výpravu” proti kryptoměnám.
RFK Jr. chce podložit dolar bitcoinem
Kandidát na amerického prezidenta Robert F. Kennedy Jr. přišel s odvážným plánem použít bitcoin jako podkladové aktivum pro americký dolar. Kennedy chce také dosáhnout toho, aby zisky z bitcoinu byly osvobozeny od daně z kapitálových výnosů. Zda vše myslí vážně nebo se jedná jen o pózu před volebním kláním zatím není možné určit. Svůj postoj ke kryptoměnám vyjádřil 18. července na konferenci PAC (Prezidentská atletická konference) a nastínil také konkrétní kroky, které by pro bitcoin jako prezident podnikl. Jednou z vizí Kennedyho Jr. je návrat k tvrdému měnovému standardu ve Spojených státech a podložení dolarů bitcoinem. Podle jeho plánu by začal s velmi malým množstvím a přibližně 1 % nově vydaných peněz by bylo podloženo bitcoinem. Případnou další alokaci drahých kovů a bitcoinu by zvýšil v závislosti na výsledku prvních pokusů o podložení amerického dolaru těmito aktivy.
Robert F. Kennedy Jr. označil fiatovou měnu za nástroj k financování válek a dává přednost základním měnám, protože stěžují znehodnocování peněz. Kennedy Jr. má v tomto zřejmě pravdu. Watsonův institut spočítal, že Spojené státy vydaly na válečné účely od 11. září 2001 do roku 2022 přibližně 8 bilionů dolarů ($8,000,000,000,000). S takovou částkou by vystačila celá Česká republika na přibližně 5 let. Kennedy Jr. věří, že podpoření dolarů a dluhových závazků Spojených států tvrdými kativy by mohlo pomoci obnovit sílu dolaru a omezit inflaci. Dodal také, že začlenění bitcoinu do americké ekonomiky by mohlo motivovat společnosti, aby rozvíjely své podnikání a vytvářely pracovní místa ve Spojených státech, nikoli v Singapuru, Švýcarsku nebo Spojených Arabských Emirátech. Prezidentský kandidát také přijímá dary na kampaň v bitcoinech a slibuje, že se zasadí o právo vlastnit a používat bitcoin bez strachu z úřadů. V nedávném finančním přiznání Kennedy Jr. odhalil, že jeho rodina investovala do bitcoinu 100 001 - 250 000 dolarů.
Gensler ve svém boji proti kryptoměnám ztrácí podporu
Na úplně druhé straně této barikády je Gary Gensler, který proti kryptoměnám dlouhodobě bojuje. Přestože bitcoin označil již dříve za komoditu, jeho boj proti altcoinům v posledních měsících plní přední stránky kryptoměnových magazínů. Gensler se zasloužil o vyřazení některých kryptoměn z nabídky velkých burz, což tyto projekty poškodilo. Stojí také za soudním sporem s Binance.US, která musela omezit vklady a obchodování s kryptoměnami. Ke kritice Genslerovi práce se přidal také newyorský demokrat Ritchie Torres, kterému vadí, že SEC zatím nevydal žádné jasné pokyny pro kryptoměnový průmysl. Tato kritika se vystupňovala poté, co SEC částečně prohrála soudní spor s Ripple Labs. Soudkyně Annalisa Torresová osvobodila XRP na základě Howeyho testu, který, podle ní, SEC aplikovala velice nedbale. Soudkyně tedy dala jasně najevo, že digitální aktiva nejsou cennými papíry a že SEC nemá pravomoc regulovat digitální aktiva podle pravidel pro cenné papíry. Proti Genslerovi se tak zvedá vlna nevole, která volá po zastavení ničení kryptoměnového průmyslu a lepším zpracování regulací kryptoměnového průmyslu.
Podobně se vyjádřili také šéfové velkých burz Coinbase a Binanace. Ti vyzvali SEC, aby připravila pravidla pro kryptoměnový průmysl, které bude každá burza následně dodržovat. Oba majitelé největších burz světa byli ochotni se s Genslerem sejít a disktuovat o těchto pravidlech. K žádné schůzce ale nedošlo a Gensler nadále terorizuje kryptoměnový průmysl ve Spojených státech. Řada kryptoměnových firem přitom přemýšlí o přechodu do zahraničí, kde jsou pravidla pro kryptoměnový průmysl daleko přívětivější. Spojené státy by tak mohli ztratit velké hráče, mezi které můžeme počítat také burzu Binance.US, jež se také dostala do hledáčku SEC a čelí celé řadě problémů. K prohranému soudnímu sporu Gensler uvedl, že jej rozhodnutí soudce zklamalo, přesto ale svůj boj nevzdává a SEC se proti rozsudku odvolala. Než začne další soud, bude platit precedent stanový soudkyní Torresovou. Tento precedent začali lidé nazývat “Torres Doctrine”. Řada lidí se do SEC pustila také po schválení podivné kryptoměnové burzy Prometheum. Podle některých amerických politiků se jedná pouze o propagandistické divadlo, které má vytvořit iluzi toho, že ty “hodné” společnosti schválením SEC projít mohou.