Ambiciózní kryptoměna Solana si klade za cíl vyřešit blockchainové trilema (blockchainové trilema = poměr mezi decentralizací, škálovatelností a bezpečností) stále však trpí různými nevýhodami, jako je například jeho zranitelnost vůči centralizaci.
Představení kryptoměny Solana
Solana je vysoce funkční open source projekt, který implementuje nový, vysokorychlostní a permissionless (permissionless blockchain = neexistují zde žádná omezení z hlediska přístupu uživatelů a jejich možností podílet se na validaci transakcí; bývá často nazýván také jako public blockchain) blockchain první vrstvy.
Solana, kterou v roce 2017 vytvořil Anatoly Yakovenko, bývalý výkonný ředitel společnosti Qualcomm, si klade za cíl rozšířit škálovatelnost nad rámec toho, čeho běžně dosahují populární blockchainy, a zároveň udržet nízké náklady. Solana implementuje inovativní hybridní konsensus model, který kombinuje unikátní algoritmus proof-of-history (PoH) s bleskově rychlým synchronizačním enginem, který je verzí proof-of-stake (PoS). Z tohoto důvodu může síť Solana teoreticky zpracovat více než 710 000 transakcí za sekundu (transactions per second - TPS) bez nutnosti jakýchkoliv jiných škálovacích řešení.
Architektura blockchainu třetí generace společnosti Solana je navržena tak, aby usnadňovala smart kontrakty a vytváření decentralizovaných aplikací (DApp). Projekt podporuje řadu platforem decentralizovaného financování (DeFi) a také tržiště s nezaměnitelnými tokeny (NFT).
Blockchain Solana byl spuštěn během boomu počáteční nabídky coinů (ICO) v roce 2017. Interní testovací síť (testnet) projektu byla vydána v roce 2018, po které následovalo několik fází testovací sítě vedoucí k případnému oficiálnímu spuštění hlavní sítě (mainnet) v roce 2020.
V čem je Solana jedinečná?
Ambiciózní design Solana si klade za cíl vyřešit blockchainové trilema, koncept navržený tvůrcem Etherea Vitalikem Buterinem, jedinečným způsobem. Toto trilema popisuje soubor tří hlavních výzev, kterým vývojáři čelí při budování blockchainů: decentralizace, bezpečnost a škálovatelnost.
Všeobecně se má za to, že blockchainy jsou stavěny tak, že nutí vývojáře obětovat jeden z aspektů ve prospěch ostatních dvou, protože v daném okamžiku mohou poskytnout pouze dvě ze tří výhod.
Platforma Solana blockchain navrhla hybridní konsenzuální mechanismus, který dělá kompromisy v decentralizaci s cílem maximalizovat rychlost. Inovativní kombinace PoS a PoH dělá ze Solana jedinečný projekt v blockchainovém průmyslu.
Obecně platí, že blockchainy mají větší škálovatelnost, v závislosti na počtu transakcí za sekundu, které mohou podporovat. Čím více, tím lépe se škálují. V decentralizovaných blockchainech je však časové nesrovnalosti a vyšší propustnost zpomalují, což znamená, že více uzlů ověřujících transakce a časové údaje (timestamps) zabere více času.
Stručně řečeno, Solana návrh řeší tento problém tím, že má jeden vedoucí uzel vybraný na základě mechanismu PoS, který dále rozděluje zprávy mezi další uzly. Síť Solana tak těží z toho, že snižuje celkovou pracovní zátěž, což má za následek zvýšenou propustnost i bez centralizovaného a přesného zdroje času.
Solana také vytváří řetězec transakcí tím, že hashuje výstup jedné transakce a používá jej jako vstup další transakce. Tato historie transakcí dává jméno hlavnímu mechanismu konsenzu společnosti Solana: PoH, konceptu, který umožňuje větší škálovatelnost protokolu, což velmi zvyšuje jeho použitelnost.
Co je Proof-of-History?
Základní složkou protokolu Solana je proof-of-history, sekvence výpočtů, které poskytují digitální záznam, který potvrzuje, že v libovolném okamžiku na síti došlo k události. Může být prezentován jako kryptografické hodiny, které dávají časové razítko každé transakci v síti, spolu s datovou strukturou, kterou lze jednoduše doplnit.
PoH spoléhá na PoS využívající algoritmus Tower Byzantine fault tolerance (BFT), optimalizovanou verzi praktického Byzantine fault tolerance (pBFT). Solana toho využívá k dosažení konsensu. Tower BFT udržuje síť zabezpečenou a funguje jako další nástroj pro ověřování transakcí.
Kromě toho lze PoH považovat za vysokofrekvenční verifikovatelnou funkci zpoždění (Verifiable Delay Function - VDF), trojitou funkci (nastavení, vyhodnocení, ověření) pro vytvoření jedinečného a spolehlivého výstupu. VDF udržuje pořádek v síti tím, že prokazuje, že producenti bloků čekali dost času na to, aby se síť pohnula kupředu.
Solana používá 256bitový bezpečný hashovací algoritmus (SHA-256), sadu proprietárních kryptografických funkcí, jejichž výstupem je 256bitová hodnota. Síť periodicky vzorkuje toto číslo a hash SHA-256. Z toho poskytuje data v reálném čase podle sady hashů obsažených v centrálních procesních jednotkách.
Validátoři Solany mohou tuto hash sekvenci použít k zaznamenání konkrétní části dat, která byla vytvořena před vygenerováním specifického hashovacího indexu. Časové razítko (timestamp) pro transakce se vytvoří po vložení této konkrétní části dat. Aby se dosáhlo uváděných obrovských počtů transakcí za sekundu (TPS) a optimální doby vytváření bloků, musí mít všechny uzly v síti kryptografické hodiny pro sledování událostí, místo čekání na jiné validátory, aby ověřili transakce.
Token Solana (SOL)
Token kryptoměny Solana je označován SOL. Je to nativní utility token společnosti Solana, který poskytuje prostředek pro přenos hodnoty a také zabezpečení blockchainu prostřednictvím stakingu (Staking kryptoměny ve zkratce znamená vyčlenění určitého počtu tokenů, které budou použity k ověření transakcí provedených prostřednictvím daného blockchainu). SOL byl vydán v březnu 2020 a v jednu dobu aspiroval stát se jednou z 10 nejlepších kryptoměn vstupujících na trh prostřednictvím celkové tržní kapitalizace.
Operační schéma tokenu SOL je podobné tomu, které se používá v blockchainu Etherea. I když fungují podobně, držitelé tokenů Solana stakují token, aby ověřili transakce prostřednictvím mechanismu konsenzu PoS. Kromě toho se token Solana používá k přijímání odměn a placení transakčních poplatků a zároveň SOL umožňuje uživatelům účastnit se řízení.
Solana v oběhu
Odpovědí na otázku, kolik tokenů Solana je reálně v oběhu, je více než 500 milionů tokenů, přičemž současná celková zásoba Solany přesáhne 511 milionů tokenů – obíhající zásoba Solana tokenů je o něco více než poloviční. Přibližně 60 % tokenů SOL je stále majetkem zakladateli společnosti Solana a nadací Solana Foundation, přičemž pouze 38% je vyhrazeno pro komunitu.
Pokud byste chtěli vědět, kde nakoupit Solanu, tak tokeny SOL lze zakoupit na většině kryptoburz. Nejlepší burzy kryptoměn pro obchodování na Solaně jsou Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, FTX, ale i jiné, méně známé.
Solana vs. Ethereum
Solana získala mnoho uznání za svou rychlost a výkon a byla dokonce uváděna jako legitimní konkurent lídrů kryptoprůmyslu, jako je Ethereum.
V čem se tedy Solana liší od Etherea a lze ji skutečně považovat za potenciálního nástupce Etherea?
Pokud jde o rychlost zpracování, Solana je schopna napadnout dominantní platformu smart kontraktů. Údajně je schopna dosáhnout rychlosti přes 50 000 TPS. Solana používá různé konsensuální algoritmy, jak bylo uvedeno výše, aby se zabránilo pomalému potvrzování transakcí. Díky této funkci je Solana jedním z nejrychlejších blockchainů kryptoprůmyslu, který může konkurovat i jiným průmyslovým odvětvím mimo kryptoprostor.
Ve srovnání s tímto enormním číslem dokáže současný nízko škálovatelný Ethereum proof-of-work model zvládnout pouze 15 TPS. Solana je tedy tisíckrát rychlejší než Ethereum. Další výhodou Solany je extrémní nákladová efektivita sítě, protože projekt disponuje řádově nižšími poplatky za transakci.
Také stojí za zmínku, že blockchain Solana, i když implementuje jednu z variant PoS, je ekologičtější a udržitelnější. To je v kontrastu s Ethereem, jehož současný model PoW vyžaduje použití obrovského výpočetního výkonu a tedy i energie. Což nelibě nesou “zelení” politici, kteří mohou komplikovat širší rozšíření tokenu do běžného spotřebního života.
Všichni v kryptokomunitě se těší na upgrade Etherea na PoS. Nový druh Etherea, který se pilně vyvíjí, se bude skládat z prováděcí vrstvy (dříve známé jako Ethereum 1.0) a konsensuální vrstvy (dříve Ethereum 2.0). Mohlo by to výrazně zvýšit propustnost, zlepšit škálovatelnost, snížit transakční poplatky a zastavit neudržitelnou spotřebu energie. Je tedy možné, že nynější nedostatky Etherea budou postupem času odstraněny.
Nevýhody Solany
Pokud stále přemýšlíte, zda je Solana dobrou investicí a zda byste si ji měli koupit, konečné rozhodnutí je jako vždy na vás. Navzdory viditelným výhodám má Solana také své nevýhody, jako každý existující kryptoprojekt.
Za prvé a především, ačkoli blockchain Solana může konkurovat špičkovým blockchainovým projektům, je stále zranitelný vůči centralizaci, protože neexistuje mnoho validátorů blockchainu. Kdokoli v síti se může stát validátorem Solana, ale je to stále obtížné, protože to vyžaduje mnoho výpočetní síly. To nahrává právě větším, movitějším poskytovatelům uzlů.
Spolu s tím se protokol stále označuje jako beta verze mainnetu, což nezaručuje totální ochranu před možnou přítomností chyb.
Navzdory těmto problémům je Solana stále jedním z největších ekosystémů v kryptoprůmyslu a zdá se, že je na správné cestě k dalšímu růstu.
Solana vs Polygon vs Ethereum – podrobné srovnání
Chcete vědět, která blockchainová platforma bude nejlepší volbou z hlediska budoucnosti vývoje? Naše podrobné srovnání Solana vs Polygon vs Ethereum vám pomůže si vybrat.
Před pár lety by nikoho nenapadlo, jak blockchain a kryptoměny změní svět. Dnes jsme svědky nových obchodních modelů vznikajících na základech technologie blockchain.
Prominentní trendy, jako jsou NFT a decentralizované finance (DeFi), se v poslední době staly nejdiskutovanějšími pojmy. Vzhledem k tomu, že poptávka po technologiích založených na blockchainu stále roste, výrazně vzrostla také potřeba blockchainových platforem pro vývoj dalších možných řešení.
Srovnání Solana vs Polygon vs Ethereum odpovídá na otázku, která z těchto tří blockchainových platforem je ideální volbou z hlediska potencionálního investora? Zatímco Ethereum na začátku listopadu 2021 úspěšně dosáhlo hodnoty 4818,97 USD, při porovnání vůči svým konkurentům klesá. Je klesající směnná hodnota také ukazatelem výkonu dané blockchainové sítě?
Následující diskuse vám pomůže zjistit rozdíl mezi zmíněnými třemi tokeny na základě různých faktorů. Pomůže vám pak identifikovat možnou nejlepší volbu ze tří konkurentů podle jejich schopností v různých technologických oblastech a vlastnostech kryptoměn.
Proč byste se měli zaměřit na srovnání Solana vs Polygon vs Ethereum?
Jedna z prvních věcí, kterou musíte mít na paměti při porovnávání Solany nebo jakékoli jiné blockchainové sítě s ostatními, je, že se nemůžete spoléhat pouze na směnnou hodnotu. Například kolísající ceny Etherea mohou být pro investory alarmujícím problémem. Znamená to však, že konkurenční blockchainové sítě, jako je Polygon, jsou lepší? Ne nezbytně.
Ethereum je nepochybně základem pro vývoj smart kontraktů, NFT a decentralizovaných aplikací nebo DeFi. Tato platforma slouží jako oblíbená volba pro všechny tyto funkce. Při boji s konkurencí však také čelí mnoha výzvám. Rostoucí dynamika v prostoru NFT a ekosystému DeFi vedla k masivnímu růstu konkurence mezi protokoly první vrstvy. I když mnoho vývojářů na trhu NFT vzhlíží k ETH, v roce 2021 vstoupily na scénu i další protokoly první vrstvy.
Noví hráči jako právě Solana představili výhody nižších nákladů spojených s vyšší transakční rychlostí. Na druhou stranu, ETH slibuje lepší funkce s upgradem na ETH 2.0. Ethereum má zároveň nejrozmanitější a nejtransparentnější prostředí decentralizovaných aplikací.
I proto je důležité podrobně zvážit rozdíl mezi Solanou, Polygonem a Ethereem, než učiníte konečná rozhodnutí. Začněme stručným přehledem každé blockchainové platformy, než se ponoříme do rozdílů mezi nimi.
Ethereum je v současnosti po Bitcoinu druhou nejoblíbenější blockchainovou platformou. Poskytuje nejen základ pro jiné kryptoměny, ale také zdroje pro vývoj decentralizovaných aplikací. Blockchainová platforma úspěšně vytvořila ziskovou a otevřenou ekonomiku.
Díky svým datově efektivním službám a mnoha aplikacím Ethereum také umožňuje dostupnost pro každého. Je však důležité poznamenat, že všechny programy spojené s Ethereem vyžadují intenzivní výpočetní výkon. Platforma aktivně ovlivňuje růst poptávky po digitálních sběratelských předmětech (NFT). V důsledku toho se zjevně těší z toho, že je první volbou pro poskytovatele služeb nabízející rozvoj NFT trhu.
Solana blockchain byl přizpůsoben pro vývoj vysoce škálovatelných a uživatelsky orientovaných aplikací. Blockchain síť je v současnosti prakticky nejrychlejší a nabízí jeden z nejrychlejších a nejefektivnějších ekosystémů. Nyní obsahuje více než 400 řešení DeFi, NFT a web3. Vývojáři blockchainu mohou maximálně využít efektivitu a rychlost transakcí spojených se sítí Solana.
Solana platforma současně provádí téměř 3 000 transakcí každou sekundu, nabízí však schopnost zpracovat 50 000 až 65 000 transakcí každou sekundu. Solana je tedy rozhodně silným konkurentem ostatních populárních blockchainových platforem.
Polygon je další špičkou mezi renomovanými blockchainovými platformami pro vývoj nových digitálních aktiv a ekonomik. Nejzajímavějším vrcholem Polygonu je, že síť nabízí interoperabilitu se všemi současnými a budoucími scénáři infrastruktury pro Ethereum. Polygon byl navíc přizpůsoben tak, aby nabízel interoperabilitu s novými řešeními druhé vrstvy. Nejdůležitější ze všeho je, že síť Matic, kterou Polygon využívá, má nespornou výhodu v tom, že je nejrychlejší v rychlosti transakcí.
Mechanismy konsenzu
Mechanismus konsenzu je povinný postup, který dodržují všechny uzly blockchainu, aby dosáhly shody o současném stavu sítě. Ethereum v současné době využívá mechanismu Proof of Work neboli PoW konsenzu a čerpá sílu mnoha těžařů této kryptoměny z celého světa. Konsenzus Proof of Work vyžaduje vysoký výpočetní výkon, čímž omezuje rozsah účasti uživatelů. Je tedy náchylný k centralizaci.q
Polygon využívá kombinaci konsenzuálních technologií pro rychlou blockchainovou síť spolu s propojením s mainnetem Etherea. Blockchain síť využívá konsensuální mechanismus Proof of Stake (PoS) pro zabezpečení sítě a vytváření nových MATIC tokenů. Odměny v podobě žetonů MATIC tedy můžete získat i stakingem v síti Polygon.
Solana blockchain přináší něco jedinečného z hlediska mechanismu konsenzu. Síť využívá pole nebo seznam výpočtů k určení ideální metody pro ověření časové mezery mezi dvěma různými událostmi. Spíše než se spoléhat na konsensus PoW, blockchainová platforma využívá hybridní konsensuální mechanismus, který obsahuje to nejlepší z Proof of Stake a Proof of History. Hybridní konsensus na blockchainu Solana umožňuje lepší flexibilitu pro uspořádání pořadí transakcí. Výsledkem je, že mechanismus konsenzu umožňuje provádět 50 000 až 60 000 transakcí každou sekundu.
Rychlejší transakce
Když už mluvíme o rychlosti transakcí, je to také jeden z hlavních faktorů pro identifikaci nejlepší možnosti ve srovnání těchto tří kryptoměn.
V případě Etherea má každý účastník kopii digitální účetní knihy. O provoz a správu sítě se starají držitelé distribuovaných účetních knih. Proto je Ethereum schopno zpracovat omezený počet transakcí každou sekundu. Kromě toho je Ethereum blockchain velmi zaneprázdněný a možná budete muset počkat na ověření vaší transakce. Nebo za rychlost zaplatit obrovský poplatek.
Rozdíl mezi Solanou, Polygonem a Ethereem z hlediska rychlosti transakce se obrací ve prospěch konkurentů Etherea. Například Solana závisí na Tower Byzantine Fault Tolerance - tBFT, vylepšené variantě pBFT neboli Practical Byzantine Fault Tolerance. Blockchain síť odstraňuje potřebu jakékoliv komunikace mezi uzly v reálném čase, čímž zlepšuje celkovou efektivitu a škálovatelnost. Kromě toho Solana také využívá technologii GulfStream k dalšímu zrychlení transakcí. Protože síťoví validátoři mohou snadno provádět transakce vyšší rychlostí, síť může snadno zpracovat více než 50 000 transakcí každou sekundu.
Konečný konkurent, tedy Polygon, nemá však žádnou konkurenci od ostatních dvou, pokud jde o rychlost transakcí. Se schopností zpracovat přibližně 65 000 transakcí každou sekundu je síť jasným vítězem pro vývojáře i uživatele.
Konečné shrnutí
Nově vznikající případy použití blockchainu si získávají pozornost všech, počínaje investory a kryptopodniky až po širokou veřejnost. Téměř každý jednotlivec, který si je vědom kryptoprostoru, chce využít jeho nových příležitostí.
Například Decentralized Finance neboli DeFi a NFT jsou nyní dva největší trendy v kryptoprostoru. I když noví konkurenti nabízejí zajímavé příležitosti, Ethereum má stále nespornou majoritní kontrolu nad DeFi a NFT prostorem. To, co se stane v dlouhodobém horizontu, je však jen otázkou spekulací. Je na místě tyto tři kryptoměny bedlivě sledovat dále.
[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]
Spekulujete na altcoinech?
Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!
[/feature_box]
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]