Segwit2x, UASF, UAHF, bitcoin hard fork – kdo se v tom vyzná?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. Nemáte čas číst celý článek? Pak by vám mohlo stačit toto: 1.8.2017 mělo dojít k soft-forku, nyní se však všichni dohodli na přijmutí SegWitu a následnému zvětšení bloku na 2MB během 6 měsíců poté. Nutné množství podpory pro SegWit bylo sníženo z 95% na realističtějších 80%, a téměř všichni hlasují pro SegWit, takže se SegWitu zřejmě brzy dočkáme. Z nejhoršího jsme venku. Vaše bitcoiny nejsou ohroženy, protože se síť rozdělovat nebude.

Úvod

Možná jste slyšeli, že ve světě Bitcoinu se bude 1.8. 2017 něco dít a je třeba se na to připravit. Nebo jste četli o “UASF BIP 148” a chcete vědět více. V tomto článku se snažím vysvětlit, co se aktuálně děje a proč to vyvolává takové vášně v bitcoinové komunitě.

Co je SegWit

Zjednodušeně řečeno, jedná se o aktualizaci, která opravuje několik chyb a zvyšuje počet transakcí, které se vejdou do jednoho bloku. Podrobněji si můžete o SegWitu přečíst např. v článku Co je SegWit a jak fungujeVšichni jsou schopni se shodnout na tom, že SegWit je prospěšný. Tedy až na čínskou firmu Bitmain, která provozuje těžbu bitcoinů a zároveň vyrábí hardware, na kterém se bitcoiny těží. Bitmain se snažil od začátku SegWit oddalovat a různými způsoby ho očernit. Nebylo jasné proč, dokud se neukázalo, že hardware firmy Bitmain obsahuje patentovanou technologii, která právě využívá jedné z chyb, kterou SegWit opravuje. Takzvaný ASICBoost totiž zrychluje těžbu zhruba o 20% a tím výrazně zvyšuje zisky z těžby.

Co je SegWit2x

Abychom se pohnuli z místa, sešli se v květnu 2017 v New Yorku majitelé 80% těžební síly Bitcoinu a také zástupci některých burz a směnáren a dohodli se na kompromisu. SegWit bude přijat výměnou za to, že velikost blocku bude zvýšena na 2MB. Vznikl takzvaný New York Agreement. Podle této úmluvy má dojít k přijetí SegWitu a v následujících 6 měsících k hard forku na 2MB síť. Zatímco SegWit byl v té době již připravený k provozu, na 2MB hard forku nikdo nepracoval a jako hard fork představuje jisté nebezpečí pro Bitcoin, který by se mohl rozdělit na dva. Tento kompromis bohužel vznikl bez účasti vývojářů Bitcoin Core, kteří k tomuto nemohli vyjádřit a vysvětlit zůčastněným CEOs, jaká to nese pro síť rizika.

Proč 2MB hard-fork?

Každý hard fork s sebou nese riziko rozštěpení sítě na dvě a nervozitu pro investory, jakožto i majitele kryptoměny. Pro jeho uskutečnění by tedy měl být dostatečně dobrý důvod. Jeden z důvodů je, že jsme byli v minulých měsících svědky zvýšených transakčních poplatků a zpomalených transakcí. Byl však zájem o bitcoin opravdu tak velký? Mnozí se domnívají, že velká část transakcí byla vytvořena přímo čínskými těžaři, kteří chtěli podpořit svůj argument pro větší, 2MB bloky. Jiní nezvyklou aktivitu přisuzují velkému zájmu o Bitcoin. Teorii, že se jedná o spam, který má propagovat 2MB hard fork podporuje to, že v okamžiku, kdy se znova začal projedávat SegWit2x, objem transakcí se výrazně snížil. Spamování sítě transakcemi ale stojí peníze, proč by to někdo dělal a proč by Bitmain tolik usiloval o 2MB hard fork v době, kdy transakční poplatky a rychlost sítě jsou dostatečné?

Pravděpodobné důvody:

  1. Prázdné bloky - díky tomu, jak je Bitcoin navržen, je možné natěžit prázdný blok (bez transakcí) v době, kdy ještě ostatní ověřují transakce minulého bloku a to i přesto, že transakcí, čekajících na potvrzení je mnoho. Toho hojně využívají čínští těžaři, čím dále zpomalují síť a shrábnou odměnu za nalezený blok bez toho aby přispěli k funkci sítě. Pokud bychom zvýšili objem bloků z 1MB na 2MB, bude časové okno, kdy lze vytěžit prázdný blok ještě větší, takže těžení prázdných bloků bude ještě lukrativnější.
  1. Centralizace moci - 2MB bloky kladou vyšší nároky na hardware. Tím vyřadí ze sítě malé aktéry, kteří sice nemusí těžit, ale mohou signalizovat pro, nebo proti jednotlivým návrhům na změnu. V současné době je možné provozovat node i na Raspberry PI a signalizova pro jednotlivé návrhy na změnu (BIP).
Podle Bitcoin Core však otevírá 2MB hard fork také možnost DDOS útoku na síť pomocí speciálních transakcí, které mohou trvat celých 10 minut a tak znehybnit síť. UASF, UAHF, BIP 138

Další řešení - UASF BIP 148

UASF (User Activated Soft Fork) vznikl jako návrh na změnu (Bitcoin Improvement Proposal) číslo 148, který navrhuje zavést SegWit již 1. 8. 2017 jako soft-fork. Tedy nezávisle na tom, kolik procent účastníků signalizuje pro SegWit k určitému datu. Původně neměl příliš velkou podporu. Ale jak se datum začalo přibližovat, tlak komunity  která jej podporuje se zvyšoval a jako odpověď si čínští mineři připravili nový hard-fork.

Čínský hard fork - UAHF 

UAHF  (User Activated Hard Fork) - také přezdívaný Bitmain Coin, nebo China Coin. Aby Číňané ukázali zuby, označili BIP 148 za útok na Bitcoin a navrhli své vlastní “řešení”. To je v podstatě SegWit2x a tučný bonus pro Bitmain, který během forku získá přes pět tisíc bitcoinů (mají jim být připsány díky změně zdrojového kódu, který si sami napíšou a sami schválí). V ten moment se cena bitcoinu propadla na zhruba 1900 euro.

Zpátky k SegWit2x

Po tom, co Číňané pohrozili dalším hard-forkem, se možnost dohody a návratu zpět k newyorské úmluvě ukázala jako to menší zlo. V současné době čínští těžaři signalizují “NYA” (New York Agreement) zatímco jiní signalizují BIP 148, nebo SegWit2x. Všechny tyto signály mají jedno společné - SegWit, který za podporu 80% hashrate bude aktivován díky BIP 91 - ten snížil nutnou většinu z 95% na více realistických 80%. Vše tedy nasvědčuje tomu, že SegWit aktivován bude a pokud všechny strany dodrží newyorskou domluvu, tak během šesti měsíců nastane i plánovaný 2MB hard-fork.

Bitcoin Core vs. Bitmain vývojáři

Bohužel není vše vyhráno. Bitmain se rozhodl provádět vývoj 2MB hard-forku za “zavřenými dveřmi” a nikoliv veřejně, jak tomu doposud bylo u Bitcoin Core vývojářů. CEO firmy Bitmain Jihan Wu na Twitteru vzkazoval, že by všichni vývojáři Bitcoin Core měli být vyhozeni, tak uvidíme, s jakým kódem přijdou jeho vývojáři. Čím déle budou tajně vyvíjet, tím náročnější bude jejich kód uvést do produkce a odhalit případné nedostatky, nebo možnosti útoku na síť.

Můj osobní názor

Jednání firmy Bitmain je řízeno tím, co je nejlepší pro maximalizaci jejich zisků, což dokážu pochopit. Není to ale vůbec dobré pro komunitu, síť, nebo cenu bitcoinu. Jejich nedávné kroky a způsob, jakým se vyjadřují dává najevo, že by nejraději měli monopol jak na hardware, tak i software bitcoinu a z jejich PR článků je zát pocit, že ví nejlépe, co je dobré pro Bitcoin. Myslím, že si to část komunity začíná uvědomovat a podniká kroky k tomu, aby byl Bitcoin více decentralizovaný tím, že si pořizuje minery, které nevyrábí Bitmain, ale například Canaan a další. Bylo by dobré, kdyby si každý, kdo provozuje větší směnárnu zajistil určité množství hash rate, aby v případě hard-fork útoku mohl zajistit alespoň minimální podporu pro původní větev a zároveň přispěl k decentralizaci Bitcoinu. Zdroje https://bitcoincore.org/en/2016/01/26/segwit-benefits/ Soft fork vs. Hard fork https://www.youtube.com/watch?v=PZoFEskmQ-c&list=PLFlxfjdUnUPq8to4F6nv-B8oh5r1zcWmW&index=1 [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.