Nejvyšší míra adopce je v rozvojových zemích, velké státy bojují s regulacemi

Navzdory sílícím tlakům ze stran světových vlád, míra přijetí kryptoměn běžnými lidmi je stále rozšířenější. Kryptoměny jsou celosvětově rozšířené a dalo by se říct, že se snad staly běžnou součástí finančního systému. Většina neodborných médií zmiňuje často pouze Bitcoin a Ethereum, existují ale desetitisíce kryptoprojektů s různými nápady a možnostmi využití. Velká část lidí ale vidí kryptoměny pouze jako formu investice, zatímco v některých zemích jsou kryptoměny jediným způsobem výměny peněz. Podle toho se také odvíjí míra adopce v různých zemích a tlak jejich vlád na regulaci kryptoměn. Zatímco v Americe se řeší nezaplacené daně a kontrolní úřady dnes a denně kontrolují nejrůznější kryptoměnové firmy, například v Africe jsou kryptoměny na mnoha místech jedinou formou digitálních peněz.

Rozvíjející se země využívají kryptoměny více

Na rozdíl od akcií a dluhopisů nemají vlády jednotlivých zemí kontrolu nad kryptoměnami. Díky tomu je mohou  jednotlivci i instituce používat nezávisle na státních penězích. Kryptoměny podporují také velké firmy, jako je například PayPal nebo MasterCard, obě zajišťující platby běžnými penězi. Globální přijetí kryptoměn vzrostlo, podle výzkumu provedeného společností Chainalysis, o více než 880 % v roce 2021. Největší boom ale zažily kryptoměny v době pandemie, kdy v roce 2019 došlo ke zvýšení adopce o 2300 %. V té době se lidé v některých zemích nemohli dostat ani z bytu a kryptoměny se tak staly jedním z platidel používaných během pandemie. Zároveň panoval obecný strach z pádu světové ekonomiky z důvodu zastavení výroby a dopravy. Řada lidí pak na internetu narazila na kryptoměny a rozhodla se do nich investovat. S pandemií tedy kryptoměny zažily největší posun v adopci. Hlavní výzkumné metriky pro tyto údaje se zaměřily na celkovou kryptoaktivitu, objem směn z peer-to-peer směnáren a objem od běžných uživatelů.

Dalo by se očekávat, že na prvních příčkách v adopci kryptoměn budou země jako USA nebo Čína. Data z výzkumu Chainalysis ale ukazují naprostý opak. V adopci aktuálně vedou země v Asii, Africe a Latinské Americe, zejména pokud se jedná o individuální investory. Zatímco v Americe pracují s kryptoměnami převážně velké korporace, v zemích třetího světa se jedná o běžné lidi, kteří si v kryptoměnách našli bezpečný přístav před inflací a penězi ovládanými státem. V těchto zemích je totiž velice špatná finanční infrastruktura a kryptoměny jsou tak jediným způsobem, jak využívat digitální a bezpečné peníze. Data ukazují, že právě v těchto zemích bylo v posledních letech otevřeno nejvíce kryptoměnových účtů a peněženek. Země s rozvíjející se ekonomikou tedy vykazovaly mnohem větší aktivitu, zejména u kryptoměn založených na peer-to-peer transakcích. To znamená, že v těchto zemích nepoužívají lidé burzy a směnárny, ale kryptoměny vyměňují přímo mezi sebou. 

Velké země, velcí investoři

Z uvedených dat je jasné, že vyšší míra adopce je v zemích s horší finanční infrastrukturou. Nejvíce jsou tedy kryptoměny k běžným platbám využívány v Africe a Asii. Většina těchto transakcí je pod hranicí 10 000 dolarů. Dále zde máme například El Salvador, který jako první na světě přijal Bitcoin jako zákonné platidlo, kvůli špatné finanční situaci země. Je pravdou, že od zavedení Bitcoinu se turismus v El Salvadoru zvýšil hned několikanásobně. V těchto zemích a oblastech používají kryptoměny běžní lidé více, než instituce a můžeme tedy mluvit o vyšší míře adopce. Podobně jako dolar, většina kryptoměn funguje na celosvětové úrovni. Nejedná se tedy pouze o platidlo v dané zemi, ale je použitelné téměř kdekoliv. V Evropě přispívají k adopci zase velké korporace a retailoví investoři jsou až druzí. Mezi nejúspěšnější země můžeme zařadit Spojené království a Švýcarsko, kde podporují kryptoměny velké hedgeové fondy a nově také některé banky. 

V anglicky mluvících zemích vedou v adopci kryptoměn samozřejmě Spojené státy, následované Austrálií. Také Čína a Ruska stále drží významné podíly kryptoměnového trhu. Nicméně, ve všech těchto zemích při nákupu a používání kryptoměn převládají institucionální a profesionální obchodníci. V těch zemích lidé jen zřídka vyměňují kryptoměny mezi sebou a v naprosté většině případů je nakupují na burzách či směnárnách. V Číně tato metrika významně klesla poté, co byl uvalen zákaz na kryptoměny na konci roku 2021. Čína následně spadla až na 13. místo v používání kryptoměn. Také ve Spojených státech vláda neustále zvyšuje tlak na kryptoměnový trh a země se umístila až na 8. místě, což je o dvě místa níže, než v roce 2020. Z těchto velkých zemí zaznamenalo nejnižší míru přijetí kryptoměn Japonsko. V Evropě se na první místo v používání kryptoměn (neplést s mírou adopce popsanou výše, kde vede Švýcarsko a UK) umístilo Řecko, kde 11 procent respondentů uvedlo, že vlastní a používá kryptoměny.

Rozvojové ekonomiky přijímají kryptoměny lépe

Zatímco ve Spojených státech a Evropě jsou kryptoměny vnímany jako nástroj pro krácení daní a financování nelegálních aktivit, v zemích jako je Vietnam, Thajsko, Indie nebo Pákistán mají lidé na kryptoměny jiný názor. Zejména Bitcoin tam mnozí vidí jako skvělý nástroj pro úspory, zasílání peněz do zahraničí i běžné platby za služby a zboží. V těchto zemích funguje rozvojová ekonomika a Bitcoin a kryptoměny mají dostatek příležitostí zaujmout tamní obyvatele. V těchto zemích používají lidé služby jako Paxful nebo LocalBitcoins, umožňující rychlou výměnu jakýchkoliv prostředků za kryptoměny. Paxful mělo velice silnou uživatelskou základnu v Africe, bohužel kvůli regulacím musela tato služba skončit. CEO Ray Youssef před několika dny oznámil, že uzavření několika poboček ve Spojených státech zapříčinil velký odliv klíčových zaměstnanců a službu musí uzavřít. Na těchto platformách vyměňují kryptoměny uživatelé mezi sebou a například Paxful umožňoval získat bitcoiny i za Steam poukázku.

Data od analytické firmy Statista dále ukazují, že rozvojové ekonomiky mají vyšší míru adopce. Například Nigérie, Thajsko a Filipíny jsou lídry mezi zeměmi s rozvíjející se ekonomikou. V Nigérii uvedlo 33 % respondentů, že vlastní a používá kryptoměny. Opět je to z důvodu velmi špatné finanční infrastruktury. Navíc v některých afrických zemích mohou využívat Bitcoin i bez internetu. Společnost Machankura využívá k převodu bitcoinů z jednoho uživatele na druhého systém SMS zpráv ve spojení s Lightning Network. Uživatelé se registrují pomocí smsky a následně mohou posílat na telefonní čísla dalších uživatelů bitcoin. On-rampa pro tento systém je firma Azteco, která umožňuje rychlý nákup kryptoměn. Jedná se o jedno z nejzajímavějších využití Bitcoinu na světě, protože opravdu pomáhá tam, kde je potřeba. Lidé v těchto oblastech totiž nemají ani interneta SMS bitcoinové platby jim umožňují používat svobodné a na státu nezávislé peníze. V Africe tedy v adopci kryptoměn vede Nigérie, následovaná Jihoafrickou republikou a Keňou. V Latinské Americe je to zase Argentina a Brazílie. 

Adopce versus regulace

Regulační úřady v mnoha zemích zaspaly a nedokázaly držet krok s vývojem kryptoměn. Špatné regulace, nejasné výklady zákonů a další problémy s regulátory brzdí adopci kryptoměn. Nejpřísnější zemí omezující kryptoměny je Čína, kde byla dokonce zakázána těžba kryptoměn. Také v Egyptě zavedly regulace, které brání používání a obchodování s kryptoměnami. Na druhou stranu, většina odborníků i bitcoinerů se shoduje, že správně nastavené regulace by mohly pomoci s adopcí kryptoměn. Přestože úřady ukazují bitcoinery jako zločince a neplatiče daní, většina z nich by se shodla na tom, že při správně nastavených pravidlech ohledně daní nebude mít problém odvést daň ze zisku. Zejména v Evropě, kde se do kryptoměn investuje namísto běžného používání, mnoho lidí čeká na správné regulace kryptoměn. Naštěstí i tak existuje po celém světě řada obchodníků, kteří přijímají kryptoměny. V České republice je to například Alza či e-shop bitcoinového youtubera Kicoma. 

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.