Profitabilní mining – jak těžit kryptoměny efektivně

Mining, neboli těžba kryptoměn je nedílnou součástí kryptoměnového světa. Podobně jako u těžby drahých kovů jde o technologicky zaměřenou investici, která aby byla zdárná, vyžaduje odbornou a pečlivou přípravu, strategii a neustálé vzdělávání a držení kroku nejen s trhem, ale i s technickými trendy, které se mění každým dnem. Následující článek by vám měl pomoci pochopit principy a rozhodnout se, zda se do miningu vůbec pustit a jestli je pro vás tento druh investice ve světě digitálních měn to pravé.

Co je to vlastně mining?

Na začátek je potřeba si uvědomit, co vlastně těžba kryptoměn je. Nejde o žádnou senzaci, ani přelomovou novinku ve světě počítačů, do které, když se nezapojíte právě teď, uteče vám další Google, Facebook, či samotný druhý start Internetu 2.0. Mining není zábava, nová hra, ani cesta k superychlému zbohatnutí. Jde pouze o druh investice. Navíc jde o velmi riskantní a náročnou investici, která sedí pouze technicky zaměřenému typu investorů s praxí a značnými prostředky (nejen finančními). Těžba kryptoměn tedy není něco, do čeho byste se měli pouštět po hlavě bez toho, abyste celou věc pořádně promysleli. V podrobném důsledku je těžba (mining) lehce zcestným názvem, jelikož doopravdy nic jako „těžař“ netěžíte. Mining je ale na druhou stranu v nevysloveném kontextu tím nejbližším, k čemu bychom mohli tuto aktivitu přirovnat.

Proof of Work

Daleko lepší cestou pro pochopení miningu a jeho důležitosti pro kryptoměny je slovní spojení Proof of Work, neboli „Důkaz o vykonané práci“. Ve své podstatě jde o základní stavební kámen našeho světa tak, jak jej známe. Zjednodušeně řečeno, za vším, co děláte a tím co je reálně vidět stojí nějaká nějaká odvedená práce. Pokud vypěstujete na poli brambory, dá se určit kolik lidské práce (fyzické i mentální) a kolik finančních prostředků, které vznikly opět pouze díky nějaké odvedené práci, bylo potřeba. Mining proto není žádnou senzací, jde ve své podstatě jen o odvedenou práci. V hlubším měřítku, jak pochopíte dále v článku, jde o soubor věcí, který můžeme nazvat jedním slovem a-  tím je fyzika. Z těchto důvodů je Proof of Work ve smyslu protokolu jediným vhodným nástrojem, který lze použít ve světě finanční systémů a kryptoměn, o které se zajímáte. Těžba je tedy něco, co vyžaduje vaše peníze, vaše úsilí, znalosti, váš čas, vaši přítomnost, píli, odhodlání. Mining si doslova řekne o kousek z vás, část vašeho života, vašeho těla, zdraví a intelektu. Více než aktivitou pro naškrobené businessmany je tak aktivitou pro špinavého, ušmudlaného horníka, který téměř nevidí denní světlo. Smysl Proof of Work by se dal tedy jednoduše pochopit stylem „Je za tím vidět tvrdá práce“.

Co není mining

Stejně jako je důležité pochopit před tím, než se stanete těžařem a pustíte se do miningu, co je mining, je neméně a možná více důležité vědět, co mining není. Z lehce kritických prvních odstavců jste pravděpodobně pochopili, že mining není žádná sranda. Mining ale především není nějakou sofistikovanou aktivitou, kdy si většina lidí mylně a ráda myslí, že vypočítávají pomocí svých těžebních zařízení velmi složité a náročné matematické operace. Mining není ničím jiným, než hádáním náhodných čísel a hledáním nul, což je ta nejjednoduší operace, kterou může počítač dělat. Doslova. Těžba kryptoměn ani neznamená, že vezmete obnos peněz, nakoupíte hromadu hardwaru a je z vás těžař. V žádném případě už těžba není nakoupením tzv. hashrate neboli těžebního výkon ve smyslu cloud miningu. Jinými slovy, pokud se pořádně nenadřete a neušpiníte si ruce, nejde o těžbu.

Než začnete těžit

Pokud vás přechozí odstavce od miningu neodradily a naopak ve vás vzbudily zvědavost, jedině dobře. Pravděpodobně to znamená, že se nebojíte tvrdé práce, kterou mining je. Tuto kapitolu považuji za asi nejdůležitější ze všech a bude tím nejstěžejnějším faktorem, který bude rozhodovat o vašem úspěchu jakožto těžaře. Tím absolutně nejdůležitějším je strategie a plán, jak budou vaše těžební operace vypadat. Než zakoupíte první těžební stroje, ať už grafické karty či ASIC minery, je potřeba zajistit následující prostředky:
  • Dlouhodobá cena elektřiny. Cena energií je hlavní faktorem, který bude rozhodovat o úspěšnosti vaší mining operace. Doporučuji strávit delší čas s přípravou a bojem o co nejlevnější a hlavně dlouhodobou cenu elektrické energie. V žádném případě se nespokojujte se subjektivním pocitem levné energie oproti tomu, co platíte doma, nebo co platí vaší známí, o kterých např. víte, že těží. Nenechte se zmást, když uslyšíte, že má někdo nejlevnější elektřinu za 2.5 Kč/kWh a že už to levněji nejde. Slušná cena el. energie, která je vhodná pro těžbu, se pohybuje mezi 0.75 Kč až 1.4 Kč bez DPH za kWh. Pokud se vám nepodaří zajistit dlouhodobobý odběr energie v rozmezí těchto cen, do těžby se nepouštějte.
  • Využívání odpadního tepla. Nejde o jednoduchou záležitost, ale pokud využití odpadního tepla věnujete dostatek času, může tento faktor velmi ovlivnit celkový úspěch vašeho miningu. Opět se nenechte odradit tím, že vám někdo bude říkat a tvrdit, že už to zkoušel a řešil a že to v podstatě nejde. Zužitkování tepla může váše náklady a návratnost investice otočit o 180° tím správným směrem. Mining produkuje v závislosti na velikosti vaší operace obrovské množství tepla, které je škoda pouštět pánubohu do oken. Stačí se jen zamyslet, v jakých směrech může být teplo potřeba a kde bývá započítáno v ceně výsledného produktu. Odpadní teplo z miningu se dá namátkou využívat při vytápění objektů pro bydlení i rekreaci, sušení dřeva, masa, pěstování plodin. Počítejte s tím, že vám k miningu může hravě vzniknout vedlejší činnost, která bude vyžadovat neméně vaší pozornosti a úsilí, ale ve výsledku se vyplatí. Pokud nemyslíte ve velkém, může být tou správnou cestou pro pár GPU rigů/ASIC minerů jejich umístění ve vašem domě či na chatě, kde při správném použití můžete vykrátit odpadním teplem náklady (plyn, pevná paliva) na vytápění nemovitosti.
  • Chlazení a vzduchotechnika. Jednou z nejčastěji podceňovaných faktorů a zpravidla věcí, kterou podcení každý začínající těžař, je chlazení a vzduchotechnika obecně. Dopředu radím, pokud nejste experti v této oblasti, najměte si spolehlivého odborníka, který vám pomůže navrhnout a zrealizovat chlazení vaší mining farmy s dostatečnou rezervou pro letní období, vezměte v potaz postupné každoroční oteplování a případnou expanzi vaší farmy. Myslete na prach, tedy na protiprachové opatření formou prachových filtrů. V případě, že budete úspěšní s bodem č. 2), měli byste současně vyřešit efektivní odvádění tepla a jeho využívání. S tématem chlazení souvisí i následující bod č. 4).
  • Lokalita pro těžbu. Neméně důležitou součástí celého plánu, než začnete těžit, je lokace pro vaši miningovou operaci. Lokalita dost často hraje roli v ceně elektřiny (ne vždy) a také v účinnosti chlazení. Například pokud byste měli prostředky a možnosti postavit vaší mining farmu v celoročně chladné lokalitě, někde v horách poblíž vodní elektrárny či bioplynové stanice s možností napojení na tyto typy elektráren, máte v případě solidní cenové a hlavně dlouhodobé nabídky ze stran provozovatelů vyhráno.
  • Inženýrské sítě. Stejně jako u předchozích čtyř bodů je neméně důležité věnovat dostatečný čas a přípravu inženýrským sítím pro váš mining projekt. Mluvím v tomto případě hlavně o rozvodech elektřiny, u kterých platí hlavně dostatečné nadimenzování a rezerva pro budoucí expanzi. V případě, že nejste z oboru, sežeňte si kvalifikované odborníka, který vám navrhne a zrealizuje pořádnou elektroinstalaci. To samé platí pro síťařinu a internetovou konektivitu. Mějte v záloze alespoň dvě stabilní a rychlé linky. To nejhorší, co se vám může stát po zainvestování do hardwaru pro těžbu a jeho složení je, když vám začnou vypadávat pojistky nebo internet, protože jste něco podcenili.
  • ROI (návratnost investice). Začínající, ale i ostřílení těžaři mívají tendence vymýšlet „fancy“ řešení. Mějte na paměti a počítejte s tím, že každá vaše grafická karta či ASIC miner musí vydělat určitý podíl, aby se vám investice vrátila a mohla vydělávat do plusu. Každá koruna na vrub každé karty či mineru prodlužuje dobu návratnosti investice a v horším případě může znamenat selhání celého projektu. Držte se jednoduchosti a nekomplikujte to. Nevymýšlejte světoborné druhy chlazení, jako jsou průmyslové, několika stovek-kilowatové klimatizace, vodní chlazení či jiné exotické metody.
  • Plán B. Jistě už víte, že kryptoměnový trh je extrémně volatilní záležitostí a pokud jste zažili konec roku 2017 a čtete článek právě teď, je jednoduché si představit i dobře promyšlenou mining operaci na hranici ziskovosti, v horším případě na nule, či v mínusu. Pokud půjdete cestou grafických karet, je důležité si uvědomit, že GPU jsou dobré i k jiným věcem, než k hashování a hraní her. Nepsaným pravidlem bývá, že např. rendering či jiné využití grafických karet krom těžení kryptoměn bývá velmi profitabilní, ač nárazovou záležitostí, a proto je dobré promyslet i jiné využití vašich zařízení. Jiné způsoby využití GPU mohou vyžadovat jiné hardwarové specifikace, než minimální konfigurace ze stran operačních pamětí, procesoru či SSD u klasicích těžebních rigů.

Mining a konkurence

Těžba kryptoměn je aktivitou s extrémně konkurenčním prostředím a přesně proto je stěžejní celou akci před zahájením promyslet. Ve finále se o objem vytěžených kryptoměn v čase dělíte s konkurenčními těžaři, kteří pokud jsou efektivnější a celou akci promysleli, naplánovali a zrealizovali lépe než vy, budou těmi, kteří přežijí případný bearmarket, který aktuálně zažíváme. Mining je tvrdý byznys, jehož učastníci se nebojí ohýbat a leckdy i porušovat pravidla a zákony. Kolem kryptoměn samozřejmě existují rozsáhlé internetové komunity, kde vám poradí, pomůžou. Ale pamatujte, že ostatní těžaři nejsou vaši kamarádi, jsou jen konkurencí a záleží na vás, jak moc velkou konkurenci budou představovat pro vás a jak velkou vy pro ně.

Způsoby těžby a strategie

Způsobů a strategií jak těžit je mnoho. Dva nejčastější jsou okamžitý prodej kryptoměn na denní bázi, ať už do bitcoinu či do fiatu. Tím druhým, zajímavějším, je tzv. spekulativní mining. Jde o nejen časově náročnou záležitost. Spekulativní, neboli specs. Mineři vyhledávají těžební příležitosti u nových a relativně neznámých, či pro širokou veřejnost nezajímavých kryptoměn, které se leckdy nevyskytují ani na Coinmarketcapu a nejsou zalistované na žádné, nebo jen na velmi malé, neznámé burze. Spekulativní mining s sebou samozřejmě nese určitá rizika a je potřeba zvýšené opatrnosti. Nejen, že se taková těžba nemusí leckdy vyplatit, ale softwarová podpora (peněženky, minery) takové neznámé kryptoměny může obsahovat nejrůznější malwary, které vás mohou o vaše kryptoměny či jiná data připravit, či vám nějak uškodit. Na druhou stranu, podchycení takového shitcoinu a natěžení enormního množství v začátku může být neuvěřitelně ziskové. Existuje ovšem kompromis, kdy se může vyplatit mining i relativně více známých a ověřených měn. Stačí sledovat nejnovější trendy a např. v čas podchytit launch velmi očekávaných pojektů, jako byly v lednu Beam a Grin.

Závěr aneb jdete do toho?

Než vám popřeji hodně štěstí, vysokou hashrate a nízké teploty, rád bych znovu připomněl důležitost plánování a celkové přípravy. Mining není bezstarostnou plug and play záležitostí, ale vyžaduje pravidelné studium a samostatnost ve vyhledávání informací na denní bázi. Je potřeba držet krok s kryptoprostorem a rychle se adaptovat. Článek jsem sepsal se záměrem, který by vám měl pomoci rozhodnout se, jestli je mining to pravé pro vás a pakliže ano, měl by vám pomoci v základech těžby, než se vůbec do něčeho pustíte, a také v tom, jak začít bez zbytečných chyb. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.