„OK Boomer“ Proč se starší lidé bojí kryptoměn a jak tento trend zvrátit?

Většina krypto komunity se obvykle baví nad rozbouřenými nářky čtenářů mainstreamových médií, jako jsou novinky.cz, blesk.cz a další. Přitom by mělo být naším zájmem k těmto lidem přistupovat s pochopením a respektem, namísto ironických a povýšených odpovědí. Je nutné si uvědomit, že pokud skutečně jako komunita usilujeme o adaptaci kryptoměn širokou veřejností, je nezbytně nutné dělat osvětu i u těch největších skeptiků, kterými obvykle starší lidé jsou.

Narativ rychlého bohatství

Ačkoliv pohádkové bohatství je tím, co většinu z nás přitáhlo ke kryptoměnám, u starších lidí je přesně toto důvodem, proč na kryptoměny pohlížejí skrz prsty. Představa, že někdo mohl získat miliony korun jen spekulací na kryptoměnách je pro průměrného padesátníka náročná na zpracování. Vždyť on celý život manuálně dře, splácí hypotéku, někdy má dokonce dvě práce. Závist je přirozená lidská vlastnost a mělo by tak na ní být pohlíženo. Příběhy jako tento staví lidi do náročné pozice, kdy musí přijmout, že možná existují i jiné cesty, než ta jeho, jak získávat bohatství a rozšiřovat svůj majetek. Čím je člověk starší, tím je těžší pro něj přijmout, že způsob jakým žije svůj život, není ten správný. I proto se setkáváme s komentáři, které glorifikují manuální práci, jako tu správnou. Lidé se identifikují s tím, čím se obklopují a čím žijí. Mají silné pochopení pro manuální práci, protože celý život manuálně pracují. Majetek vydřený potem považují tím za legitimně získaný. Když někdo vychytrale zaspekuluje a vydělá na tom ekvivalent jejich ročního platu, nepovažují získání takového bohatství za legitimní. Porušuje totiž jejich naučené vzory.

Ztráty a propady

Jako voda na jejich mlýn pak fungují zprávy o propadech ceny BTC. Podporují totiž jejich pozici "Já vám to říkal, že to je letadlo." Libují si v tom, že spekulanti a investoři nyní prožívají ztráty. Jsou rádi, protože pohrdají tím, že si někdo chtěl "bezpracně" vydělat a obohatit se. Z historického kontextu je to pochopitelné. Lidé ve věku 50+ let byli odmalička indoktrinování silnou socialistickou propagandou, která glorifikovala práci. Bohatství a majetek v nich byl démonizován od útlého školního věku. Ač se nám to může zdát být k smíchu, reagovali bychom stejně, kdyby nám někdo začal zpochybňovat demokracii. Indoktrinace a propaganda jsou totiž nástrojem každého režimu a každé vlády.

Vzdělávání a technostress

Když je starší člověk otevřenější a má větší zájem chápat nové věci kolem sebe, stává se překážkou vzdělávání v oblasti kryptoměn a blockchainu. Nová technologie všeho druhu může být pro potenciální nové uživatele ohromující a matoucí – k diagnostice tohoto problému byl vytvořen termín „technostress“. Technický jazyk a časté používání žargonu jsou dva problémy, které odrazují (nejen starší) krypto zvědavce od ponoření se do světa kryptoměn. Velkou zásluhu zde mají blogeři, tvůrci videí a influenceři, kteří vytváří obsah, který je jednoduše přístupný i pro nováčky ve světě kryptoměn. Nepříjemnou pravdou však je, že vzdělávání vyžaduje jeden zásadní a velmi omezený zdroj - čas. A toho mají všichni lidé bez vyjímky málo. Čas a energie, které jsou potřeba k pochopení blockchainu a kryptoměn, mohou být hlavní překážkou pro hluboké porozumění této technologii.

Peníze jako bariéra

Pokud tedy starší člověk překoná své naučené vzorce, je otevřený novým technologiím a ještě k tomu věnuje svůj volný čas pochopení technologie, narážíme na poslední velkou bariéru - a tou jsou peníze. Je třeba si uvědomit, že starší lidé mají obvykle více finančních závazků, než ti mladší. Často splácí nemovitost, starají se o děti a plní řadu závazků, které mladší lidé řešit nemusí. Masivní překážkou je tedy jejich omezená likvidita. Aby mohli investovat, musí být schopni pokrýt své životní náklady a být ochotni zbylé peníze alokovat jinam. A to je pro ty, kteří žijí od výplaty k výplatě, velký problém.

Co s tím?

Vstup do světa kryptoměn je pro starší lidi náročný. Mají obvykle omezenější likviditu, než mladí lidé, méně času na vzdělávání a navíc musí překonávat naučené vzorce, které si nesou životem z mládí. Pokud usilujeme o širokou adaptaci, je nutné toto brát v potaz a diskutovat se staršími lidmi o kryptoměnách s pochopením a úctou. Povýšené komentáře a odpovědi nevedou k ničemu jinému, než k utvrzení jejich názorů. Nesnažme se být uzavřenou komunitou osvícených. Místo toho se pokoušejme vzdělávat, povídat si o tom. Vysvětlovat přínosy, ale i rizika. Snažme se předat to, co na kryptoměnách milujeme, snažme se vysvětlit PROČ si myslíme, že se jedná o peníze budoucnosti. Jen umírněným dialogem můžeme postupně měnit názor většinové společnosti a napomáhat široké adaptaci kryptoměn. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Nakupujte a prodávejte kryptoměny na největší kryptoburze Binance!

Nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

 
3.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.