Pozor na falešného Satoshiho Nakamota na X. Komunita žádá Muska o zrušení tohoto účtu

Účet s handlem @satoshi nedávno opět ožil a poprvé od roku 2018 zveřejnil příspěvek. Nejedná se ale o reálného Satoshiho Nakamota, nýbrž o Craiga Wrighta, který dlouhodobě tvrdí, že je vynálezcem bitcoinu. Právě on si v květnu 2018 registroval účet s ahnlem @satoshi a publikuje pod tímto jménem. Funkce “Readers added context” doplnila, že jediným účtem, který může patřit Satoshimu Nakamotovi je účet naposledy aktivní v roce 2009. Uživatelé dokonce žádají Muska, aby tento falešný profil Satoshiho Nakamota smazal a varují před klikáním na odkazy, které sdílí.

Craig Wright se vydává za Satoshiho

Účet s názvem Satoshi Nakamoto (a také s ověřovací fajfkou, která měla zabránit podobným podvodům) publikoval po pěti letech nový post. V něm se zavazuje, že bude aktivnější a zároveň bude zkoumat nové možnosti bitcoinu a rozebírat řadu technických věcí. Tento tweet nasbíral přes 5 milionů zobrazení. Ve skutečnosti se ale jedná o účet ovládaný Craigem Wrightem, mužem, který se dlouhodobě prohlašuje za tvůrce bitcoinu. Wright se snaží vydělat na tom, že Nakamoto zůstal v anonymitě a začíná řadu soudního sporů o tom, že je skutečný Satoshi Nakamoto. Ve skutečnosti ale nedokáže popsat základní principy bitcoinu, nedokáže se přihlásit k žádnému starému účtu, který by mohl patřit skutečnému Nakamotovi. Zkrátka nemá jediný důkaz, který by podpořil jeho tvrzení, že je skutečným Nakamotem. Nového dna Wright dosáhl, když zažaloval neznámé provozovatele webové stránky Bitcoin.org, kde prezentují white paper bitcoinu. Protože web Wright zažaloval za to, že prezentují “jeho” white paper, musí se teď jeho skutečný provozovatel prozradit a zúčastnit se soudu. V opačném případě prohraje soud “kontumačně” a bude muset Wrightovi zaplatit obrovské odškodné. Buďte si jistí, že takto by se skutečný Satoshi Nakamoto nechoval.

Satoshi Nakamoto sdílel svůj nápad na digitální peníze v roce 2008 a v roce 2010 se odmlčel a zmizel z internetu. Právě to pomohlo bitcoinu na cestě k jeho dnešní slávě, protože žádný orgán na světě nemá šanci žalovat tvůrce a požadovat po něm, aby bitcoin zastavil. Koneckonců to ani není možné, protože by museli donutit všechny těžaře na světě, aby přestali odbavovat transakce. Naštěstí nikdo ze známých bitcoinerů Wrightovi nevěří, protože se jedná o kontroverzního podnikatele a bitcoin téměř jistě nevymyslel. Do boje proti Wrightovi se pustila také bitcoinová komunita, která žádá Elona Muska o smazání účtu Satoshi Nakamoto. Komunita se odvolává na to, že účet porušuje samotné pravidla platformy, protože se vydává za někoho jiného. To ale nebránilo Muskovi přijmout peníze a vystavit tomuto účtu modrou ověřovací fajfku. Tato mechanika měla původně sloužit ke snížení počtu falešných účtů a botů, aktuálně ale pomáhá právě těmto podvodníkům k tomu, aby jejich účty vypadaly důvěryhodněji. Platforma X totiž ověřovací odznak dá úplně každému, kdo zaplatí. 

V podmínkách služby X se uvádí, že uživatelé "si nesmějí přivlastnit identitu jednotlivců, skupin nebo organizací nebo používat falešnou identitu k oklamání ostatních". Podle bitcoinové komunity je to tedy to stejné, jakoby si někdo založil účet Elon Musk nebo Tesla a neuvedl, že se jedná o parodický účet. Plaftofma X se zatím ke zrušení nemá, takže pokud máte chvilku, skočte na X a nahlašte účet s handlem @satoshi

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.