Je Craig Wright skutečný tvůrce bitcoinu? Pochybností je víc než důkazů

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Bitcoin zažil za dobu své více než 7leté historie již celou řadu senzačních odhalení. Nejnovější zpráva o coming-outu jeho údajného tvůrce je však zajímavá především rychlostí, kterou světová média tuto informaci opět přebírají bez ověření.

Kdo je pravý Satoshi Nakamoto? 

Pod formálním popisem digitální měny Bitcoin publikovaným v roce 2009 je podepsán pseudonym Satoshi Nakamoto. Digitální technologie, která má ambice změnit globální finanční systém, je tak neustále předmětem různých spekulací a konspiračních teorií o svém původu a pravém účelu. Pseudonymita autora nepřestává dráždit odbornou veřejnost a je také vděčným mediálním tématem pro veřejnost laickou. Zaručeně pravých identit tvůrce bitcoinu existuje několik - některé dohady mají poměrně seriózní základ a nepostrádají logiku (Nick Szabó, Shinichi Mochizuk, John Nash), další jsou spíš v rovině těžkých konspirací (bitcoin vytvořila NSA), nebo jde o parodie.

Nejsou tomu ani dva roky, kdy časopis Newsweek publikoval šokující odhalení pravé identity tvůrce Bitcoinu. Následkem byl necitlivý zásah médií do soukromí poklidně žijícího důchodce,  jenž, jak se brzy ukázalo, ani neuměl správně slovo Bitcoin vyslovit. Vzedmula se ale i vlna solidarity a digitální měna opět psala historii, když se stala nástrojem pro pravděpodobně první crowdfundigové finanční odškodnění v historii. Pro pana Doriana Nakamota se doposud vybralo v přepočtu více než 700 000 Kč a dary stále přicházejí.

Craig Wright a jeho pochybné "odhalení"

Nyní australský počítačový vědec Craig Steven Wright, jehož jméno se již v souvislosti s autorstvím digitální měny objevilo dříve,  na svém webu publikoval značně nevyvážený příspěvek, ve kterém pateticky naznačuje, že je to on, kdo pod pseudonymem Satoshi Nakamoto stvořil Bitcoin. Text, bez hlubší souvislosti uvedený citátem Jeana Paula Sartra, obsahuje překvapivě mnoho nepodstatných technických detailů a odkazuje na řadu sice s Bitcoinem souvisejících, avšak pro samotný akt prokázání autorství zcela irelevantních faktů. Navzdory mnohým interpretacím a fámám v článku matematický, respektive kryptografický důkaz zcela chybí.

craig wright

Wright uvádí jen dva řetězce znaků, o nich naznačuje, že jsou digitálními podpisy. Podrobnější zkoumání však ukazuje, že jeden obsahuje jen část věty z článku, a druhý kopíruje informaci, která je již 7 let veřejně uložena v blockchainu.

Zarážející tak zůstává především způsob, jak zprávu prezentuje BBC a The Economist. Zdá se, že si ze selhání Newsweeku nevzaly redakce těchto médií žádné poučení a místo, aby přizvali k ověření alespoň jednoho dostatečně erudovaného počítačového odborníka, publikují zprávu tak, jak jim ji podal sám Wright.

Povaha nového odhalení ale za těchto důkazních okolností vypadá naivně, až megalomansky. Podobně, jako když Daniel Landa prozrazuje, že koordinuje vládní vyjednávání v Afganistánu.

V sázce je reputace osobností bitcoinové scény

Nejen pro pověst Craiga Wrighta je současná mediální aféra riskantní. Ve svém vyjádření jeho tvrzení podpořil i dlouholetý vývojář Bitcoinu Gavin Andresen, osobnost v bitcoinové komunitě velmi respektovaná. Přidal se i Jon Matonis, bývalý předseda Bitcoin Foundation, ekonom a novinář. Tato vyjádření dodávají tvrzení Dr. Wrighta nějakou míru důvěryhodnosti, obecně však lze předpokládat, že ani oni následně neustojí tlak veřejnosti a hlad po skutečném důkazu a budou muset předložit další vysvětlení.

První citelnou reakcí vývojového týmu Bitcoin Core je odebrání práv Gavina Andresena pro úpravy softwaru oficiálního Bitcoin klienta. Rozhodnutí, které zveřejnil jiný významný vývojář Peter Todd, ukazuje, že je komunita vývojářů velmi opatrná a počítá i s možností, že byl blog Gavina Andresena hacknut a jeho vyjádření je podvržené.

Pro pravého Satoshiho by byl důkaz hračkou

Skutečný tvůrce Bitcoinu, ať už je to jedna osoba nebo tým, by přitom svoji identitu mohl prokázat velmi snadno. A to díky podstatě šifrovacích technologíí, na nichž je tato měna postavena. Použitá asymetrická kryptografie totiž umožňuje držiteli prvních bitcoinů vytěžených v lednu 2009 digitálně podepsat jakoukoli vhodně formulovanou zprávu a poskytnout tak nezvratný důkaz o tom, že podepisující osoba je i tvůrce celého systému.

Stačilo by tedy publikovat datované písemné prohlášení obsahující plné občanské jméno a připojit digitální podpis. Podpisové klíče by se přitom musely shodovat s těmi, na nichž jsou drženy první vytěžené mince.

Poskytnutý “důkaz” Craiga Wrighta však nic takového neobsahuje a může jej vyrobit v podstatě kdokoli.

Tvůrci bitcoinu chybí k odhalení motiv

Skutečný Satoshi je pravděpodobně člověk velmi bohatý a odhalením své identity by mnoho nezískal. Odhaduje, že se v jeho držení nalézá zhruba milion bitcoinů, což při současné ceně odpovídá deseti miliardám korun. Je jasné, že by se o něj za těchto okolností začaly zajímat nejrůznější subjekty a pravděpodobně byl by ohrožen jak jeho majetek, tak jeho vlastní osoba.

O Craigu Wrightovi je známo, že se dostal do hledáčku australských daňových orgánů. Možná je tento pokus o odhalení součástí jeho strategie, jak se hájit a uniknout postihu. Nebo se jedná o předem připravenou snahu o krátkodobé sražení ceny Bitcoinů před očekávaným nárůstem z důvodu červencového snížení nabídky nových bitcoinů. Bezprostředně po publikování se kurz bitcoinu skutečně propadl o cca 10 dolarů na 442 USD/BTC - pokles o zhruba 2 procenta však není nic významného.  

Nejasnosti přetrvávají

Zapojení Gavina Andresena a Jona Matonise znesnadňuje hodit celou událost do koše s nálepkou “lživé prohlášení egoistického počítačového vědce”. Na širší spiknutí s cílem hluboce zasáhnout cenu bitcoinu, nebo technologii diskreditovat jako celek je však současná událost zjevně nepříliš pečlivě připravená a zároveň necílí přímo na reputaci Bitcoinu.

Budeme si nejspíš muset počkat na další související skutečnosti, které jistě v blízké době vyjdou na povrch.

Máte jinou teorii? Nebo věříte Craigu Wrightovi? Napište do komentářů...

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.