Odhaduje se, že je aktuálně ztraceno téměř 20 % bitcoinů. Jak nepřijít o bitcoiny?

Přestože je číslo 21 v bitcoinové komunitě téměř magické, všichni dobře víme, že 21 milionů bitcoinů sice bude vytěžených, řada z nich ale bude nedostupná. Pokud uživatel přijde o své peníze v důsledku hackerského útoku, může ho těšit, že jeho mince zřejmě půjdou zpět do oběhu. Existují ale situace, u kterých je naprosto jasné, že dané bitcoiny se už nikdy mezi uživatele nepodívají. Jedná se o špatně nastavené transakce nebo bitcoiny odeslané na mrtvé peněženky. Podle společnosti Cane Island Digital Research se každý rok ztratí až 4 % dostupných bitcoinů. Tímto tempem by po vytěžení celé zásoby bitcoinů mohlo být reálně v oběhu pouze 14 milionů z nich. Aktuálně se počítá s tím, že až 20 % dosud vytěžených bitcoinů je nedostupných nebo ztracených. 

Jak zaručeně přijít o bitcoiny

Na rozdíl o fiatových měn, bitcoin není možné dotisknout podle potřeby a jeho celková zásoba je omezena na 21 milionů mincí. Pokud se nějaké bitcoiny ztratí nebo jsou odeslány na mrtvou peněženku, jsou nadobro odstraněny z oběhu a nemohou být nahrazeny. Řada uživatelů nemá o ztracené mince žádný strach, protože předpokládají, že menší zásoba bude znamenat větší vzácnost bitcoinu. Existuje hned několik způsobů, jak o bitcoiny přijít. Nejčastější příčinou jsou ale špatně uložené bitcoiny nebo chybně zadaná transakce. K odesílání prostředků slouží adresy peněženek, které jsou derivátem privátního klíče. Podle typu adresy se může jednat o řetězec dlouhý až 35 znaků. Většina moderních peněženek tyto adresy kontroluje a včas upozorní uživatele, že má v adrese zřejmě chybu. Dnes je tedy téměř nemožné odeslat bitcoiny na neexistující adresu, dříve se to ale stát mohlo. Daleko častěji se dnes uživatel splete v adrese peněženky, zkopíruje špatnou nebo odešle své prostředky na adresu podvodníka. Ti jsou dnes schopni změnit adresu peněženky ve chvíli, kdy si ji zkopírujete do virtuální paměti. Na webu tedy zkopírujete správnou adresu peněženky, do políčka pro příjemce ale už vložíte jinou. Nedávno se také objevila zpráva, že jsou podvodníci schopni vygenerovat adresu podobnou té, která patří oběti. I při zběžné kontrole prvních a posledních znaků adresy můžete nakonec odeslat kryptoměny na adresu podvodníka.

Pokud odešlete bitcoiny na špatnou adresu máte jen jedinou možnost, jak je získat zpět. Protože jsou změny v bitcoinovém blockchainu neměnné, musí vám je z dobré vůle odeslat příjemce. S tím můžete počítat, pokud šlo o známého nebo vaši burzu. Pokud jste ale bitcoiny poslali podvodníkovi, zřejmě už je nikdy neuvidíte. V tomto případě se bitcoiny neztratí úplně a pokud se s nimi podvodník rozhodne dále operovat, opět se vrátí do oběhu. Ani to ale není samozřejmostí. Například jedna z peněženek hackerů stojících za napadením historické burzy Mt. Gox stále obsahuje 79 957 bitcoinů. Ty na peněžence leží už od roku 2011, kdy byla burza napadena, bez jakékoliv aktivity. Lze tedy předpokládat, že i tyto bitcoiny jsou navždy ztraceny, protože majitel klíčů může být už mrtev nebo není schopen se do peněženky dostat. Hodnota bitcoinů na této peněžence je aktuálně něco málo přes 2 miliardy dolarů a v současnosti jsou považovány za ztracené. Peněženek držících několik stovek nebo tisíců bitcoinů z dob začátků bitcoinu je hned několik. Všechny jsou preventivně počítány jako mrtvé, čas od času se ale některá probudí, aby přesunula své prostředky na novou adresu. V posledních letech se to děje poměrně často. Krásným příkladem může být například epizoda seriálu Teorie velkého třesku, kde hlavní protagonisté hledají flash disk se starou bitcoinovou peněženkou. V seriálu sice úspěšní nebyli, řada uživatelů ale svou starou peněženku obnoví a užívá nově nabytého bohatství. Naštěstí dnes již stačí mít bezpečně uložený seed a ke své peněžence se můžete kdykoliv dostat i z jiného zařízení. 

Pokud se chcete ztrátě bitcoinů vyhnout, stačí dodržovat několik základních pravidel. Tím prvním je samozřejmě bezpečné uložení kryptoměn. Pokud nemáte dobře uložené své bitcoiny, nemusíte se k první transakci ani dostat a hackeři už dávno budou mít všechny vaše peníze. Typicky se to stává investorům, kteří nechávají své prostředky na burze. Než stihnou své letité úspory vybrat, burzu napadnou hackeři a okradou všechny uživatele. Vždy je proto dobré mít svoji hardwarovou peněženku, která je aktuálně nejbezpečnějším místem pro váš bitcoin a zároveň nabízí intuitivní uživatelské prostředí. Z hardwarové peněženky vám prostředky hackeři zřejmě neukradnou, připravit se o ně ale můžete sami. Nezapomeňte si proto opsat svůj seed, ideálně offline na papír nebo jiné řešení pro zálohu seedu. Pomocí slov ze seedu pak můžete svou peněženku obnovit i v případě, že vaše hardwarové peněženka selže. Pozor si tadé dejte na passphrase, která nabízí další úroveň ochrany. Pokud takto zabezpečíte svou peněženku, bude nutné při každém vstupu zadat nejen PIN zařízení, ale také heslo, které jste zvolili. Bez něj se do peněženky nedostanete ani v případě, že máte svůj seed a pokusíte se peněženku obnovit v jiném zařízení. Jedná se o skvělý prvek ochrany, který se ale rychle může obrátit proti uživateli peněženky.

Občas se také stává, že se některá transakce zasekne v mempoolu, například v důsledku špatně nastavených poplatků. V současnosti je navíc mempool přeplněný a některé transakce čekají na své potvrzení už od dubna letošního roku. Naprostá většina moderních peněženek nabízí transakční poplatek automaticky, na základě aktuální výše poplatků. Může se ale stát, že transakci špatně nastavíte a těžaři si ji dlouhou dobu nezvolí k vytěžení. Běžně se tak stává v případě, že je nastavený opravdu malý poplatek. V takovém případě můžete využít funkci Replace by fee, kterou nabízí například také hardwarová peněženka Trezor. Pomocí této funkce nahradíte špatně nastavenou transakci novou s lépe nastavenými poplatky. Díky tomu bude atraktivnější pro těžaře a dříve ji zpracují. Nedávno se stal naprostý opak, kdy společnosti Paxos špatně nastavila transakci a za odeslání bitcoinů v hodnotě 2000 dolarů zaplatila 19 bitcoinů poplatek. Ani v tomto případě transakce nešla vzít zpět a společnost své bitcoiny získala do svého držení jen díky dobromyslnosti těžařkého poolu. Ten se rozhodl špatně nastavený transakční poplatek vrátit, přestože mu to žádná pravidla nenařizují. Ve většině případů ale autor špatně nastavené transakce takové štěstí nemá. 

Na závěr lze tedy shrnout několik základních rad. Kontrolujte si adresy před odesláním transakce, abyste omylem neposlali bitcoiny na špatnou adresu nebo na adresu podvodníka. Nepřehánějte to se zabezpečením, které vás může připravit o peníze. Passphrase je super věc a zabezpečení peněženky heslem je téměř neprolomitelné. Nezapomeňte ale, kolikrát jste na webu klikali na tlačítko: Zapomenuté heslo. V bitcoinových peněženkách žádné takové tlačítko není. Mějte své prostředky vždy uložené u sebe, protože burza může kdykoliv zkrachovat nebo ji mohou napadnout hackeři. Not Your Keys, Not Your Coins! 

Nebojte se zaplatit těžaře, protože právě na nich záleží, jak dlouho bude zpracování vaší transakce trvat. Pokud na převod bitcoinů nespěcháte, bude vás transakce stát několik málo korun. Chcete-li ji ale provést co nejdříve, nebojte se trošku zvednou transakční poplatky. Za pár korun můžete transakci urychlit o hodiny i dny.

4/5 - (1 vote)

Komentáře (1)

  • Reakce

    Pokud jste byli podvedeni, možná budete moci získat zpět peníze. Pokud máte nějaký důkaz o podvodníkově transakci. icwrecovery.com je renomovaná organizace pro obnovu, která vám může pomoci při sledování vašich finančních prostředků a identifikaci podvodníka. Pomáhali mi, když jsem se stal obětí milostného podvodu. Byl jsem požádán, abych poskytl podvodnou dokumentaci transakcí, což jsem udělal, a pak jsem řekl, jak jsem přišel o své peníze. Rozhodl jsem se jim dát šanci, protože vám neúčtují, dokud nezískají vaše peníze.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.