Objevily se nové důkazy o tom, že bitcoin vymyslela kryptografická divize NSA

Téměř deset let stará konspirační teorie o tom, že bitcoin vymyslela a vytvořila Národní bezpečnostní agentura Spojených států (NSA), se znovu objevila na internetu. Nové důkazy publikoval na svém X profilu 14. září spoluzakladatel společnosti Iris Energy Daniel Roberts. Zveřejnil dokument z roku 1996 s názvem “How to make a mint: The Cryptography of Anonymous Electronic Cash”. Studie je jednou z prvním zmínek o finančním systému, nápadně podobnému bitcoinu. Jako v bitcoinu, i v tomto návrhu funguje kryptografie s veřejným a soukromým klíčem, pomocí kterého by uživatelé mohli provádět anonymní transakce. Z dokumentu také vyplývá, že jej připravili zaměstnanci kryptografické divize NSA a spolupracoval na něm také Tatsuaki Okamoto, který se v roce 1998 podílel na vynálezu kryptografických klíčů Okamoto-Uchiyama.

Mohl bitcoin uniknout z laboratoře?

Této teorii věří také Nic Carter a doplňuje ji o opravdu zajímavou hypotézu. Podle Cartera se mohlo stát, že bitcoin opravdu vymysleli v NSA, zdálo se jim ale příliš nebezpečné vypustit do světa takto svobodné peníze. Navíc by tento krok rozhodně neschválila žádná vláda bez toho, aby nad celým systémem měla kontrolu. Carter si tedy myslí, že bitcoin mohl “uniknout z laboratoře”, odkud jej vynesl samotný Satoshi Nakamoto nebo nadšenec, kterému se myšlenka svobodných peněz líbila. Neznamená to tedy, že by NSA měla jakoukoliv moc nad bitcoinem, který dnes používáme. Může se ale jednat o projekt, který unikl z kryptografické divize NSA. Carter se tedy ptá, zda není bitcoin v podstatě virus, který unikl z laboratoře a v současnosti prorůstá běžný finanční systém a boří zažitá pravidla. Ať už se jedná o rychlost transakcí, poplatky nebo anonymitu uživatele, je bitcoin v globálním měřítku daleko lepší, než jakákoliv jiná měna. Carter v roce 2021 prohlásil, že pokud bitcoin opravdu unikl z NSA, je to jediná slušná věc, kterou kdy pro svět tato organizace udělala.

 

Neznamená to ale, že by NSA nebo Spojené státy bitcoin jakkoliv kontrolovali, což je informace, která často kazí tuto teorii o vzniku bitcoin v NSA. Ta říká pouze to, že NSA podobný platební systém zkoumala a je možné, že jej někdo vynesl a následně představil světu pod přezdívkou Satoshi Nakamoto. Zdrojový kód bitcoinu byl už mnohokrát prověřován experty a žádný z nich v něm nenašel zadní vrátka nebo podivné funkce, které by naznačovaly jakékoliv zapojení další strany. Dalším ukazatelem může být také jméno jednoho z lidí, kteří na finančním systému pro NSA spolupracovali. Je jím Tatsuaki Okamoto, jehož jméno se nápadně podobá jménu Satoshi Nakamoto. S realističtější teorií zahrnující NSA přišel také šéf zpravodajství kyberbezpečnostní společnosti Krebs Stamos Matthew Pines. Ten věří, že bitcoin vznikl na základě spojení nerdů z NSA a zastánců cypherpunku. Podle něj mohl mít Satoshi Nakamoto pracovní vazby s lidmi z NSA, bitcoin ani jeho whitepaper ale rozhodně neprošli schválením této organizace. Ať už je pravda jakákoliv, zřejmě se ji už nikdy nedozvíme. Satoshi Nakamoto přestal komunikovat po spuštění bitcoinu a NSA se rozhodně k vytvoření bitcoinu nepřizná. Tím spíše, pokud by se jednalo a jejich vlastní “selhání” a bitcoin by opravdu unikl z výzkumné laboratoře jako vir, který postupně zničí tradiční finanční systém plný neférových hráčů a zkorumpovaných úředníků.

4.6/5 - (5 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.