Byl zatčen Satoshi Nakamoto – tvůrce bitcoinu?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Senzační odhalení a zatčení otce bitcoinu

Nepolapitelný tvůrce anonymní kryptoměny bitcoin, známý pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, byl v sobotu ráno zatčen agenty FBI v americkém Phoenixu. Po delším obléhání jeho domu a následném výslechu byla jeho identita konečně odhalena. Policie ve Phoenixu tvrdí, že skutečné jméno tvůrce bitcoinu je Paul Stephen Horner - věk 36 let, do března t.r. zaměstnán jako hlavní kryptolog NSA...

Musím přiznat, že když jsem si titulek zprávy přečetl na serveru nationalreport.net, trochu mi zatrnulo. Ani pokračování článku mi moc klidu nepřidalo. Zabavení různých počítačů, disků a hlavně bitcoinových peněženek, na kterých je údajně až 1,2 milionu BTC, obvinění z počítačových podvodů, praní špinavých peněz, zločinné spolčení... Co to může znamenat pro Satoshiho? A pro bitcoin? Další mediální rána a střelivo do zbraní jeho odpůrců?

Odkaz jsem narychlo nasdílel na Facebooku v České bitcoinové komunitě a začaly se dít věci. I přes pokročilou noční hodinu se během pár minut aktivizovali členové skupiny, aby se brzy zjistilo... :

Další kachna na obzoru. Satoshi je Banksy

Mělo mě to trknout hned. V záplavě zpráv o odhalené identitě Satoshiho a výčtu jeho "kriminálních" činů v článku trochu zapadla informace, která už vše stavěla do trochu jiného světla. Až napodruhé jsem si přečetl, jak probíhalo celý zásah - "...policie zatkla tvůrce bitcoinu v průběhu semináře, který zrovna vedl pro křesťanskou organizaci Stop masturbaci..." To nevypadá na seriózní zprávy.

Autor článku tak zřejmě schválně připravil indicii, která měla navést hloubavější čtenáře na správnou stopu. Na Redditu zjistili, že server nationalreport.net zveřejnil "kachnu", která je vlastně jen upravenou kopií článku o zatčení Banksyho - street artového umělce, jehož identita je také neznámá a pokusy o jeho odhalení jsou stejně četné, jako u Satoshiho.

satoshi banksy hoax

Zdá se, že se někdo dobře baví. Vlastně se není čemu divit, už jsme tu měli Doriana Nakamoto, jehož "senzačně" odhalila investigativní reportérka Newsweeku letos v březnu a vyvolala tím obrovský poprask. Shoda jmen však evidentně nestačila, starý pan Dorian vše vehementně popírá a pátrá se dál. Kandidátů by byla hromada - japonský matematik Shinichi Mochizuk, zakladatel Megauploadu Kim Dotcom, geniální John Nash, nebo známý kryptograf Nick Szabó (to je mimochodem velmi pravděpodobná varianta).

A s Banksym to je úplně stejné - Fantomas street artu byl údajně vícekrát vyfocen, jeho identita se v r. 2011 dokonce dražila na eBay. On sám si však svoji anonymitu úzkostlivě hlídá a zmíněná zpráva o odhalení a zatčení Banksyho v Londýně byla s největší pravděpodobností také hoax.

Nechte Satoshiho na pokoji

Ať už je pravý Satoshi Nakamoto kdokoliv, třeba i skupina programátorů a ne jedinec, jak se také spekuluje, bude lepší, když zůstane známý jen pod svým pseudonymem. A on zřejmě také velmi dobře ví, proč se s prvními úspěchy bitcoinu postupně odmlčel a přenechal starost o síť a kódy svým dřívějším spolupracovníkům. Skutečné zatčení by ho zřejmě nečekalo, není proč. Za vytvoření bitcoinu by si daleko spíš zasloužil Nobelovu cenu.

V každém případě je však tajemství tvůrce kryptoměny součástí bitcoinového fenoménu a žádný marketingový specialista by to asi lépe nevymyslel.

Kdo je tedy Satoshi? Můžeme se těšit na další senzační odhalení? To nevím, ale příště už určitě budu vědět, že National Report je satirický web a Paul Horner, zatčený muž na fotografii pro něj píše... Člověk se pořád učí.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.9/5 - (12 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.