Firma Lightning Labs přinesla v roce 2016 off-chain řešení drahých transakcí na bitcoinové síti s názvem Lightning Network. Dnes neexistuje jediný bitcoiner, který by o tomto řešení na druhé bitcoinové vrstvě nevěděl. Rychlé a levné platby výrazně pomohly využitelnosti Bitcoinu, který najednou nebyl jen skvělým uchovatelem hodnoty, ale také prostředkem levné a rychlé směny. Lightning Labs se nyní zaměřila na vylepšení uzlů a vydala aktualizaci svého nástroje pro správu uzlů Litd. Nová verze má uživatelům usnadnit používání Bitcoinu a Lightning Network.
S novou aktualizací je správa uzlu hračka
Uživatelé, kteří chtějí využívat Lightning Network musí využívat uzly třetích stran, pokud si sami nespustí vlastní uzel na svém zařízení. Konfigurace Lightning uzlu ale není vůbec snadná a technicky méně zdatní uživatelé se nevyhnou hodinám strávených v dokumentaci off-chain platebního kanálu. Lightning Labs vyvíjí nástroj s názvem Lightning Terminal, který usnadňuje správu uzlů. Tento program se snaží maximálně pomoci s nastavením a provozem uzlu, aby uživatel nemusel nastavovat každou maličkou. Vedoucí produktového oddělení Michael Levan uvedl, že od vývojářské komunity LN měli dlouhodobě zpětnou vazbu volající po automatizaci správy uzlů a vylepšení uživatelské správy. Nová verze softwaru Terminal by tedy měla být o dost snazší na používání a svůj uzel by si tedy může spustit jakýkoliv uživatel, bez ohledu na jeho zkušenosti s Lightning Network.
První významnou aktualizací je automatické nastavování poplatku za platby. Každý uzel si účtuje poplatky a zpracování plateb a před aktualizací musel každý provozovatel uzlu tyto poplatky nastavovat ručně. Lightning Labs v nové aktualizaci ale nabídli algoritmus, který automaticky mění výši poplatků na základě toho, kolik plateb kanál týdně zpracuje. V nové aktualizaci je také možné, aby více uživatelů sdílelo a provozovalo jeden uzel. Díky tomu mohou zkušení provozovatelé uzlů přivést do systému méně zkušené uživatele, kteří nerozumí všem aspektům provozu LN uzlu. Například řízení likvidity je jednou z hlavních překážek, se kterou se noví uživatelé potýkají. Musí totiž zajistit správné otevření Lightning kanálu, aby bylo možné posílat další transakce. Tento proces již vyžaduje pokročilé znalosti problematiky Lightning Network a zkušenější uživatelé je tedy mohou zajistit pro ty nezkušené a zároveň s nimi sdílet jeden uzel.
Lightning Network pomáhá v rozvojových zemích
O užitečnosti Lightning Network není pochyb. Kromě rychlých a levných transakcí nabízí LN také volné pole pro řadu nových projektů. Už teď si můžete zahrát Poker, Black Jack nebo Ruletu prostřednictvím LN. Peníze na herní účet a z něj lze poslat během vteřiny a s minimálními poplatky. To je ale jen špička ledovce. Za zmínku stojí také skvělý projekt BTCPay Server s řešením rychlých a pohodlných plateb pro podniky prostřednictvím Lightning Network. Česká směnárna Anycoin také chystá novou aplikaci, pomocí které budete moci poslat satoshi komukoliv na základě telefonního čísla.
Opravdu zajímavý je projekt africké společnosti Machankura, který umožňuje tamním lidem posílat platby v satoshi prostřednictvím obyčejných smsek. V zemi, kde není dobrá finanční infrastruktura mohou, díky Lightning Network, platit tamní obyvatelé bitcoinem bez internetového připojení. Tento systém je v Africe poměrně oblíbený, protože je velice snadný. Každý registrovaný uživatel získá LN adresu se svým telefonním číslem, na základě které pak prostřednictvím smsek může přijímat platby v satoshi. To vše umožňuje Lightning Network už v době, kdy je pouze v beta verzi. Všichni totiž aktuálně používáme LND ve verzi 0.16 a je tedy zřejmé, že celý vývoj je teprve na začátku. Ostatně, stejně jako adopce Bitcoinu po celém světě.