Bitcoinová síť byla dlouho označována za problematickou v oblasti transakcí a poplatků. On-chain transakce trvají dlouho a často se poplatky pohybují v řádech desítek korun. V roce 2016 ale představili programátoři Joseph Poon a Thaddeus Dryja své řešení na druhé vrstvě Bitcoinu. Od té doby můžeme používat Lightning Network nabízející rychlé a levné platby v bitcoinové síti. Toto řešení je v současnosti velice oblíbené, protože lze snadno poslat pár korun komukoliv na celém světě. Lightning Network se tedy hojně využívá na příspěvky internetovým tvůrcům nebo i nákupům na e-shopu. Rychlá platební síť ale umožnila vzniknout také řadě zábavných věcí a právě na ty se podíváme v následujícím textu.
Hazardní hry musíme zmínit jako první
Zábavní průmysl je možná silné slovo, protože zatím existuje jen několik málo stránek nabízející bitcoinovou zábavu. Vznik LN zábavního průmyslu samozřejmě započal u té nejikoničtější hazardní hry - pokeru. V současnosti již existuje několik stránek, kde je možná zahrát si poker o satoshi. My můžeme doporučit stránku Lightning-Poker.com provozující vlastní uzel. Stránka nabízí vše, co si může hráč pokeru přát. Je zde několik stolů s různými sázkami a chat v lobby, který překvapivě dobře funguje k domlouvání her. K přihlášení do hry stačí vlastnit Lightning Network peněženku a několik satů do hry. Prostřednictvím LN faktury pošlete pár satoshi na herní účet a můžete přisednout k jakémukoliv stolu. Protože zde neexistuje žádný účet a vaše prostředky jsou svázany pouze s cookies v prohlížeči, doporučujeme pokaždé své satoshi zase vybrat zpět na peněženku. Je to snadné a levné, protože všechny platby probíhají prostřednictvím Lightning Network. Poker je jedním z hezkých příkladů praktického využití LN, protože posílat on-chain prostředky na pokerovou stránku by se většině bitcoinerů jistě nelíbilo. Díky LN je to ale snadné, rychlé a je to zábava.
Pokud se bavíme o pokeru musíme zmínit také stránku Lightning-Roulette.com, na které lze hrát ruletu. Oproti pokeru má rulate velkou výhodu - lze ji hrát v jednom člověku. Na LN Pokeru se stává, že prostě nejsou online žádní další hráči, se kterými byste mohli hrát. To se u rulety nestane a trošku hazardu o satoshi si tak můžete dopřát kdykoliv. Stejně jako u Lightning Pokeru, ani u rulety není třeba žádné přihlášení. Pouze si pošlete satoshi na základě faktury na herní účet a můžete to roztočit. Ovládání je snadné a vývojář dokonce zveřejňuje přímo na stránkách zdrojový kód, který vypořádává hody. Hráči se tak mohou přesvědčit, že je vše opravdu náhodné a stránka se vás nesnaží obrat o vaše saty. Na této stránce není žádné lobby jednoduše proto, že ruleta se hraje v jednom člověku. Další LN hrou dostupnou na internetu je hod mincí. Zde se opět vracíme ke hře více hráčů, je to ale tak primitivní, jak to zní. Na stránlce LNflip.com jednoduše vytvoříte hru a určitě o kolik satoshi se hraje. Jakmile se k vám někdo připojí, hra hodí mince a zobrazí oranžovou nebo šedou minci s logem Bitcoinu. Pokud padne vaše mince, získáváte vklad protihráče a naopak. Není to příliš zábavné, ale pokud vám jde čistě o hazard, můžete klidně vytvořit hru o 100 000 satoshi a počkat až se k vám někdo připojí a zkusí své štěstí. Na stránce ale nemusíte na hráče čekat a můžete vytvořit až tři hry, které budou aktivní i v případě, že z webu odejdete.
Všechny výše zmíněné weby jsou v beta verzi a jejich provozovatelé nejsou příliš aktivní. Jedná se ale o jednoduché hry, u kterých není třeba neustálý dohled vývojářů. Všechny stránky fungují dobře a nemusíte se bát, že o své satoshi přijdete. Rozhodně ale doporučujeme vše vybrat ve chvíli, kdy se rozhodnete přestat hrát. Nechávat saty na účet bez přihlášení nedoporučujeme. Pokud byste rádi plnohodnotné casino, můžete vyzkoušet bc.game. Zde je ale třeba plnohodnotná registrace, včetně KYC. Zahrát si ale pak můžete automaty, různé karetní a další hry nebo dokonce vsadit na výsledek fotbalového zápasu. Výše zmíněné stránky fungují anonymně a stačí na ně poslat pár satů a to je přece to, o co všem bitcoinerům jde.
Lightning Network a zvířata
Velmi zajímavé spojení domácích zvířat a Lightning Networku můžeme najít na stránce Tanglesheep.com. Jedná se projekt českého bitcoinera, který má na své zahradě několik ovcí a webových kamer. Celou situaci z ovčína streamuje na Twitch a nabízí uživatelům nakrmit ovečky pomocí Lightning Network. Je to jednoduché. Stačí poslat pár satoshi ovečkám a automatický systém ihned po platbě nasype pár granulí ovcím. Kouzelné na tom je pozorování v reálném čase, kdy během několika vteřin nejenže projde transakce celou sítí, ale dokonce se ještě pohne dávkovač a vysypou se granule. Jedná se tedy o krásný příklad toho, jak rychlá druhá vrstva Bitcoinu je. Přispět samozřejmě můžete také on-chain bitcoiny, kýžený efekt krmení se ale nedostaví hned a tak většina diváků volí právě donate v podobě Lightning Network platby. Tanglesheep je průkopníkem a hlavně velice povedenou ukázkou tohoto konceptu.
Existují samozřejmě i další weby, kde můžete pozorovat zvířat a v reálném čase je krmit, díky rychlosti Lightning Network. Za zmínku stojí například LightningCats.org, kde pro změnu krmíte kočky. I u koček můžete vyzkoušet rychlost LN transakcí. Pokud vás to přeci jen táhne více na farmu, můžete vyzkoušet ještě Pollofeed.com, kde lze v reálném čase pozorovat slepice a pomocí LN je nakrmit. V současné chvíli jsou kočky, slepice a ovce jedinými zvířaty, která lze nakrmit přes internet v reálném čase. Tento koncept by ale mohl být zajímavým řešením například pro ZOO, kde by mohli lidé krmit nejrůznější zvířata a zároveň pozorovat, jak na žrádlo reagují.
Další zajímavé projekty
Na druhé vrstvě vznikla řada projektů využívající rychlé a velice levné platby. Jedním z těch, které stojí za zmínku je třeba LNCal.com. Jedná se o nástroj, kde připojíte svoji LN peněženku a začnete prodávat svůj čas. Ve vašem kalendáři si klienti mohou pronajmou váš čas podle vámi zadaných kritérie. Následně zaplatí přes LN a obchod je hotový. Tento projekt může mít potenciál například u poradců nebo mentorů. Zároveň se dá využít například na profesi hodinového manžela. Řada projektů na LN brzy skončí, LNCal ale funguje již dlouho a má své uživatele.
Zajímavý je také server Geyser.fund, který nabízí vytvoření crowdfundingové kampaně bez čekání. Následně si bere 2 % ze všech příspěvků. Za tento poplatek ale získáte plnohodnotnou crowdfundingovou plaftofmu se vším potřebným. Lze zde vytvářet příspěvky, nastavovat cíle a odměny. Přispívat do projektů lze samozřejmě pomocí Lightning Network s tím, že satoshi putují přímo na vaši peněženku. Nečeká se tedy na vybrání všech peněz a příspěvky uživatelů můžete využít ihned.
Pokud některá z výše uvedených stránek vyžaduje přihlášení, stačí ji propojení s Twitterem nebo přihlášení pomocí privátního klíče LN peněženky. Pro správu klíčů a peněženek můžete využít rozšíření do prohlížeče s názvem Alby, který vám pomůže s přihlašováním i platbami.