Máme nové ATH! Investoři zažili nejvyšší realizovanou ztrátu v historii BTC.

Během minulého týdne investoři panicky prodali své BTC s největší ztrátou v historii. Dnes se společně podíváme na on-chain data, podle kterých posledních 6 dní investoři prodali se ztrátou 19,121 miliardy USD. Lavinu prodeje nejprve spustila ztráta podpory v oblasti 28 000 USD, ke které došlo 12. června (modrá šipka). O den později vznikla  smrtící červená svíčka s poklesem o -15 %. Dne 18. června následoval bezprecedentní pokles Bitcoinu pod ATH z posledního cyklu (oranžová šipka). Zdroj: Tradingview.com Tento sešup dolů probíhal při relativně vysokých objemech. To signalizuje, že mnoho BTC změnilo majitele. K tomuto kroku navíc došlo po 33denní konsolidaci v rozmezí 28 000 až 32 000 USD. Tato oblast bude v následujícím čase fungovat jako silná rezistence.

Realizovaná ztráta dosáhla nového ATH

Realizovaná ztráta je indikátor, který představuje celkovou ztrátu hodnoty (vyjádřenou v USD) všech prodaných mincí, jejichž cena při posledním pohybu byla vyšší než jejich aktuální cena. Výše popsaný cenový pohyb mezi 13. a 18. červnem dostal tuto metriku na rekordní úroveň. Celková ztráta, kterou investoři utrpěli, byla za posledních 6 dní (modrá oblast) 19,121 miliardy dolarů. Realizované ztráty, zdroj: Glassnode Takové ztráty investoři a obchodníci nikdy v historii nezažili. Dobře je to vidět na dlouhodobém grafu, kde je realizovaná ztráta reprezentována jejím 7denním klouzavým průměrem. Graf realizovaných ztrát, zdroj: Glassnode Realizovaná ztráta, kterou dnes vidíme, je na mnohem vyšší úrovni než všechny předchozí vrcholy ztrát investorů (červená čára). 7denní klouzavý průměr indikátoru je ke dni 20.1. na svém historickém maximu 2,831 miliardy dolarů. Zároveň stojí za to připomenout, že historicky extrémně vysoké hodnoty realizovaných ztrát byly signály lokálního dna (oranžové šipky). Pravidelně po nich přicházel silný růst.

Už jsme ztratili více BTC

Další pohled na indikátor realizovaných ztrát poskytuje jeho vizualizace nikoli v USD, ale v BTC. Z tohoto úhlu pohledu se ukazuje, že existovala období, kdy se investoři rozhodli prodat svá aktiva s vyšší ztrátou na jejich tehdejší hodnotu v bitcoinech. On-chain analytik @SwellCycle tweetoval graf realizovaných ztrát vyjádřený v BTC, který sahá až do roku 2015. Na grafu zvýraznil (žlutě) oblasti extrémně vysokých ztrát, které investoři utrpěli. Ukazuje se, že nejzávažnější pokles, ke kterému došlo 13. června, byl pouze 3. nejvyšší realizovanou ztrátou v historii bitcoinu. https://twitter.com/SwellCycle/status/1538622027942178816 Větší realizovaná ztráta korelovala s dnem bitcoinu v prosinci 2018, kterého bylo dosaženo na konci předchozího medvědího trhu. Oproti tomu k obrovské největší realizované ztrátě, pokud se měří v BTC, došlo v březnu 2020 během pandemie COVID-19. Podobná realizovaná ztráta, jakou prožíváme nyní, proběhla během dna medvědího trhu v lednu 2015.

Čistý realizovaný zisk/ztráta dosahuje ATL

Za zmínku stojí ještě jeden ukazatel, který také ukazuje, že realizovaná ztráta je dnes na své nejvyšší úrovni. Poměr čistého realizovaného zisku/ztráty všech převedených bitcoinů lze vypočítat jako rozdíl mezi realizovaným ziskem a realizovanou ztrátou. Zde opět z dlouhodobého pohledu vidíme, že čistý realizovaný zisk/ztráta nikdy nebyl nižší. Aktuálně graf dosahuje historického minima (ATL) 2,199 miliardy dolarů. Všimněte si však, že tento poměr opět vyjadřuje realizovanou ztrátu v USD. Realizovaná ztráta / Profit, zdroj: Glassnode Ačkoliv tyto ukazatele v nás mohou probouzet důvěru v nový růst, je třeba brát tyto předpoklady se zdravou dávkou skepse. Historie se u Bitcoinu někdy opakuje, někdy ovšem ne. Současný trend se nachází v krátkodobém růstu, který ovšem naráží na rezistenci. Objemy prozatím nejsou významné a spíše můžeme čekat pohyb do strany. Jestli dojde k obratu trendu ukáže jen čas. Dominance hlavní kryptoměny mezitím nadále padá a aktuálně je již na 44,17 %.
4.5/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.